آخرین جلسه صلح و سازش در این پرونده جنجالی در حالی قرار است روز 22 مهر برگزار شود که ریحانه پیش از این 10روز از اولیای دم مهلت گرفته بود.

نت شهر:  حالا با پایان مهلت 10روزه، این جلسه آخرین فرصت ریحانه برای نجات از قصاص است.

 آغاز یک پرونده جنجالی

اولین برگ از این پرونده جنجالی روز 16تیرماه سال 86 توسط محمد حسین‌شاملو، بازپرس وقت جنایی تهران تکمیل شد. به او گزارش شده بود مردی به نام مرتضی در آپارتمانی در مرکز تهران با ضربه چاقو به قتل رسیده است. با آغاز تجسس‌ها توسط تیم تحقیق معلوم شد دختری 19ساله به نام ریحانه که طراح دکوراسیون بود، در قتل مرتضی دست دارد.

درحالی‌که چند ساعت از وقوع این جنایت گذشته بود، ریحانه در خانه پدری‌اش بازداشت شد و در همان مراحل مقدماتی بازجویی اتهام قتل را پذیرفت. او گفت: مدتی قبل با مرتضی که یک پزشک جراح بود، آشنا شدم و قرار شد دفتر تازه کارش را برایش طراحی کنم.

روز حادثه من برای دیدن محل کارش به آنجا رفتم اما در آنجا با یکدیگر درگیر شدیم و برای دفاع از خودم با چاقو ضربه‌ای به وی زدم و فرار کردم. به‌دنبال اعترافات ریحانه پرونده اتهامی او به شعبه74 دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.

 هرچند در دور اول دادرسی قضات دادگاه به نتیجه روشنی نرسیدند و محاکمه چند جلسه ادامه یافت اما در نهایت 5قاضی این شعبه ریحانه را گناهکار تشخیص دادند و او را به قصاص محکوم کردند. این رأی در دیوان عالی کشور نیز تأیید و برای اجرا به واحد اجرای احکام دادسرای امور جنایی فرستاده شد.

 تلاش‌ها برای بخشش

با قطعی‌شدن حکم قصاص ریحانه، تنها راه برای نجات او جلب رضایت اولیای دم بود. اواخر فروردین‌ماه امسال مسئولان وقت واحد اجرای احکام دادسرای امور جنایی جلسه‌ای را با حضور خانواده مقتول، پدر و مادر متهم و تعداد زیادی از هنرمندان برگزار کردند تا شاید اولیای دم از مجازات ریحانه صرف‌ نظر کنند. در این جلسه، پسر ارشد مقتول گفت که ریحانه برای بخشیده شدن باید واقعیت‌های این حادثه را بازگو کند اما ریحانه که اشک می‌ریخت گفت همه‌‌چیز را گفته و ناگفته‌ای باقی نمانده است.

با وجود این، ریحانه که اشک می‌ریخت از فرزندان و مادر مرتضی خواست او را به‌خاطر جوانی‌اش ببخشند. او گفت آن زمان سن کمی داشتم و هیجان‌ها بر من غلبه کرد و چنین اتفاقی افتاد. من قصد نداشتم مرتضی را به قتل برسانم و این ماجرا فقط یک اتفاق است.

با وجود این تلاش‌ها اولیای دم همچنان بر اجرای حکم اصرار داشتند تا اینکه اوایل مهرماه ریحانه از زندان زنان شهر ری برای اجرای حکم به زندان رجایی شهر منتقل شد تا حکم صادر شده اجرا شود. با این حال بار دیگر تلاش‌ها برای جلب رضایت اولیای دم آغاز شد تا اینکه حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری از مهلت 10روزه به ریحانه برای جلب رضایت خانواده مقتول خبر داد و گفت: قوه قضاییه اجرای حکم را به تعویق انداخته و تنها کاری که می‌شود برای ریحانه جباری کرد، کسب رضایت ولی دم است.

 آخرین فرصت

با پایان مهلت 10روزه شمارش معکوس برای اجرای حکم قصاص آغاز و اخبار ضد‌ونقیض درخصوص این پرونده جنجالی بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد. با وجود این شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران درباره آخرین وضعیت این پرونده به همشهری گفت: پرونده همه مراحل قانونی را طی کرده و برای اجرای حکم آماده است.

با این حال قرار است روز سه‌شنبه (22 مهر ) برای آخرین مرتبه جلسه‌ای با حضور اولیای دم و خانواده متهم برگزار شود تا شاید آنها برای بخشش ریحانه راضی شوند. قصاص حق آنهاست و درصورتی که آنها از این حق‌شان گذشت نکنند، به‌زودی حکم اجرا خواهد شد. وی ادامه داد: این آخرین فرصت ریحانه برای نجات از قصاص است و امیدوارم با ابراز ندامت او، خانواده مقتول نیز با بزرگواری وی را ببخشند.

منبع: همشهری آنلاین

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )