روحانی در گفتگوی زنده تلویزیونی


نت شهر: وعده حل و فصل نهایی مسئله هسته‌ای در آستانه یک سالگی توافق ژنو مهم‌ترین موضوع پنجمین گفتگوی زنده تلویزیونی حجت‌الاسلام روحانی با مردم بود. مسائل هسته‌ای و اقتصادی مهم‌ترین محورهای این گفتگوی خبری به شمار می‌رفتند.

 روحانی در آغاز این برنامه ضمن تبریک به مناسبت عید سعید غدیر خم و آرزوی وحدت برای مسلمانان اظهار کرد: ما از آغاز کار دولت با رکود توام با تورم مواجه بوده‌ایم که معضل بسیار بزرگی بود و حل آن به سادگی امکان پذیر نیست.

وی با بیان این‌که دولت هر کاری انجام داده است و هر قدمی که برداشته است با مشورت صاحب نظران و متخصصان بوده است افزود: اگر کمک متخصصان، حمایت عامه مردم و هدایت های رهبری نبود به این نقطه نمی‌رسیدیم.

رئیس جمهور با اشاره به این‌که آثار خروج از رکود در اقتصاد ایران از زمستان پارسال دیده شد، خاطر نشان کرد: اولین بخشی که از رکود خارج شد نفت بود؛ چرا که در سال 91 رشد ما منفی 8/6 بود و در سال 92 منفی 9/2 درصد بود پس در مجموع ما هشت تا نه فصل را پشت سرهم رکود داشتیم.

روحانی با اشاره به این‌که کشور ما غیر از سال‌های اولیه انقلاب هیچ زمان این طور رکود همراه با تورم 40 درصدی را تجربه نکرده بود، خاطرنشان کرد: زمستان پارسال اولین بخش اقتصاد ما از رکود خارج شد و تولید ما در بخش نفت 7/13 رشد نشان داد.

رئیس جمهور با اشاره به این‌که زمستان پارسال رشد واردات ما افزایش یافت توضیح داد: ‌20/22 در فصل زمستان پارسال رشد داشتیم 4/16 در بخش مواد اولیه و همین طور 32 درصد در بخش سرمایه ای شاهد رشد بوده‌ایم و این نشان می داد، وقتی در مواد اولیه و ماشین آلات این اتفاق می‌افتد در فصل بعدی به تدریج خروج از رکود را تجربه می کنیم.

روحانی با اشاره به این‌که در سه ماه اول امسال تحرک خوبی در بخش های مختلف اقتصادی دیدیم، توضیح داد:‌در گردشگری رشد دو برابری در فصل اول امسال نسبت به سال گذشته داشتیم. همچنین در بخش صنعت و معدن 10 درصد رشد را شاهد بودیم و در تولید خودرو 80 درصد در سه ماهه اول سال نسبت به پارسال رشد داشته ایم و در پتروشیمی و مواد خام نیز رشد داشته‌ایم.

تدوام رشد مثبت اقتصادی تا پایان سال

رئیس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: در بخش های دیگر هم ما شاهد چنین رشدی هستیم. ما در خدمات و کشاورزی شاهد چنین رشدی هستیم و در بخش کشاورزی شاهد 3/3 درصد رشد در سه ماهه اول سال بوده‌ایم، به طور کلی در همه بخش ها شاهد آغاز یک حرکتی از زمستان سال گذشته به ویژه سه ماهه اول سال جاری بوده‌ایم.

روحانی با بیان این‌که رقم رشدی که اعلام شده، بر مبنای سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با سه ماهه اول سال گذشته است، گفت:‌ من مطمئن هستم تا پایان سال هم رشد مثبت خواهیم داشت.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که «آیا فکر می کنید اگر مذاکرات به نتیجه‌ای نرسد ما شاهد تداوم این رشد خواهیم بود؟»، علت آغاز حرکت اقتصادی در ایران را دو عامل اعتماد و رفتارهای دولت در عرصه سیاست خارجی دانست و گفت : نخستین عامل آغاز حرکت اقتصادی در کشور اعتماد و امید مردم بود. مردم به دولت اعتماد کردند و دولت به کارشناسان خود، صاحب نظران، دانشگاهیان و کل ملت ایران اعتماد کرد و دولت و ملت به یکدیگر نزدیک‌تر شدند.

رئیس جمهور کشورمان اضافه کرد:‌ از طرفی دیگر مردم احساس کردند که دولت یازدهم در زمینه سیاست خارجی با منطق و کارشناسی و تبحر لازم در حرکت است و این‌که ایران قادر است با شش قدرت دنیا پای میز مذاکره بنشیند و با منطق و استدلال بحث کند و بالاخره به توافق موقت شش ماهه ای برسد گام بسیار مهمی بود که دولت برداشت.

روحانی خاطر نشان کرد : من بعد از توافق ژنو طی مصاحبه ای به کارآفرینان گفتم که حالا نوبت شماست. ما گام نخست را برداشتیم و گام های بعدی متعلق به شماست.

وی با بیان این‌که مردم احساس می‌کنند که تلاطم های خارجی کاهش یافته است، گفت : ما در زمینه هسته‌ای هر گونه ای حرکت کنیم مردم می دانند روابط با دنیای بیرون طبق وعده ای که در رقابت‌های انتخاباتی دادیم بر مبنای تعامل سازنده با جهان است و امروز بحث هسته‌ای یک جزء مباحث خارجی ما است.

توافق نهایی؛ کار بسیار بزرگی است که پیش رو داریم

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به جایگاه امروز کشور ایران در سطح بین الملل اظهار کرد: امروز هنگامی که ما در یک اجلاس بین‌المللی شرکت می کنیم، کشور بزرگی وجود ندارد که داوطلب مذاکره و صحبت و ملاقات با مقامات ایرانی نباشد. ممکن است که ما با کشوری به دلایلی نخواهیم پای صحبت بنشینیم، اما همه کشورها داوطلب هستند. در گذشته زمانی که ملاقاتی با مقامات ما صورت می گرفت گاهی زبان طرف مقابل زبان نصیحت بود، اما امروز زبان آنها زبان سوال است. آنها راجع به اقتصاد ایران ، مسائل مختلف کشور و جهان پرسش مطرح می‌کنند.

روحانی با تاکید بر این‌که سیاست خارجی ما حرکت و گامی روبه جلو برداشته است، اظهار کرد: بحث هسته‌ای یکی از مباحث مهم کشور است و ما درگام نخست موفق شدیم به توافقی موقت دست پیدا کنیم. الان کار بزرگی پیش رو داریم و آن توافق نهایی است که کار بسیار بزرگی است؛ چرا که این موضوع از سال 81 تا به امروز دوازده سال میان ایران و کشورهای بزرگ جهان محل بحث بوده است.

وی با بیان این‌که یک معضل 12 ساله را نمی توان یک روزه و یک ماهه حل کرد اظهار کرد: گام‌هایی که تا به امروز برداشته‌ایم، گام‌های خوبی بوده است، ما امروز در کلیات موضوع به اتفاق نظر با 1+5 رسیده‌ایم.

روحانی با بیان این‌که ما هنوز راجع به جزئیات هسته‌ای ایران بحث های زیادی داریم اضافه کرد: امروز 1+5 قبول کرده است که موضوع هسته‌ای ایران و حق ایران را به رسمیت بشناسد و در مورد این مسئله جای هیچ بحثی وجود ندارد، حال این‌که برای چند سال ایران باید چه مسائل و چه شرایطی را آن هم محدود بپذیرد، مسئله ای است که مورد بحث طرفین است.

در مورد لزوم برداشته شدن تحریم ها هیچ اختلاف نظری وجود ندارد

وی همچنین با تاکید بر این‌که در مورد لزوم برداشته شدن تحریم ها هیچ اختلاف نظری وجود ندارد، گفت:‌این‌که برداشته شدن تحریم ها از چه زمانی شروع شود و چه مسیری را طی کند از جمله مسائلی است که مورد اختلاف طرفین است اما در کلیات امروز توافقی صورت گرفته است.

رئیس جمهور کشورمان با بیان این‌که در نطنز باید غنی سازی صورت بگیرد و فردو یک مرکزی برای ایران است هیچ بحثی وجود ندارد، گفت: امروز درباره این‌که ما در اراک یک نیروگاه نیاز داریم، نیز هیچ بحثی وجود ندارد و امروز یک گام بسیار بزرگی برداشته شده است و کلیات موضوع هسته‌ای ایران امروز مورد اتفاق نظر در بین دو طرف است.

وی با بیان این‌که حتی در مورد این‌که ایران در کنار غنی سازی باید از تکنولوژی های مدرن هسته‌ای برخوردار باشد یکی از مباحث مهم ما در 1+5 است اظهار کرد: امروز در 1+5 کشورهایی داوطلب هستند که به محض انجام توافق در این باره همکاری هایی با ایران داشته باشند و در سفر نیویورک و در ملاقات با رئیس جمهور فرانسه طرف مقابل مطرح کرد که می خواهد پس از توافق با ایران تعاملات هسته‌ای با ما داشته باشد و در مسئله هسته‌ای فناوری‌های مدرن را در اختیار کشورمان قرار دهد.

ایران باید همه فناوری‌های هسته‌ای را داشته باشد

رئیس جمهور گفت: امروز تنها بحث غنی سازی مطرح نیست و بحث این است که ایران باید همه فناوری‌های هسته‌ای را داشته باشد .

روحانی در ادامه با بیان این‌که از رکود قبل از توافق نهایی هسته‌ای و برداشتن کامل تحریم ها عبور کرده ایم، گفت: امروز تردیدی نیست که ما از رکود عبور کرده‌ایم، البته هنوز تا رسیدن به رونق مطلوب فاصله داریم.

وی با اشاره به این‌که خوشبختانه در مسئله اصلی اقتصادمان قبل از این‌که تحریم ها کاملا برداشته شود و به توافق نهایی برسیم قدم های مهمی برداشته‌ایم، اظهار کرد: همه ملت ایران باید دراین زمینه تلاش کنند و تا به حال هر کاری شده است با حمایت ملت ایران بوده است و اگر موفقیتی به دست آورده‌ایم به خاطر این حمایت ها بوده است؛ چرا که اگر تفاهمی بین قوا و حمایت های رهبری و یک صدایی مردم نبود با مشکلات زیادی روبرو می شدیم.

در مسئله هسته‌ای، هیچ وقت به یک سال قبل برنخواهیم گشت

رئیس جمهور با اشاره به این‌که موضوع هسته‌ای بازگشت ناپذیر است، خاطر نشان کرد: در مسئله هسته‌ای هیچ وقت به یک سال قبل برنخواهیم گشت و این‌که در چهل روز باقی مانده چه می‌شود، باید بگویم اراده ما بر این است و فکر می کنیم در40 روز باقیمانده مسئله قابل حل و فصل نهایی باشد.

روحانی با بیان این‌که در مسئله هسته‌ای حتما دو طرف به تفاهم خواهند رسید، گفت: به ملت بزرگ ایران می گویم که امروز دنیا قبول کرده است که ایران باید دارای فناوری هسته‌ای باشد و این تفاهم برد-برد خواهد بود.

وی با اشاره به این‌که امسال در نیویورک نه تنها کشورهای اروپایی، بلکه دیگران نیز که با آنها ملاقات داشته ایم از جمله تمامی کشورهای 1+5، غیر از آن یکی، تاکید داشته‌اند که مسئله هسته‌ای باید حل شود و حتی یکی از سران این کشورها گفت که ما دیگر خسته شده ایم و باید این مسئله تمام شود ، افزود: شرایط به نحوی است که دنیا می تواند ببیند اراده دولت و ملت ایران چیست و در مسئله هسته‌ای در مسیر حل موضوع به نفع همه منطقه و جهان قرار داریم.

در گذشته، بانک مرکزی تبدیل به مرکز فروش سکه و ارز شده بود

وی به محاسبات مراکز رسمی کشور اشاره کرد و گفت:‌در شش ماهه اول امسال رشد واردات و صادرات قابل ملاحظه بوده است و حدود 26 میلیارد واردات غیرنفتی و 23 میلیارد صادرات غیر نفتی داشته ایم یعنی در کل 50 میلیارد واردات و صادرات غیرنفتی در شش ماهه اول سال داشته ایم که این رقم تا پایان سال به 100 میلیارد خواهد رسید.

وی با اشاره به این‌که اقتصاد ما در حرکت است و مردم اعتماد کرده اند و امیدوارند، خاطر نشان کرد: در گذشته شاهد بودیم بانک مرکزی تبدیل به مرکز فروش سکه و ارز شده بود و مردم برای خرید سکه صف می بستند. همچنین حجم نقدینگی ما بسیار بالا رفته بود، اما در سیزده ماه آغاز به کار دولت یازدهم نقدینگی در مسیر درست حرکت کرده است.

روحانی اضافه کرد: بانک ها امروز تسهیلات خوبی به بخش تولید می دهند و دستشان باز است و تسهیلات در پنج ماهه اول امسال که توسط بانک ها پرداخت شده است نسبت به پنج ماهه اول سال گذشته 5/40 درصد افزایش داشته است و عمده حجم تسهیلات برای سرمایه در گردش بوده است.

رشد تورم را کاهش داده ایم، نه این‌که آن را متوقف کرده باشیم

روحانی در ادامه گفت‌وگوی زنده تلوزیونی با مردم با اشاره به این‌که در گذشته تورم مردم را نگران می کرد و روزانه مردم به سمت بازار سکه و ارز می رفتند و شتاب تورم را شاهد بودیم تصریح کرد:‌ امروز گاهی مردم می گویند اگر دولت معتقد است تورم را مهار کرده است، پس چرا اجناس در بازار ارزان نمی شود و من این توضیح را می دهم که در گذشته تورم ما رشد شتاب زده داشت و ما آن را مهار کرده ایم یعنی رشد تورم را کاهش داده ایم، نه این‌که آن را متوقف کرده باشیم و این‌که اصلا امروز تورم نداشته باشیم.

روحانی افزود: در یک سال قبل تقریبا رشد تورم ماهانه سه تا پنج درصد بوده است و این رقم امروز حدود یک درصد است.

وی با اشاره به این‌که اگر رشد تورم طبق روال گذشته ادامه می‌یافت فردی که ماهانه یک میلیون و 500 هزار تومان درآمد داشت قدرت خریدش تا یک میلیون و دویست هزار تومان بود، توضیح داد: با مهار تورم ایجاد شده 20 درصد قدرت خرید مردم را یعنی تا مقدار 300 هزار تومان افزایش داده ایم پس تورم مهار شده است یعنی جلوی رشد آن گرفته شده است.

وی با اشاره به این‌که در تیرماه سال گذشته تورم نقطه به نقطه‌ 44 تا 45 درصد بوده است افزود: شهریور امسال تورم نقطه به نقطه 4/14 درصد شده است یعنی 31 درصد تورم نقطه به نقطه را کاهش دادیم که این مسئله در تاریخ اقتصاد ایران بی سابقه است که دولتی در حدود یک سال 31 درصد تورم را کاهش دهد. پس از امروز اجناس گرانتر می‌شوند، اما با شیب ملایم تری.

رئیس دولت یازدهم به مقایسه قیمت اقلام خوراکی در شهریور ماه سال 92 نسبت به 91 پرداخت وگفت: تورم ما 40 %، 45 %، 60% و حتی 77 % در طول یک سال بود، اما امسال شهریور ما حتی تورم 30 درصد نداشتیم یعنی تورم رقم هایی مثل 11% ، 6 % ، 4% ، 12% را تجربه کرده است. پس تورم را مهار کرده ایم و کاهش داده ایم و هم زمان از رکود خارج شده ایم.

روحانی با بیان این‌که این پیروزی بزرگ اقتصادی را به ملت ایران تبریک می‌گویم خاطر نشان کرد : امروز به هر استانی می‌رویم کارآفرینان حاضر هستند و حتی در سفر به نیویورک در جلسات جداگانه ای که با سرمایه داران آمریکایی و ایرانی مقیم آمریکایی داشتیم کارآفرینان اعلام آمادگی می کردند و چند شرکت بزرگ دنیا منتظر آن لحظه هستند که ما در مسئله هسته‌ای به توافق نهایی برسیم تا به سمت ایران سرازیر شوند.

وی با بیان این‌که هدف ما تا پایان سال این است که به تورم زیر 20 % برسیم تصریح کرد: هدف ما این است که رشد مثبت حدود 3% تا پایان سال داشته باشیم و تلاش ما این است که به این اهداف دست یابیم.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت مسئله اشتغال گفت: رشد و رونق یکی از مهمترین آثارش اشتغال است در این رابطه باید بگویم با توجه به رونق گردشگری در این حوزه اشتغال بالارفته است و ما به دنبال جذب صاحب نظران این حوزه به طور مثال در زمینه هتل داری هستیم.

روحانی در رابطه با وضعیت اشتغال نیز تصریح کرد: بر مبنای آنچه وزارت کار در مورد بیمه های جدید امسال می‌گوید شاهد کاهش افرادی هستیم که به دنبال بیمه بیکاری می آیند و این یعنی بیکاری کاهش یافته است. همچنین بیمه های جدید برای کارفرما و کارگرها اضافه شده است.

وی افزود: به گزارش وزارت کار در شش ماهه گذشته تقریبا بالای 400 هزار اشتغال جدید اعلام شده است یعنی 80 هزار کاهش و 430 هزار افزایش اشتغال داشته ایم که امید است این مسیر در شش ماهه دوم سال ادامه یابد.

روحانی افزود: این‌که دربحث اشتغال بیکاری ما تک رقمی شده بسیار خوشحال کننده است و امیدواریم آن را نگه داریم و کاهش دهیم.

هدف نهایی ما تک رقمی شدن تورم است

روحانی با بیان این‌که در زمینه تورم هدف نهایی ما تک رقمی شدن تورم است، گفت: احتمالا در سال سوم یعنی سال 95 ما دنبال هدف تک رقمی کردن تورم هستیم و در پایان 94 نیز به دنبال رشد بالای 6 % هستیم و برنامه ریزیمان بر این مبنا است. امیدواریم که همه برنامه های ما توام با توفیق باشد.

وی با تاکید بر این‌که آمار و ارقام اعلامی از سوی دولت درست است، تصریح کرد:‌دولت به مردم وعده داده است که هر چه واقعیت است به مردم بگوید؛ ممکن است ما گاهی اشتباه بکنیم و در این زمان نیز حتما به مردم خواهیم گفت که اشتباه کرده‌ایم و از مردم به صراحت عذر خواهی می‌کنیم و به این عذر خواهی خود نیز افتخار می‌کنیم؛ چرا که مردم صاحب این مملکت هستند و همه مسئولان افتخارشان این است که خدمت گذار مردم باشند و ما هم افتخارداریم که بتوانیم به خدمت خود ادامه دهیم و رضایت مردم را نیز جلب کنیم.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه در پاسخ به پرسشی در مورد انتقادات وارده به لایحه خروج از رکود دولت اظهار کرد: ما برای خروج از رکود بسته ای آماده کردیم و در جلسه ای که با کارآفرینان داشتیم در مورد این بسته نیز توضیحاتی ارائه کردیم . بسته خروج از رکود دولت تقریبا دارای 140 بند است که حدود 30 بند آن نیاز به قانون مجلس دارد دولت نیز لایحه ای به مجلس تقدیم کرد و گزارش مفصلی هم تهیه کردیم؛ در مورد این‌که این بسته خروج رکود دولت به هیچ عنوان با اقتصاد مقاومتی نه تنها در تضاد نیست، بلکه در همان راستا نیز در حرکت است.

وی با بیان این‌که بسیار مهم است در زمانی که تحریم ها هنوز ادامه دارد و ما به منابع خارج خود دسترسی نداریم و بانک های ما هنوز آن طور که باید فعال نبودند، توانستیم از رکود خارج شویم، اظهار کرد: این گام نخست است چنانچه در مجلس شورای اسلامی بسته دولت به تصویب نهایی برساند حرکت جدی تری آغاز می‌شود.

روحانی با اشاره به جزئیات بسته خروج رکود اظهار کرد: برخی از بندهای بسته خروج از رکود در تقویت بانک‌ها و خوش حسابی دولت بسیار مهم و تاثیرگذار است.

رئیس جمهور با بیان این‌که مجلس شورای اسلامی گام نخست را خیلی خوب برداشت و فوریت لایحه خروج از رکود دولت را به تصویب رساند گفت: امیدواریم هر چه زودتر مجلس شورای اسلامی بسته خروج از رکود را به تصویب نهایی برساند و دولت بتواند آن را ابلاغ و اجرا کند؛ چرا که امروز رونق اقتصادی کار مهمی است و این بسته می تواند ما را در مسیر رونق قرار دهد.

وی با بیان این‌که اشتغال در سایه رونق به وجود می آید، تاکید کرد: ما در زمینه‌های مختلف به رونقی مستمر و پایدار نیاز داریم که بتوانیم به مسیر خود ادامه دهیم.

تا پایان سال، 140 میلیون مترمکعب گاز به تولید ملی اضافه می‌شود

روحانی در ادامه با بیان این‌که در زمینه نفت و گاز توانسته‌ایم حرکت خوبی داشته باشیم گفت: بخش نفت نخستین بخشی بود که از رکود خارج شد. در زمینه گاز امسال تا کنون 45 میلیون متر مکعب گاز در روز اضافه شده است و تا پایان امسال نیز هدف‌گذاری‌مان بر این است 140 میلیون مترمکعب گاز به تولید ملی اضافه شود که این تحولی بزرگ خواهد بود.

روحانی با بیان این‌که مقدار مصرف نفت گاز و نفت کوره در نیروگاه های ما کاهش یافته است، تصریح کرد: به خاطر این‌که ما می توانیم گاز بیشتری به این نیروگاه بدهیم مقدار مصرف نفت و گاز از سوی مراکز تنزل یافته است و ما امیدواریم که در سال آینده به زمانی برسیم همه نیروگاه های ما بتوانند از گاز استفاده کنند؛ چرا که ما بر این موضوع واقف هستیم که موضوع محیط زیست بسیار مهم است.

وی با تاکید بر این‌که دولت در بخش های دیگر نیز گام های بسیار مهم برداشته است به معضل آب کشور اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین راه حل های حل معضل آب در کشور آبیاری مدرن در بخش کشاورزی و خارج شدن این اقدام از حالت سنتی خود است. در طول دهه گذشته و دولت های گذشته برای این کار مجموعه زمین های کشاورزی که به آبیاری مدرن تجهیز شده است یک میلیون و 330 هزار هکتار بوده است اما در دولت یازدهم برنامه ریزی ما برای سال 93 ،‌284 هزار هکتار زمین قرار است تحت طرح آبیاری مدرن قرار بگیرد که این موضوع نیز هم محصولات کشاورزی را افزایش می‌دهد و هم مصرف آب را کاهش می‌دهد.

روحانی با بیان این‌که دولت در بحث محیط زیست نیز گام‌های بسیار مهمی برداشته است گفت: امروز در شهرهای بزرگ بنزین و گازوئیل نسبت به یک سال گذشته تغییر کرده است و آلودگی هوا نیز کاهش یافته است.

وی با تاکید بر این‌که آلودگی محیط زیست تنها به مسئله بنزین و گازوئیل مربوط نمی شود، به اقدامات دولت در سایر بخش ها اشاره کرد و گفت: دولت توانسته است در زمینه ریل گام های بسیار مهمی بردارد و به زودی ما مشاهده خواهیم کرد که خط ریلی ما به ترکمنستان وقزاقستان وصل می‌شود و طرح هایی نظیر دو خطه کردن و برقی کردن ریل های کشور در دستور کار دولت قرار گرفته است.

رئیس جمهور کشورمان با بیان این‌که کشور در کلیت از رکود خارج شده است تصریح کرد:‌در همه بخش ها حرکت ما به سمت جلو است، گرچه ممکن است بخش هایی وجود داشته باشد که در آنها رکود هنوز وجود داشته باشد، اما خوشبختانه و با اطمینان به ملت می گویم که کشور از رکود خارج شده است و به سمت رونق اقتصادی در حال حرکت هستیم و در این راستا نیز همانطور که همه مردم ما همواره در صحنه بودند و دولت را یاری کردند باید از این پس نیز دولت را همراهی و یاری کنند تا بتوانیم مراحل بعدی را طی کنیم.

اجرای دقیق بسته خروج از رکود، برای دولت مهم است

روحانی در پاسخ به پرسشی در مورد روند صدور مجوزهای فعالیت های اقتصادی درکشور و همچنین چگونگی پایش بندهایی از بسته خروج از رکود دولت که به مصوبه مجلس نیازی ندارد، اظهار کرد: امروز در زمینه محیط کسب و کار قانونی که سال‌ها روی زمین مانده بود، دولت یازدهم آیین نامه های آن را تدوین کرد و به تصویب رساند و قدمی رو به جلو برداشت و تقریبا امروز شاهد وجود گفت‌وگوی مستمر میان مقامات دولت و بخش های خصوصی هستیم.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به حضور بخش خصوصی در سفرهای خارجی خود خاطرنشان کرد : حضور بخش خصوصی در سفرهای خارجی به این معنا است که حرکتی آغاز شده است، اما در رسیدن به نقطه مطلوب کارهای بسیاری باقی مانده است.

روحانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در روزهای نخستین آغاز به کار دولت یازدهم گفت: در 15 روز اول دولت در بحث تولید و اشتغال چندین بند به تصویب رسیدکه بسیاری از مشکلات برداشته شد. در سال‌های گذشته گردش کار درگمرک 26 روز بود که امروز این مدت به سه روز کاهش یافته است. که این از نتایج دولت الکترونیک است که ما باید به آن سمت حرکت کنیم.

وی در ادامه در مورد چگونگی پایش بندهای بسته خروج از رکود تورم نیز گفت: معاونت راهبردی ریاست جمهوری مسوول نظارت به بسته است و کل دولت از جمله معاون اول نیز در حال پیگیری و دنبال کردن این موضوع هستند و برای ما بسیار مهم است که بسته دقیقا اجرا شود و سریعتر بتوانیم اقتصاد را به رونق و نقطه‌ای برسانیم که مطلوب مردم ما است.

رئیس جمهور کشورمان در پاسخ به این پرسش که چقدر در اجرای فاز دوم یارانه ها نحوه پرداخت یارانه ها هدفمند شد، تصریح کرد: یارانه مشکلات بزرگی داشت و هدفمندی یارانه به این موضوع تبدیل شده بود که مقداری حامل های انرژی را گران‌تر بفروشیم و پول حاصل از این کار به ضمیمه پولی از خزانه را در قالب یارانه نقدی به افراد پرداخت کنیم.

روحانی اضافه کرد:‌ نخستین مشکلی که ما در دولت مواجه شدیم کسری اعتبار یارانه برای پرداخت یارانه نقدی به مردم بود. ما در این شرایط چاره ای نداشتیم که گام دیگری در زمینه هدفمندی یارانه ها برداریم.

وی با بیان این‌که در این مرحله خیلی از افراد از جمله بسیاری از اساتید دانشگاه و نمایندگان مجلس مخالف بودند، گفت: آنها معتقد بودند که من به دنبال مرحله دوم هدفمندی یارانه ها نباشم و این اقدام بسیار خطرناک است، آنها حتی اظهار می کردند که بحث کنترل تورم مورد نظر دولت نیز امکان پذیر نخواهد بود، اما ما هیچ چاره ای نداشتیم جز این که گام دوم هدفمندی یارانه ها را برداریم.

480 میلیارد تومان یارانه به بخش سلامت تخصیص داده شده است

رییس‌جمهور در ادامه گفت‌وگوی زنده تلوزیونی با مردم با بیان این‌که گام دوم هدفمندی یارانه ها گام بلندی نبود، گفت: این گام به دلیل شرایط اقتصادی کشور گامی بلند نبود؛ چرا که ما به دنبال این بودیم که این اقدام تاثیری بر تورم نداشته باشد و ما مشاهده می کنیم که هم زمان با فاز دوم هدفمندی یارانه ها تورم نیز کاهش یافت.

روحانی خاطر نشان کرد :‌در جریان فاز دوم هدفمندی یارانه در ابتدا کسری که دولت در پرداخت یارانه ها با آن مواجه شد، جبران شد و در گام بعدی نیز بنابراین بود که دولت گام هایی در حوزه سلامت و امنیت غذایی بردارد.

رئیس جمهور کشورمان با تاکید بر این‌که دولت یازدهم توانسته است همه وعده هایی که در بخش سلامت در دوران انتخابات به مردم داده است را عملی کند، گفت: من به مردم وعده داده بودم که همه آنها تحت پوشش بیمه‌ای قرار بگیرند و ما امسال مشاهده می کنیم که شش میلیون و دویست هزار نفر تحت پوشش بیمه‌ای قرار گرفته‌اند.

وی با اشاره به تلاش های دولت در بخش امنیت غذایی گفت: در بخش امنیت غذایی برای اقشار بسیار آسیب پذیر جامعه اقداماتی را آغاز کردیم و پرداخت یارانه کالایی را در دستور کار خود قرار دادیم. امسال یک نوبت از این یارانه ها پرداخت شده است و بار دوم نیز هفته آینده پرداخت خواهد شد و تا پایان سال نیز چهار نوبت این یارانه ها پرداخت می‌شود .

روحانی با تاکید بر این‌که در بخش سلامت گام های بسیار مهمی برداشته شده است گفت: امسال مبلغ 480 میلیارد تومان به عنوان یارانه به بخش سلامت تخصیص داده شده است که آثار آن را امروز در بیمارستان های دولتی مشاهده می کنیم ما امروز شاهدیم که مقدار پرداختی مردم در بیمارستان های دولتی 10% و در روستاها و شهرهای 20 هزار نفر نیز کمتر از 5 درصد است.

روحانی اضافه کرد: داروهای درمانی نیز اغلب تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند و تقریبا طی یک سال گذشته گران نشده اند و داروهای خارجی و تجهیزات پزشکی نیز نسبت به سال گذشته با کاهش قیمت مواجه بوده است و ما نیز امیدواریم که شاهد کاهش بیشتر باشیم.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه بااشاره به فاز دوم طرح سلامت خاطر نشان کرد : دولت در ادامه طرح سلامت دو برنامه دیگر در دستور کار خود قرار داده است. یکی خدمات پزشکی و بهداشتی به حاشیه نشین ها است و دیگری بخش بهداشت است .

بالای 9 میلیون نفر حاشیه نشین در کشور وجود دارند

روحانی با بیان این‌که بالای نه میلیون نفر حاشیه نشین در کشور حضور دارند، گفت: دولت به دنبال تحت پوشش قرار دادن این افراد است.

وی با اشاره به برنامه دولت در بخش بهداشت تصریح کرد: امیدوارم که بتوانیم در بخش سلامت گام به گام جلو برویم و به نقطه مطلوب برسیم.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه صحبت های خود خاطر نشان کرد : در ملاقات‌های اخیری که طی سفرخود به نیویورک داشته ام چند نفر از مقامات کشورهای مختلف به من تبریک گفتند و اظهار کردند که اقدام بزرگ و عظیمی دولت ایران در بخش سلامت انجام داده است و باور کردنی نبوده است که دولت ایران در شرایط تحریم و با مشکلات موجود در زمینه سلامت گامی بردارد که بسیاری از کشورهای بزرگ و صنعتی نتوانسته اند موفق باشند.

روحانی با بیان اینکه در فاز دوم هدفمندی یارانه ها ما کمک به تولید را نیز در دستورکار خود قرار داده ایم گفت:‌5 هزار و 700 میلیارد تومان از یارانه ها به بخش تولید کمک می کنیم که درشش ماه نخست امسال 50 درصد این مبلغ پرداخت شده است.

روحانی خاطر نشان کرد :‌در زمینه بودجه نیز حرکت بسیار خوبی آغاز کرده ایم و امسال در بودجه عمرانی در شش ماه نخست بودجه استانی به صورت صد در صد هم تخصیص یافته است و هم پرداخت شده است و در کل بودجه عمرانی کشور نسبت به سال گذشته 3/3برابر خواهد بود و دربودجه استانی نیز دولت 5/ 12 برابر پارسال بودجه پرداخت می‌کند.

موافق سرک کشیدن به زندگی خصوصی افراد نیستم

رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که دولت چه اقداماتی برای جلوگیری دریافت یارانه توسط کسانی که مستحق نیستند انجام داده است گفت: ما در این باره بسیار فکر کرده ایم و در جلسات مختلف با صاحب نظران بحث کرده ایم و برای ما روشن است که عده ای از مردم که یارانه دریافت می‌کنند به این مبلغ نیاز ندارند و می‌شود طبق قانون این یارانه را حذف کرد ولی یک اشکال دیگری وجود دارد وآن این است که عده ای هستند به یارانه نیاز ندارند و شناسایی آنها سخت است. به طور مثال اگر قرار باشد صد نفر یارانه نگیرند ما می توانیم 50 نفر را شناسایی کنیم و 50 نفر دیگر که ممکن است وضعیت شان از 50 نفر نخست بهتر باشد، را نتوانیم شناسایی کنیم. چون نمی توانیم این تعداد را شناسایی کنیم ممکن است این تردید و این نگرانی به وجود بیاید که چرا فردی که وضعیت اش از دیگری بهتر است در حال دریافت یارانه است.

روحانی اضافه کرد: برای شناسایی همه افراد نیازمند یک راه وجود داشت که من با آن تا کنون موافقت نکردم و آن نیز سرک کشیدن به زندگی خصوصی و اموال مردم است. اقدامی که ضرر آن بیشتر از منفعت آن است.

دنبال اتمام طرح های نیمه کاره هستیم

رییس‌جمهور در ادامه گفتگوی ویژه خبری در رابطه با روند پیگیری طرح های نیمه تمام نیز گفت: در بودجه امسال دنبال اتمام طرح های نیمه کاره هستیم و بنابراین است طرح‌هایی را دنبال کنیم که تا پایان سال به اتمام می‌رسند.

وی با اشاره به این‌که 246 طرح مهم را که می‌توانیم تا پایان امسال تکمیل کنیم، مد نظر داریم، تصریح کرد: موضوعاتی را نیز که در سفر به هر استان وعده داده‌ایم اجرایی خواهیم کرد، چون قرار ما این است که در سفرهای استانی وعده‌هایی به مردم بدهیم که قابل اجرا باشند و بررسی‌های لازم برای آن انجام شده باشند.

روحانی همچنین در رابطه با طرح های اولویت‌دار دولت یازدهم گفت: از جمله طرح هایی که شخصا هر هفته دنبال می‌کنم، محیط زیست است، چون سلامت مردم بسیار اهمیت دارد. در این راستا به مسئله سوخت توجه کردیم، البته نمی‌گویم با تحول در سوخت همه مسائل محیط زیست حل می‌شود مثلا ریزگردها به سادگی قابل حل نیست.

رییس جمهور به برنامه های دولت برای حل معضل دریاچه هامون، ارومیه و زاینده رود اشاره کرد و گفت: برای من مهم است که ببینم آب در زاینده رود جاری است و حل معضل دریاچه ارومیه اولین تصمیمی بود که اتخاذ کرد.

وی افزود: اگر دریاچه ارومیه خشک شود، نه تنها برای آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل مشکل ایجاد می‌شود، بلکه تا 10 استان سلامت مردم و زمین های کشاورزی به خطر می افتد.

رییس جمهور افزود: یکی دو جلسه شخصا با کارگروه ویژه دریاچه ارومیه داشته ام و معاون اول و معاونت محیط زیست این مسئله را دنبال می‌کنند.

اجرای هم‌زمان چند طرح برای حل معضل آب تهران

رییس جمهور در ادامه با اشاره به این‌که در موضوع گازوئیل تحولی بزر گ در شهرهای بزرگ اتفاق افتاده است گفت: گوگرد زدایی از هفت هزار پی.پی .ام، به 50 پی.پی ام رسیده است.

روحانی به اشاره به این‌که در برخی از طرح های گذشته مسائل زیست محیطی کمتر مورد توجه قرار گرفته است اظهار کرد: گاهی درجاهایی سد احداث شده است که محاسبات محیط زیستی برای آن انجام نشده است.

وی همچنین به معضل بزرگ آب اشاره کرد و گفت: خوشحالیم که این روزها شاهد رحمت خداوند هستیم وان شاءالله این برکت باران ادامه داشته باشد.

رئیس جمهور با بیان این‌که ما برای آب آشامیدنی مردم در تهران دچار مشکل بودیم تصریح کرد: دوسه طرح را برای حل این معضل به صورت هم زمان اجرایی کردیم و طرح های مهم دیگری برای حل معضل آب در پیش رو داریم که موثر ترین آن آب کشاورزی است.

روحانی با اشاره به این‌که باید بهره بری آب را بالا ببریم خاطر نشان کرد : با طبیعت نمی توان جنگید چرا که قاعده مند بودن فقط به دنیای سیاست مربوط نمی شود بلکه در محیط طبیعی نیز باید بر اساس قواعد طبیعت حرکت کرد .

وی همچنین به اهمیت مسئله ریل در کشور اشاره کرد :‌ حمل و نقل ما از طریق جاده جواب نمی دهد و حمل و نقل باید به دوش ریل بیافتد .

روحانی گفت: در زمینه ریل قدم های مهمی برخواهیم داشت. بنادر جزو موارد مهم در این راستا هستند از جمله بندر چابهار، بندر عباس، بندر امام ،‌خرمشهر و آبادان و حتی بنا برا ین است که جاسک را برای صادرات نفت به بندر تبدیل کنیم؛ چرا که سواحل مکران استعداد زیادی در این زمینه دارند.

به قول‌هایم وفادارم

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به این‌که نفت و گاز به ویژه در حوزه مشترک جزء اولویت‌های مهم دولت است خاطر نشان کرد: در گاز قدم‌های مهمی را امسال به ثمر می‌رسانیم و 140 میلیون متر مکعب به تولید گاز اضافه می‌کنیم، همچنین در زمینه نفت اقدامات خوبی انجام شده است که جزء اولویت‌ها است.

روحانی به اهمیت تعادل بخشی در انجام پروژه ها و طرح ها اشاره کرد و گفت: گاهی در یک مسئله قدمهای زیادی برداشته می‌شود و یک جای دیگر اقدامات بسیار کم است که باید تعادل بخشی در آن رعایت شود و ما این مسئله را در برنامه ششم دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به این‌که مسئله تورم را روزانه دنبال می کنم، تصریح کرد: بانک مرکزی می تواند شهادت دهد مسئله تورم را روزانه به صورت دقیق بررسی می‌کند و در موضوع خروج از رکود از اول ماه رمضان هر روز به دقت آن را دنبال کرده اند.

رئیس جمهور همچنین تصریح کرد: دربخش یارانه ها نیز وقت زیادی صرف انجام هدفمندی در مسیر درست کرده ایم.

رئیس دولت یازدهم در ادامه به اهمیت مسائل اجتماعی و سیاسی و حقوق شهروندی مردم اشاره کرد و گفت: مردم باید احساس راحتی کنند اما بدانند در برخی موارد دولت به تنهایی نمی تواند کار را تمام کند و اقتضای حکومت این است که با اجماع نظر و هماهنگی قوای دیگر و جلب نظر دیگران به نقطه مطلوب برسیم.

روحانی با تاکید بر این‌که من هیچ چیز را فراموش نکرده ام و به قول هایم وفادارم خاطر نشان کرد : از ملت به خاطر حمایت هایشان واز کارآفرینان به خاطر تلاش هایشان و همچنین از دانشگاهیان ومتخصصان به خاطر تذکرات و نقد هایشان تشکر می کنم؛ چرا که 14 معصوم بیشتر نداریم و ممکن است هر کدام از ما خطا کنیم که باید به ما متذکر شوند.

وی همچنین از سیاسیونی که همه قواعد بازی را مراعات می‌کنند تشکر کرد و گفت:‌در این دولت از همه جناح ها حضور دارند و من با همه جناح ها کار می کنم.

رئیس جمهور با تاکید بر این‌که نباید اجازه دهیم آرایش خشم در کشور به وجود آید گفت: آرایش کشور باید بر اساس آرامش ،‌همکاری و همدلی و کمک به یکدیگر در مسائل مهم کشور باشد تا به کمک همه جناح ها و مردم به نقطه مطلوب برسیم.

روحانی همچنین از بنیاد شهید و جانبازان تشکر کرد و گفت: دولت در این رابطه قدم های مهمی برداشته است و بدهکاری ها به این طیف از جامعه ما که از سال 86 مانده بود به شکر خدا در سال گذشته در دو نوبت مهرماه واسفندماه پرداخت شده است.

روحانی افزود:1700 میلیارد تومان از بدهی های دولت به خانواده شهدا و جانبازان باقی مانده بود که نسبت به آزادگان و جانبازان همه آنها پرداخت شده است و نسبت به خانواده شهدا نیز ان شاالله تا آخر مهرماه همه را پرداخت می کنیم.

رئیس جمهور ضمن گرامیداشت یاد امام و شهدا گفت: به خاطر سلامتی و حضور مقام معظم رهبری بعد از طی دوران نقاهتشان در جمع مردم خوشحال هستیم و امیدواریم سلامت ایشان توفیقات روز افزونشان را مستدام کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )