از چند ماه پیش و همزمان با آغاز پیشروی های تروریست های تکفیری در عراق، موضوع نحوه مبارزه با این تروریست ها، به یکی از مهترین مباحث روز بین المللی تبدیل شد.

نت شهر:در این میان، محافل رسانه ای و تحلیلی غربی، روز به روز به شکل جدی تری به این نتیجه می رسند که مبارزه با داعش و از میان بردن این گروه بدون حضور و نقش آفرینی ایران امکان پذیر نخواهد بود.
 
به گزارش «تابناک»، سایت شبکه خبری «بلومبرگ» در مطلبی به بررسی نقش ایران در مبارزه با تروریست های تکفیری در عراق و سوریه پرداخته و می نویسد، در مسیر مبارزه با این تروریست ها، سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران به چهره ای تأثیرگذار و مهم تبدیل شده است.

این سایت اشاره می کند، هفته گذشته، تصویری از سردار سلیمانی در سطح اینترنت منتشر شد که این فرمانده ایرانی را در میان نیروهای پیشمرگه کرد در عراق نشان می داد. این تصویر، جدید ترین نمونه از تصاویری است که از زمان تصرف موصل توسط داعش، از سردار سلیمانی در رسانه ها منتشر شده است. شمار این تصاویر اکنون به اندازه ای رسیده که حتی در رسانه های خود ایران نیز به آسانی قابل مشاهده است.

به باور بلومبرگ، تبدیل سردار سلیمانی از چهره ای که از وی با نام یک مرد در سایه و پر رمز و راز یاد می شد، به یک قهرمان در عرصه عمومی، نقطه محوری پیامی است که ایران به جهان مخابره می کند: اگر می خواهید بر تروریست های تکفیری غلبه کنید، به جمهوری اسلامی ایران و فرمانده نظامی ارشد این کشور نیاز دارید.

آنتونی کردسمن، تحلیلگر ارشد در مؤسسه مطالعات بین المللی و راهبردی واشنگتن در این زمینه می گوید: «او (سردار سلیمانی) پیام نفوذ ایرانی ها را به آمریکا می فرستد؛ افزون بر این، پیامی نیز به کشورهای عرب فرستاده می شود، مبنی بر اینکه آن ها نیز باید با ایران وارد تعامل شوند».

در ادامه مطلب بلومبرگ آمده است، در تصاویر منتشره از سردار سلیمانی، وی با موهای نقره ای و ریش های مرتب، اغلب لبخندی را در مقابل دوربین بر لب دارد؛ مانند یک توریست که مشغول گذراندن تعطیلات است و و به کلاشینکف هایی که دیگر افراد حاضر در تصویر در دست دارند، اهمیتی نمی دهد.

در داخل ایران، از سردار سلیمانی به عنوان فردی یاد می شود که از دولت سوریه رد مقابل شورشیان و گروه های تکفیری ـ که از سال ۲۰۱۱ تاکنون درصدد براندازی دولت هستند ـ محافظت می کند. سردار امیرعلی حاجی زاده، از فرماندهان ارشد سپاه نیز چندی پیش در تلویزیون ایران گفت، اگر سردار سلیمانی و ۷۰ تن همراهان وی نبودند، شهر اربیل به تصرف نیروهای داعش درآمده بود.

پیام محسنی، مدیر «پروژه ایران» در دانشگاه هاروارد در این زمینه می گوید: «شهرت کنونی سردار سلیمانی، وی را فردی کاریزماتیک و مردمی مطرح نموده که از اینکه به جبهه های نبرد رفته و شخصاً فرماندهی جنگ را بر عهده بگیرد، ترسی ندارد. شاید بسیاری از ایرانی ها، در گذشته قاسم سلیمانی را نمی شناختند، ولی از زمان آغاز مبارزات علیه داعش، محبوبیت وی در داخل رو به افزایش بوده است».

از سوی دیگر، در اوضاع کنونی که شهر کردنشین کوبانی در مرز سوریه با ترکیه در معرض حملات داعش قرار دارد، درخواست ها از سردار سلیمانی برای کمک به شکست تکفیری ها در این منطقه افزایش یافته است. این امر به ویژه بدان سبب است که هرچند آمریکا ایران را وارد ائتلاف بین المللی ضد داعش نکرده، ایران در عمل نقش بسیار مهمی در مبارزه با تکفیری ها در عراق داشته است.

نکته مهم دیگری که در مطلب بلومبرگ مورد اشاره قرار گرفته، این است که دولت آمریکا در سال ۲۰۰۷ نیروهای قدس سپاه را یک گروه تروریستی خواند، اما اینک چاره ای جز اذعان به نقش این نیرو و فرمانده آن در نبرد با تروریست ها ندارد؛ به عبارت دیگر، دیدگاه آمریکا نسبت به سردار سلیمانی اکنون تا اندازه ای تغییر کرده که وی را یک متحد بالقوه در مبارزه با داعش می بیند.

یک تحلیلگر مسائل خاورمیانه در این زمینه می گوید: «وقتی ایران ژنرال ارشد سپاه پاسداران خود را برای کمک به کرد ها و عراقی ها می فرستد، این نشانگر سطح همسویی منافع [ایران و آمریکا] است. در خاورمیانه، همه چیز در هم تنیده است».

 

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )