نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و روسیه پیش از شروع رسمی مذاکرات میان ایران و 1+5 با یکدیگر به صورت دوجانبه دیدار و گفت و گو کردند.

نت شهز: هشتمین دور مذاکرات جامع هسته ای از روز سه شنبه با دیدار سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه کشورمان با ریاب کوف معاون وزیر خارجه روسیه آغاز شده است.

در این دور از مذاکرات که با محوریت مذاکره با هیات آمریکایی برگزار شد ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا با حضور کاترین اشتون مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا تاکنون سه دور با یکدیگر مذاکره کرده اند.

مذاکرات ظریف، کری و اشتون حدود 7 ساعت در روز چهارشنبه به طول انجامید و پیش از آن نیز معاونان دو طرف و نیز هیات های کارشناسی ایران و امریکا در روز سه شنبه با یکدیگر مذاکره کردند.

وزیر امور خارجه امریکا پیش از مذاکره سه جانبه با ظریف با کاترین اشتون مذاکره کرد و پس از آن نشست های سه جانبه طرف ها برگزار شد.

ظریف نیز روز سه شنبه در اولین روز هشتمین دور مذاکرات جامع هسته ای ابتدا با اشتون دیداری خصوصی داشت و پس از آن دو طرف با حضور معاونان خود گفت و گوهایشان را در شام کاری دنبال کردند.

اختلافات اساسی بر سر راه دستیابی به توافق جامع هسته ای در موضوعاتی چون میزان غنی سازی اورانیوم ایران جدول زمانی (برنامه زمانبندی) لغو تحریم ها علیه ایران و نیز طول مدت توافق نهایی که این اختلافات منجر شد طرف ها تا 20 جولای نتوانند به توافق جامع دست یابند و پس از آن مذاکرات را تا 24 نوامبر (سوم آذرماه) تمدید کردند.

اکنون موضوع گفت و گوهای تهران - واشنگتن سه موضوع یاد شده است که در صورت رسیدن دو طرف به درک مشترک از مفاهیم و نیز رسیدن به راه حلی که منجر به بازی برد برد برای طرفین شود، دستیابی به توافق تا قبل از سوم آذرماه امکانپذیر است.

یک عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران پیش از آغاز این دور از مذاکرات گفته بود که چنانچه ایران 1+5 نتواند تا سوم آذرماه به توافق نهایی دست یابند مدت زمان مذاکرات جامع دوباره تمدید خواهد شد.

منبع: ایرنا

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )