سوزان رایس، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا گفته است که ترکیه موافقت کرده که نیروهای آمریکایی به منظور ضربه زدن به مواضع گروه داعش از پایگاه نظامی این کشور استفاده کند.

نت شهر:به گفته رایس ترکیه و آمریکا از این توافقنامه استقبال کرده اند. بر اساس این توافق آمریکا می تواند از پایگاه‌های نظامی در جنوب ترکیه از جمله پایگاه هوایی اینجرلیک در نزدیکی شهر آدانا استفاده کند.

حملات هوایی آمریکا به مواضع داعش در سوریه از هفته پیش آغاز شده که گزارش شده این حملات از پیشروی شبه نظامیان داعش به شهرهای سوریه کاسته است.

ترکیه مرزی طولانی با عراق و سوریه دارد که محل حضور نظامی داعش است، اما تاکنون با هرگونه حمله زمینی به مواضع داعش در این دو کشور مخالفت کرده است.

رایس در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی گفت که ترکیه موافقت کرده است آمریکا از این پایگاه‌ها و خاک این کشور به منظور "آموزش نیروهای معتدل مخالف دولت سوریه" و "در گیرشدن در فعالیت‌های داخل سوریه و عراق" استفاده کند.

ترکیه با آنکه نیروهای خود در مرز با سوریه مستقر کرده است، اما هنوز مخالف حضور نظامی نیروهایش در سوریه برای مقابل با گروه داعش است.

ترکیه همچنان با پیوستن شهروندان کرد این کشور به کردهای شمال سوریه برای مبارزه با تروریست های داعش مخالفت می‌کند.

اختلافات ترکیه با اقلیت کرد این کشور و سابقه درگیری نظامی طولانی با حزب کارگران کردستان یکی از دلایل این موضع ترکیه دانسته می‌شود و گفته می‌شود به همین دلیل ترکیه نمی‌خواهد کردهای این کشور مسلح شوند.

در چند هفته گذشته حمله نیروهای داعش به شهر عمدتا کردنشین کوبانی در شمال سوریه و در نزدیکی مرز با ترکیه، با مقاومت مبارزان کرد روبه‌رو شده است. بخش‌هایی از این شهر به تصرف گروه داعش در آمد.

درگیری خونین میان دو طرف تاکنون بیش از ۵۰۰ کشته بر جای گذاشته است. از آغاز نبرد کوبانی بیش از ۲۰۰ هزار نفر از مرز گذشته و در ترکیه پناه گرفته اند.

اعتراض به سیاست دولت ترکیه در قبال کوبانی، که به برخورد معترضان با پلیس و گروه‌های اسلام‌گرا و ملی‌گرا انجامیده، چندین کشته بر جای گذاشته است.

منبع: بی بی سی

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
پلیس نیویورک از واقعیت مجازی برای تمرین پلیس ها استفاده می کند
پلیس نیویورک از واقعیت مجازی برای تمرین پلیس ها استفاده می کند
آشتی کردن شکیرا و همسر مسی | همسران پیکه و مسی با هم آشتی کردند
آشتی کردن شکیرا و همسر مسی | همسران پیکه و مسی با هم آشتی کردند
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )