معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: ۱۵ واکسن اصلی انسانی تا چهار سال آینده در داخل کشور تولید و امکان صادرات آن به خارج از مرزها فراهم می شود.

'محمد مهدی نژاد نوری' روز پنجشنبه درباره نتایج صد و یکمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری (عتف) اظهارداشت: دراین جلسه گزارشی از پیشرفت طرح های کلان ملی برای تولید ۱۵ واکسن اصلی انسانی ارائه شد که خوشبختانه پیشرفت های خوبی داشته است.
وی با بیان اینکه اکنون این واکسن ها از خارج وارد می شود افزود: با حمایت ها و برنامه ریزی های صورت گرفته تا چهار سال آینده این ۱۵ واکسن در داخل کشور تولید می شود و در زمینه تولید این واکسن ها به خودکفایی خواهیم رسید.
معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری ادامه داد: مراحل اولیه این کار انجام شده، نمونه های اولیه برخی از این واکسن ها تهیه و در حال گذراندن مرحله آزمایشگاهی هستند که امیدواریم با اعتباراتی که در برنامه بودجه سال ۹۲ پیش بینی شده بتوانیم به اهدافمان برسیم.
وی در ادامه به سازماندهی نظام ملی اطلاع رسانی در کشور به عنوان موضوع بعدی جلسه عتف اشاره کرد و گفت: در کشور پایگاه ها و بانک های اطلاعاتی علمی بسیار زیاد و گسترده ای وجود دارد و پایان نامه ها و مقالات متعددی به چاپ می رسد که تمام آنها نیازمند یک سازماندهی در قالب یک نظام ملی بودند که خوشبختانه این کار انجام شد.
وی افزود: در زمان حاضر نظام ملی اطلاع رسانی در کشور حاکم است و برای تمام محققان، دانشجویان و استادان در سراسر کشور به راحتی قابل دسترسی است و روز به روز بر حجم و کیفیت آنها اضافه می شود.
مهدی نژاد نوری ادامه داد: از سوی دیگر با این سازماندهی از اجرای پروژه ها و برنامه های تکراری و موازی نیز جلوگیری می شود.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه بخش مهمی از اطلاعات علمی از خارج کشور خریداری می شد، با سازماندهی نظام ملی اطلاع رسانی، موفق به کاهش حجم هزینه ها از ۲۶ میلیون دلار در سال به ۶ میلیون دلار در سال شدیم.
معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: در ادامه جلسه نیز گزارشی از سوی نماینده کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از مصوبات پژوهشی در سال گذشته و سالجاری ارائه شد که آمارهای ارائه شده پیشرفت خوبی در مصوبات پژوهشی سالجاری را نشان می دهد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
از مضرات خوردن گوجه و خیار با هم چیست؟
از مضرات خوردن گوجه و خیار با هم چیست؟
کشف مار 3 چشم در استرالیا
کشف مار 3 چشم در استرالیا
چگونه تلخی زیتون را بگیریم؟ | روشهای از بین بردن تلخی زیتون
چگونه تلخی زیتون را بگیریم؟ | روشهای از بین بردن تلخی زیتون
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )