رییس سازمان حج وزیارت از آغاز اعزام زائران ایرانی به عمره مفرده از ماه صفر خبر داد.

نت شهر:به گزارش مشرق، مهندس سعید اوحدی و مسؤولان مؤسسه فرهنگی عمره سعادت در خصوص قراردادهای جاری عمره با شرکت‌های سعودی نشست صمیمانه‌ای در هتل دارهادی مکه مکرمه برگزار کردند.

وی گفت: بیش از ۹۰ درصد زائرین ایرانی از خدمات در حج و ایام تشریق رضایت کامل داشتند و بر اساس نظرسنجی که انجام گرفت حدود ۹۷ درصد از خدمات تغذیه و تدارکات و همین حدود از مسکن و حمل و نقل اعلام رضایت کرده‌اند.

وی یکی از دلایل اصلی رضایت زائرین و حصول موفقیت را سرمایه نیروی انسانی و برنامه ریزی به موقع اعلام کرد و افزود: برنامه‌ریزی برای حج را سه ماه زود‌تر انجام دادیم. اگر برنامه ریزی‌ها انجام شود اما در جذب نیروی انسانی دقت نکنیم با چالش مواجه خواهیم شد. نیروی انسانی سرمایه بسیار بزرگی است که هر چقدر برای آن هزینه کنیم نتیجه بهتری را خواهیم گرفت.

رییس سازمان حج و زیارت، توقع خدمات بهتر در عمره را به نسبت حج بدیهی دانست و ادامه داد: موفقیتی که امسال در حج حاصل شد این توقع را برای سازمان و بعثه ایجاد کرد که در عمره با ظرفیت کمتر زائر در روز، کار‌ها با سهولت بیشتری انجام شود.

وی ادامه داد: در موسم عمره پیک ظرفیت زائر در مکه ۲۵ هزار نفر است اما در حج ۶۴ هزار نفر را در شرایط سخت و پرترافیک حج خدمات دادیم. شرکت‌های نقل در حج امسال تا کنون ۶۰۰ هزار کیلومتر رانندگی کرده‌اند و ما حتی یک مورد حادثه نداشته‌ایم. قطعا توقع ما این است که در موسم عمره با ترافیک کمتر و آسایش و امنیت بیشتر، هیچ حادثه‌ای نداشته باشیم. یا خدمات فرودگاهی مدینه و جده قابل قبول بود و متوسط معطلی زائر در فرودگاه جده ۴۵ دقیقه بود. قطعا در موسم عمره توقع ما این است که آسایش زائر بیشتر باشد.

اوحدی آغاز عملیات عمره امسال را اوایل صفر اعلام کرد و افزود: براساس ضوابط جدید عربستان اعزام نیروهای ستادی و ویزای آن‌ها با محدودیت مواجه شده است. وقتی با وزیر حج مطرح کردیم تنها کشوری که در عربستان اتباع هم زبان ندارد، ایران است و ما برای خدمات پزشکی یا انجام تشریفات متوفی و سایر خدمات زائرین نیاز به نیروی فارسی زبان داریم، وزیر حج گفت، خدمات عمره را به شرکت‌های خصوصی واگذار و این مجوز را به آن‌ها داده‌ایم که برای نیروی کار عمره خودشان ویزای موسمی بگیرند و افراد را وارد عربستان کنند. لذا با فرصت محدودی که داریم در خصوص چگونگی دریافت موسمی پیگیری جدی داشته باشید تا برای عمره با مشکل مواجه نشویم.

رییس سازمان حج و زیارت مسئولیت شرکت‌های عمره گذار را به عنوان شرکت‌های پذیرنده زائر مسئولیت بسیار سنگینی دانست و گفت: شرکت‌های طرف قرارداد ما فقط مسئولیت امر تدارکات و نقل و ویزا و... ندارند، بلکه پیگیری حوادث مربوط به زائرین به عنوان می‌ه‌مان هم بر عهده شماست. امیر مدینه و وزیر حج از اینکه شرکتهای طرف قرارداد ما پیگیر آزادی زندانی ایرانی نبوده‌اند تعجب کرد و تأکید کرد شرکت‌های عمره باید وکیل داشته باشند تا پیگیر اینگونه مشکلات باشند.

رئیس سازمان از شرکتهای سعودی که سال‌ها تجربه خدمت به زائر را دارند خواست تا نسبت به استخدام وکیلی توانمند برای رفع اینگونه مشکلات زائرین اقدام کنند.

اوحدی گفت: امسال به لطف خدا مشکل پرداخت پول به شرکت‌ها ی عربی را نخواهیم داشت هر چند در سالهای قبل هم که مشکل داشتیم تأخیری در پرداخت‌ها نداشتیم. آنچه که مسلم است این است که در موسم حج و عمره آینده درصدد هستیم زائرین از خدمات بهتری بهره‌مند شوند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به برخی سرمایه گزاریهای شرکت‌ها اشاره و اعلام کرد: یکی از شرکت‌ها قرارداد احداث ۱۸۰۰ اتاق و شرکت دیگری قرارداد احداث ۸۰۰ اتاق در مدینه منوره را با سازمان منعقد کرده است که تا دو سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. شرکت دیگری که هتل دارهادی را برای ما ساخت قرار است نسبت به ساخت آشپزخانه مرکزی با ظرفیت ۱۰۰ هزار پخت در مکه اقدام کند و کار اجرایی احداث آن بعد از موسم حج آغاز خواهد شد. یکی دیگر از شرکتهای عمره گزار شرکت حمل و نقلی را تأسیس کردند که در موسم حج از آن استفاده کردیم و در عمره هم صد در صد اتوبوسهای آن‌ها را اجاره خواهیم کرد.

منبع: مهر

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )