رئیس دولت از حدر رفتن بذر بلوط‌های ریخته شده در پای جنگل‌های زاگرس می‌گوید و این‌که این بذرها که به نظر می‌رسد هدر می‌روند بهتر است فرآوری شده و غذای دام شوند. اما این نکته مغفول مانده که بذرها حیات دوباره جنگل هستند و با وجود مخالفت‌هایی که از سوی فعالان جنگل صورت گرفته، به نظر می‌رسد ساخت نخستین کارخانه فرآوری بذر بلوط جدی‎‌تر شده و ساخت این کارخانه تنها منوط به اعلام نظر موافق سازمان جنگل هاست.  

از زمانی که رییس دولت دهم اعلام کرد که 6 میلیون تن بذر بلوطی که سالانه پای جنگل‏های زاگرس ریخته می‏شوند، به هدر می‏روند و لازم است فرآوری شده و به عنوان غذای دام‏ها مورد استفاده قرار بگیرند، زمزمه‏های ساخت کارخانه‏های فرآوری بذر بلوط در استان‏های زاگرس شنیده شد. حالا اما به نظر می‏رسد پس از سه سال این زمزمه‏ها جدی‎تر شده و نخستین کارخانه فرآوری بذر بلوط در یاسوج در آستانه تاسیس است، بی‎آنکه در مورد پیامدهای این اقدام نگرانی وجود داشته باشد.
«هومان خاکپور»، دیده بان طبیعت بختیاری در گفت و گو با CHN با اعلام این خبر گفت: «اخیرا در کارگروه اشتغال یاسوج، ساخت کارخانه فرآوری بذر بلوط تصویب شده و به نظر می‎رسد که ساخت کارخانه جدی‎تر شده‎است.»

هومان خاکپور:
جمع‌آوری و بهره‌برداری از بذر درختان بلوط در سطحی وسیع می‌تواند خسارت‌های زیست محیطی جبران‌ناپذیری را به‌دنبال داشته باشد
به گفته او، در این میان اظهارنظر مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد برای موافقت با احداث آن کارخانه قابل توجه است. اعلام شرط «کاشت 10 درصد از بذرهای بلوط برداشتی از جنگل‌ها و جنگلکاری توسط سرمایه‌گذار کارخانه» که با در نظر گرفتن تجربیات موجود در خصوص کاشت و مراقبت از جنگلکاری‌های صورت گرفته در سال‎های گذشته و درصد نهال‌های مستقر شده، از اساس منطقی به نظر نمی‎رسد.
خاکپور درمورد زیان‎های ناشی از ساخت کارخانه فرآوری بذر بلوط گفت: «جمع‌آوری و بهره‌برداری از بذر درختان بلوط در سطحی وسیع می‌تواند خسارت‌های زیست محیطی جبران‌ناپذیری را به‌دنبال داشته باشد. در این نوع بهره‌برداری که نیازهای طبیعی اکوسیستم‌های جنگلی رعایت نمی‌شود، اضافه بر تجدید حیات و زادآوری طبیعی جنگل‌ها، حیات جانوران وحشی در این رویشگاه‌های جنگلی نیز با تهدیدهای جدی مواجه خواهد شد.»
به گفته او، بدون شک گسترش روند احداث چنین کارخانجات صنعتی در استان‌های زاگرسی و جمع‌آوری بذر بلوط در حجم‌های زیاد، ناشی از یک نگاه تجاری کوتاه‌ مدت به جنگل‌های بلوط غرب بوده و تنها نتیجه آن اختلال در همان اندک زادآوری طبیعی این جنگل‌ها و نابودی طولانی‌مدت حیات گیاهی و جانوری در این زیستگاه‌ها که حال و روز ناخوشی دارند، خواهد بود.
سالانه 120 هزار تن بذر بلوط در جنگل‏های زاگرس پراکنده می‎شود.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
ماجرای رفت و آمد یک جاسوس سازمان سیا آمریکایی به خانه سیدامامی از زبان یک نماینه مجلس
ماجرای رفت و آمد یک جاسوس سازمان سیا آمریکایی به خانه سیدامامی از زبان یک نماینه مجلس
آیا آنفلوانزای پرندگان به تهران رسیده  | جزئیات مشاهده آنفلوانزا پرندگان در دریاچه چیتگر
آیا آنفلوانزای پرندگان به تهران رسیده | جزئیات مشاهده آنفلوانزا پرندگان در دریاچه چیتگر
جنگل ابر کجاست  | جنگل ابر در کدام استان است | قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی |  زیباترین نقاط ایران در شمال شرق کشورکجاست
جنگل ابر کجاست | جنگل ابر در کدام استان است | قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی | زیباترین نقاط ایران در شمال شرق کشورکجاست
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )