پژوهش های محققان کلینیک مایو در آمریکا نشان می دهد که وجود خون در ادرار یکی از مهمترین نشانه های سرطان مثانه است.

نت شهر : به گزارش ایرنا ، سرطان مثانه یکی از شایع ترین علل مرگ و میر ناشی از سرطان است و بیشتر در مردان بالای 70 سال دیده می شود.
سرطان مثانه به دو نوع تهاجمی و غیر تهاجمی طبقه بندی می شود. در نوع غیر تهاجمی فقط بافت های سطحی مثانه تحت تاثیر سرطان قرار می گیرند؛ ولی در نوع تهاجمی، غدد لنفاوی مجاور و دیواره عضلات نیز درگیر سرطان می شوند.
*** عوامل موثر در بروز سرطان
سیگار کشیدن یکی از مهمترین دلایل بروز سرطان مثانه است. سیگار کشیدن احتمال سرطان مثانه را در زنان و مردان به ترتیب 30 و 50 درصد افزایش می دهد.
شغل نیز یکی دیگر از دلایل این بیماری است. رانندگان اتوبوس، کارگرهای مکانیکی، کارگران کارگاه های چرم سازی و آرایشگران به دلیل استشمام مواد شیمیایی، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند. سابقه خانوادگی نیز در ابتلا به این بیماری موثر است.
*** علایم و نشانه ها سرطان مثانه
وجود خون در ادرار یکی از مهمترین نشانه های سرطان مثانه است. البته نمی توان این علامت را همیشه نشانه سرطان قلمداد کرد. تغییر رنگ ادرار، دفع دردناک ادرار، عفونت دستگاه ادراری، تکرر ادرار و کمردرد نیز از علایم این بیماری محسوب می شوند.
***روش های تشخیص
آزمایش ادرار اولین روش تشخیص است. تست های دیگری مانند سیستوسکوپی (استفاده از لوله بلند و باریکی که در نوک آن یک دوربین قرار دارد) سی تی اسکن و ام آرآی نیز تجویز می شود.
پزشکان هشدار می دهند که هر تغییر در ادرار را باید جدی گرفت. همانطور که گفته شد ممکن است وجود خون در ادرار همیشه نشانه سرطان نباشد ولی می تواند نشانه وجود عفونت دستگاه ادراری، سنگ مثانه یا سنگ کلیه باشد.
به گزارش موسسه ملی سرطان آمریکا، از آغاز سال میلادی تاکنون 75 هزار مورد سرطان مثانه در آمریکا گزارش شده است که 16 هزار مورد آن منجر به مرگ شده است.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
آیا سبزی ها هم نیترات دارند؟ نیترات کدام سبزی ها بیشتر است؟
آیا سبزی ها هم نیترات دارند؟ نیترات کدام سبزی ها بیشتر است؟
سنگ کلیه و روزه داری | باید ها و نبایدهای سنگ کلیه داران و روزه
سنگ کلیه و روزه داری | باید ها و نبایدهای سنگ کلیه داران و روزه
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )