آندرانیک تیموریان از جمله بازیکنان به جا مانده از دوران برانکو است که توانسته به مانند جوانی در میانه میدان خودنمایی کند.

نت شهر: آندرانیک تیموریان از جمله بازیکنان به جا مانده از دوران برانکو است که توانسته به مانند جوانی در میانه میدان خودنمایی کند. تیموریان زمانی که توسط برانکو به تیم ملی دعوت شد خیلی ها به برانکو درخصوص دعوت از او ایراد گرفتند اما همان زمان سرمربی کروات تیم ملی او را آینده فوتبال ایران معرفی کرد و گفت آندو بالاتر از سطح ایران بازی می کند.

تیموریان در حالی همبازی نسل کنونی فوتبال است که خیلی ها او را تکرار نشدنی می دانند و نامش را در میان اسامی ماندگار فوتبال مانند دایی، کریمی، خداداد و ... قرار می دهند.

تیموریان که سابقه حضور در لیگ برتر انگلیس را در کارنامه اش دارد درباره کاهش شدید لژیونرهای فوتبال ایران و همچنین وضعیت اش در استقلال با تماشاگر صحبت کرد. تیموریان در این گفتگو از عدم آمادگی اش و اینکه استقلال نسبت به گذشته تغییر کرده است هم صحبت کرد.

چرا فوتبال ایران دیگر مثل سابق لژیونر ندارد؟

انتقال فوتبالیست ها به خارج از کشور براساس داشته هایشان است. لژیونر نشدن یک بازیکن به اتفاقات قبل و بعد از جام جهانی برمی گردد. من فکر می کنم دلیل اینکه شانس لژیونر شدن بازیکنان ایران به اروپا کمتر شده به خاطر این است که بازیکنان ایرانی کمتر به چشم می آیند.

دلیل این کمتر به چشم آمدن را چطور ارزیابی می کنی؟

به خاطر این است که تیم های ایرانی در لیگ آسیا در دور اول و دوم حذف می شوند و با جام جهانی هم در دور مقدماتی خداحافظی می کنند. در حال حاضر بازیکن یاب های اروپایی ترجیح می دهند به دنبال بازیکنان آفریقایی، پرتغالی و اسپانیایی بروند. بازی های ایران در رده ملی و باشگاهی در هیچ شبکه خارجی پخش نمی شود و این موضوع خیلی برای ترانسفر بازیکنان مهم است. بازیکنان ایرانی به همین دلایل از چشم بازیکن یاب های اروپایی دور می مانند.

پس نتایج تیم ملی و باشگاهی در آسیا مهم است؟

دقیقا اینگونه است. تیم های ایرانی سال هاست قهرمان آسیا نشده اند و در جام جهانی هم حضور مداوم نداشته ایم و این مسائل کار انتقال بازیکنان به اروپا را سخت می کند.

شما بعد از جام جهانی 2006 به لیگ برتر انگلیس منتقل شدی؛ نگاه اروپایی ها به ایران و بازیکن ایرانی چگونه است؟

آن زمان که من رفتم نظر مثبتی داشتند و استقبال خوبی از من کردند. کلا آن زمان که من رفتم قبل از آن بازیکنانی که به آلمان رفتند، توانستند خودشان را ثابت کنند و قطعا وقتی سرمربی تیم آنها را خواسته، دیگر توجهی به ملیت ندارند.

پس کاری به ملیت نداشتند؟

کاری به اینکه از چه کشوری آمده اید، ندارند. بازی دادن به بازیکن سلیقه مربی است و مهم شرایطی است که شما راحت بتوانید در آن کار کنید. مهمترین فاکتور موفقیت بلد بودن زبان است. توانایی های یک بازیکن اگر زبان بلد نباشد، کمتر دیده می شود.

با امیر عابدزاده صحبت می کردیم می گفت در انگلیس که بود رفتار نژادپرستانه با او می شد...

من به کسی کاری ندارم و در دوره ایشان نبودم. در مورد خودم صحبت می کنم. در آن دوره ای که به بولتون انگلیس رفتم چنین مسائلی نبود.

چرا بعد از جام جهانی هنوز به شرایط ایده آل نرسیده ای؟

من یک بار هم در گفتگو با دوربین شبکه خبر در این باره توضیح دادم. در حال حاضر این عدم آمادگی مربوط به بازیکنان ایرانی حاضر در جام جهانی نیست بلکه کل فوتبال اروپا را اگر ببینید با اینکه به مراتب از ما حرفه ای تر هستند، هنوز بازیکنانشان آماده نیستند. شما بازیکنان جام جهانی رفته چلسی، دورتموند و دیگر تیم های مطرح دنیا را ببینید. آنها هم از سطح آمادگی و جهانی به دور هستند. این واقعیت فوتبال دنیا بعد از هر جام جهانی است که بازیکنان ملی پوش مدتی در افت هستند. حالا ما را در نظر بگیرید که 5 ماه فقط بدنسازی کردیم.

یعنی به خاطر فشردگی جام جهانی و بدنسازی، شما آمادگی لازم را ندارید؟

کل بازیکنان دنیا چنین شرایطی دارند. تازه فوتبال ما تشکیلات فوتبال روز دنیا را ندارد. این یک واقعیت است که آنها چند ماساژور، روانشناس و فیزیوتراپ دارند که شبانه روز بازیکنان را آماده می کنند. باید بپذیرید که مشکل بدنی من از یک یا دو ماه هم شاید بیشتر زمان ببرد تا آماده شوم.

یادم است در اروپا سکونشین بودی اما برای تیم ملی فوق العاده آماده ظاهر می شدی، اما الان...

باید قبول کنید که یک جلسه تمرین کردن در اروپا مساوی است با دو هفته بازی در لیگ ایران. درجه فشار تمرین در اروپا و اینکه در هر جلسه شما باید مرکز فکری و استراتژیک تمرینی داشته باشید و سعی کنید خودتان را در سطح بازیکنان دیگر قرار دهید. وقتی در سطح اول اروپا می خواهید بازی کنیم، سرمربی تیم عاشق چشم و ابروی شما نیست که کوتاه بیاید. در اروپا هر روز یک بازیکن خوب متولد می شود که شاید بهتر از شما باشد، پس باید هر روز برای اثبات خودتان تلاش کنید.

ولی قبول داری سکونشینی در بولتون بهتر از بازی در ایران یا قطر بود.

آندو در بولتون بازی نمی کرد و سکونشین بود اما در تیم ملی بنا به گفته شما فوق العاده بود اما باید بدانید بهترین بازیکنان دنیا ممکن است در باشگاه ذخیره باشند ولی برای تیم ملی کشورشان خوب کار کنند. هر بازیکنی نقاط تاریکی در فوتبالش دارد.

نقاط تاریک گفتی، نقاط تاریک دوره فوتبالی تیموریان چه زمانی شکل گرفت؟

من فکر می کنم آندو تیموریان واقعا و قلبا فوتبال را دوست دارد. شاید درآمدزایی هم داشته باشد و برای من مهم باشد. خوب فوتبال رشته ورزشی اول دنیاست. جدا از درآمدزایی که همه کار می کنند تا درآمدزایی داشته باشند اما دوست دارم در فوتبال همیشه بهترین باشم. می خواهم روزی که فوتبالم تمام شد غصه نخورم چرا فلان کار را کردم. من به یک دوره افت نمی گویم نقطه تاریک، شاید اینطوری حرفم را اصلاح کنم بهتر است.

چطوری منظورت است؟

هیچ فوتبالیستی از فوتبال خسته نمی شود ولی شاید بنا به دلایلی فوتبال زده شود. شاید وقتی تعداد بازی ها زیاد می شود، شما خسته می شوید. من به دلیل حضور در جام جهانی استراحت کمتری داشتم و از شرایط روحی و بدنی خوبی برخوردار نبودم، برای همین فوتبال زده شدم که البته الان شرایط روز به روز بهتر می شود.

دلیل افت آندو در چند هفته اخیر بازی های استقلال فوتبال زده بودنش بود؟

بله، اینطور بود. طی یک ماه گذشته فوتبال زده شده بودم. زمان می برد تا تمام بازیکنان حاضر در جام جهانی از فوتبال زدگی خارج شوند. البته این نظر شخص من است با احترام به دیگران.

گفتی دو هفته بازی در لیگ ایران برابر است با یک جلسه تمرینی در اروپا. چرا مربیان و بازیکنان ایرانی وقتی میلیاردی پول می گیرند مثل آنها تمرین نمی کنند؟

این موضوع به کار پایه ای که با بازیکن انجام شده برمی گردد. در اروپا به طور مکانیزه از بچگی روی بازیکن ها کار می کنند. اگر در ایران هم به طور سیستماتیک با فوتبالیست ها کار می شد می توانستیم چنین توقعی داشته باشیم. ما باید نسبت به داشته هایمان و بازی هایی که داریم، تمرین انجام دهیم. در اروپا روزی چهار ساعت تمرین، وزنه و سایر کارها را انجام می دهند چون آنجا استرس بازی و فشردگی بازی ها زیاد است. در لیگ انگلیس شما باید همزمان در جام اتحادیه، سوپرجام و چند جام دیگر بازی کنی؛ یعنی هر سه روز یک بازی. در لیگ ایران نیازی نداری اینقدر فشار بیاورید.

هنوز هم به بازی در اروپا یا قطر فکر می کنی؟

هیچ فوتبالیستی نمی تواند برای آینده اش تصمیم گیری کند. من در مورد اینکه دوباره لژیونر شوم هنوز تصمیم نگرفته ام. در وهله اول بازیکن استقلال هستم و بعد باید به دیگر تیم ها فکر کنم. من تا زمانی که در ایران هستم اولویت اولم استقلال است، البته با احترام به سایر تیم ها.

استقلال این فصل نسبت به فصل گذشته تغییر داشته؟

بله، امسال بهتر بازی می کنیم و سیستم بازیمان از 2-4-4 به 2-4-4 لوزی تبدیل شده که زمان حمله به 3-4-4 تبدیل می شویم. امیدوارم امسال بتوانیم نسبت به سال قبل که پنجم شدیم بهتر کار کرده و با قهرمانی، هدیه خوبی به هواداران بدهیم.

گویا قلعه نویی گفته امید ابراهیمی بهترین هافبک دفاعی ایران است؟

چی گفته...

گفته ابراهیمی بهترین هافبک دفاعی ایران است. بازی کنار ابراهیمی را چطور می بینی؟

امید بازیکن خوبی است و مشکل خاصی با بازی کنار او ندارم. من کار خودم را می کنم و به کسی کاری ندارم. شاید شیوه بازی ما شبیه به هم باشد اما وظایف مان متفاوت است. در استقلال وظایف هر بازیکن مشخص است و او یک وظایفی دارد و من وظایف دیگری.

با قلعه نویی رابطه ات چطور است؟

من با همه مربیانم براساس احترام و تعریف جایگاه ارتباط دارم و با قلعه نویی چند سال است که کار می کنم و مشکلی نداریم.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
دلیل مرگ زودرس برخی ورزشکاران
دلیل مرگ زودرس برخی ورزشکاران
سردار آزمون در صدر جدول گلزنان لیگ برتر روسیه
سردار آزمون در صدر جدول گلزنان لیگ برتر روسیه
مجیدی سرمربی استقلال شد | خداحافظی شفر و آمدن مجیدی
مجیدی سرمربی استقلال شد | خداحافظی شفر و آمدن مجیدی
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )