دندانپزشکان اغلب به بیماران خود توصیه می‌کنند که از خوردن مواد غذایی شیرین تا حد امکان پرهیز کنند تا میزان پوسیدگی دندان‌های آن‌ها کاهش پیدا کند اما گروهی از متخصصان آمریکایی معتقدند مواد غذایی وجود دارند که برای سلامت دندان‌ها مفید هستند.  

دکتر لوئیس آمندولا ـ رییس بخش دندانپزشکی و ستون دنتال ـ در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد: باکتری‌های که موجب پوسیدگی دندانها می‌شوند از نوع باکتری‌های استرپتوکک هستند که از قند ساکارز تغذیه می‌کنند، ساکارز قند معمولی است که ما اغلب می‌خوریم. این باکتری‌ها در حین تکثیر شدن از خود اسیدهایی تولید و آزاد می‌کنند که این اسیدها موجب پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند.
به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، کارشناسان مرکز خدمات دندانپزشکی وستون دنتال در کالیفرنیا در این مقاله چندین ماده غذایی را معرفی ‌کرده‌اند که از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کنند و در نتیجه لبخندی زیبا و سلامت را به شما هدیه می‌دهند. یکی از این مواد آدامس‌های بدون قند هستند، اگر چه بیشتر آدامس‌های حاوی مواد قندی چسبنده هستند، اما انواع بدون قند آن‌ها حاوی یک شیرین کننده طبیعی به نام «زایلیتول » هستند که می‌توانند سلامت دندان ها را بهبود بخشند.

همچنین نوشیدن چای سبز یا سیاه که مواد طبیعی فلوراید را وارد دهان می‌کنند،‌ برای این منظور مفید هستند. برای مثال محققان دانشگاه ایلینویز در شیکاگو دریافته‌اند ترکیبات شیمیایی موجود در چای سیاه مانع از رشد نوعی آنزیم در دهان می‌شوند که نقش این آنزیم کمک به چسبیدن پلاک‌ها به مینای دندان است. نوشیدن آب لوله کشی حاوی فلوراید نیز برای این منظور کاربرد دارد.
همچنین خوردن پنیر به عنوان دسر بعد از غذا از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری کرده و به ترمیم سطح دندان‌ها نیز کمک می‌کند، چون پنیر میزان تخریب مواد معدنی در مینای دندان را کاهش می‌دهد و اسیدهای تشکیل دهنده پلاک‌ها را خنثی می‌کند و در عین حال بزاق دهان را افزایش می‌دهد که برای پاکسازی قند داخل فضای دهان مفید است.
به علاوه میوه‌ها و سبزیجات تازه مثل هویج، سیب و خیار نیز به تمیز شدن دندان‌ها و تقویت تولید بزاق و حفاظت از لثه‌ها و تمیز کردن آن‌ها کمک می‌کنند.


منبع:سیمرغ
ویرایش و تلخیص:آکاایران

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
اهمیت تامین آب بدن در وعده سحری
اهمیت تامین آب بدن در وعده سحری
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
موهای فر را چگونه آرایش کنیم؟
موهای فر را چگونه آرایش کنیم؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )