تیرگی روابط امان – ریاض چقدر جدی است؟


نت شهر:پادشاه اردن در دیدار با رئیس جمهوری روسیه در مسکو از رفتارهای عربستان سعودی به ویژه در برخورد با گروه‌های تروریستی و اجازه رشد و نمو به آنها انتقاد کرده است.

دیپلماسی ایرانی: یک منبع آگاه اردنی آن چه در روزهای اخیر درباره روابط اردن و عربستان گفته می شود و می گویند که روابط دو کشور تیره شده است را رد کرد و گفت که دو کشور در جهت گسترش و تحکیم روابط حرکت می کنند و با یکدیگر برای مهار بحران های امنیتی در تماس دائم هستند.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، وی تاکید کرد، برخی طرف ها و کشورهای منطقه ای از طریق رسانه های وابسته به خود تلاش می کنند روابط اردن و عربستان را خراب کنند در حالی که هیچ عاملی نمی تواند روابط مستحکم دو کشور را تخریب کند، آن هم در این وضعیت سخت خاورمیانه که روزهای بسیار پرتلاطمی را سپری می کند.

وی همچنین گفت که اهداف این طرف ها کاملا مشهود است و آنها می خواهند به روابط نزدیک اردن و عربستان که در تمامی قضایای منطقه ای دائما با یکدیگر مشورت می کنند و منافع یکدیگر را در نظر دارند، ضربه بزنند.

این مقام اردنی که نخواست نامش فاش شود، این اظهارات را در حالی بیان می کند که رسانه های اردنی اخیرا گزارش داده اند که روابط اردن با عربستان به دلیل گروه بندی های اخیر قدرت های منطقه ای دچار تیرگی شده و ریاض با بسیاری از سیاست های امان در برخورد با مشکلات امنیتی موجود در منطقه موافق نیست. آنها برای اثبات ادعای خود به دیدار اخیر ملک عبدالله دوم با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مسکو اشاره می کنند که در آن پادشاه اردن از رفتارهای عربستان سعودی به ویژه در برخورد با گروه های تروریستی و اجازه رشد و نمو به آنها انتقاد کرده است.

منبع آگاه اردنی محتوای منتشر شده از گفت وگوهای رهبران اردن و روسیه را کاملا رد کرد و گفت آن چه در این زمینه در برخی رسانه ها منتشر شده است، ماحصل تخیلات مغرضانه نویسندگان این گونه مطالب است. آنها حرف هایی را به یکدیگر ربط داده اند که هیچ ربطی به هم ندارند.

وی بر لزوم ارتباط دو کشور برای حل مشکلات خاورمیانه به ویژه مشکلات امنیتی تاکید کرد و گفت که تماس های دو کشور در این زمینه ها به هیچ وجه قطع نشده است.

عربستان و اردن هر دو عضو پیمان مبارزه با داعش هستند، هر دوی آنها از این که داعش به تهدیدی امنیتی برای آنها تبدیل شود نگرانند و این نگرانی خود را نیز عملا بیان کرده اند. داعش نیز به صراحت اعلام کرده است که می خواهد به هر دو کشور حمله کند که این تهدید بعد از ورود آنها به جنگ در عراق و سوریه افزایش یافته است. گفته می شود این تهدید مشترک باعث افزایش همکاری های امنیتی عربستان و اردن شده است.

عربستان اردن را یکی از کشورهای مهم در رابطه با امنیت ملی خود می داند برای همین نسبت به هر گونه تحولی در آن به ویژه از لحاظ امنیتی و سیاسی به شدت حساسیت دارد، دو کشور مرز مشترکی به طول 700 کیلومتر دارند که عربستان این خط طولانی مرزی را به مثابه تهدیدی امنیتی برای خود در صورت بروز هر گونه بحران امنیتی در اردن می داند. اردن همچنین به کمک های مالی سالانه عربستان وابستگی کامل دارد به ویژه که با بحران های شدید اقتصادی دست به گریبان است. بحران هایی که با افزایش شمار پناهندگان سوری در آن بسیار تشدید هم شده است. تحلیلگران بر این اعتقادند که وجود پیوندهای اقتصادی و امنیتی مانع از آن می شود که روابط اردن و عربستان رو به تیرگی برود و اگر هم خللی در روابط دو طرف به وجود بیاید برای حل آن فورا اقدام کنند.

منبع: دیپلماسی ایرانی

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
پلیس نیویورک از واقعیت مجازی برای تمرین پلیس ها استفاده می کند
پلیس نیویورک از واقعیت مجازی برای تمرین پلیس ها استفاده می کند
آشتی کردن شکیرا و همسر مسی | همسران پیکه و مسی با هم آشتی کردند
آشتی کردن شکیرا و همسر مسی | همسران پیکه و مسی با هم آشتی کردند
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )