مسئولان نباید از اینکه در کنسرت‌های ما حضور می‌یابند بترسند


نت شهر:فرهنگمان را باید حفظ و قوی کنیم، نه اینکه خودمان سر آن را ببریم. بنایی ساخته بودند و در سفر پیشینم به شیراز، از من نظر خواستند و من گفتم بهتر بود، نامی که برای آن گذاشته‌اید، حافظ می‌بود و مسئولان گفتند، اگر حافظ بگذاریم به ما بودجه نمی‌دهند! این میز‌ها به کسی وفا نمی‌کند، از ترس میزتان فرهنگ را‌‌ رها مکنید و پای فرهنگتان بایستید.
مراسم بزرگداشت روز جهانی حافظ در شرایطی شامگاه یکشنبه، نوزدهم مهر ۹۳ در جوار آرامگاهش برگزار شد که شهرام ناظری، نقدهای جدی ‌نسبت به نوع برخورد مسئولان با عرصه‌ فرهنگ مطرح کرد و از ترس برخی مسئولان، از حضور در برنامه‌های فرهنگی و همچنین ‌تخصیص نیافتن بودجه برای پروژه‌هایی که نام «حافظ» داشته باشند و فضای اینچنینی شکل گرفته پیرامون فرهنگ، انتقاد کرد.

به گزارش «تابناک»، در این مراسم، معاون اول رئیس جمهور، امام جمعه و استاندار فارس و جمعی از حافظ‌شناسان و حافظ پژوهان داخلی و خارجی و همچنین جمعی از مردم فرهنگ دوست شیراز حضور داشتند. استاندار فارس ضمن خیر‌مقدم به حضار به مصادف شدن روز حافظ و عید غدیر خم اشاره کرد و سخنانی در باب علی‌شناسی حافظ گفت.

سپس آیت‌لله ایمانی، امام جمعه فارس به سخنرانی در باب حافظ پرداخت و از همه جانبه بودن اشعار او که در برگیرنده اشعار عاشقانه تا خدا‌شناسی و مطالب عرفانی و کشف و شهود است، گفت و با اشاره به تمجید شعرا و مشاهیر بزرگ شرقی و غربی از حافظ، ترجمه اشعار او را موجب ‌گسترش و ترویج فرهنگ و هویت ایرانی، اسلامی و انسانی دانست.

وی در پایان غزلی با مطلع: «طالع اگر مدد دهد، دامنش آورم به کف / گر بکشم زهی طرب، ور بکُشد زهی شرف» خواند و یاداور شد، ‌این تنها غزل حافظ است که با حرف «ف» پایان می‌یابد.

در ادامه این مراسم از خدمات پروفسور جان اسکارچیا، شرق‌شناس ایتالیایی که دیوان حافظ را به زبان ایتالیایی ترجمه کرده، ‌تقدیر ‌و به دلیل نبود وی، از همسر ایشان برای سخنرانی و تقدیم لوح تقدیر دعوت شد.

خانم ماریا اسکارچیا که مدت‌هاست در زمینه ایران‌پژوهی و شیعه‌ژوهی فعالیت دارد، سخنرانی کوتاهی به زبان فارسی کرد و در پایان با گفتن جمله زیبای «فارسی من شکسته شده است، اما احساسم به ایران و شیعه همیشه باقی است» سخنرانی خود را پایان داد و از سوی حضار تشویق و سپس لوح تقدیری توسط اسحاق جهانگیری به وی تقدیم شد.

در ادامه این مراسم، معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه «من حافظ‌شناس نیستم، من مهندسی خوانده‌ام و کارم مدیریت است و فقط برای عرض ارادت و احترام آمده‌ام»، سخنرانی نسبتا طولانی خود را در باب حافظ آغاز کرد و در این بین، گریزی به زادگاهش کرمان زد و نیز از چند مقوله اساسی در اندیشه حافظ ـ که سر‌لوحه کار دولت تدبیر و امید است ـ از جمله تقدم عدالت بر عبادت در حکمرانی، درک فرصت‌ها و نوع‌دوستی و نگاه اعتدالی به زندگی اجتماعی و حتی دین‌ سخن گفت.

اسحاق جهانگیری در پایان سخنرانی‌اش، قول تکمیل پروژه موزه مشاهیر را که مدت‌هاست روی زمین مانده در سه سال آینده داد.

و اما در آخر گروه موسیقی سنتی به خوانندگی شهرام ناظری روی صحنه آمد. شهرام ناظری ضمن خیر‌مقدم به حضار در سخنانی انتقادی گفت: در شرایطی که کسی اهمیتی برای ادب و فرهنگ و هنر قائل نیست، امیدوارم ‌این مراسم فتح بابی برای قدر‌شناسی هنر باشد.

او با بیان اینکه فرهنگ و هنر ناموس و هویت ماست، افزود: شیراز باید پایگاه فرهنگ و هنر باشد و مسئولان نباید از اینکه در کنسرت‌های ما حضور می‌یابند بترسند. این میز‌ها به کسی وفا نمی‌کند، از ترس میزتان فرهنگ را‌‌ رها مکنید و پای فرهنگتان بایستید!

شوالیه موسیقی ایران در ادامه گفت: فرهنگمان را باید حفظ و قوی کنیم، نه اینکه خودمان سر آن را ببریم. بنایی ساخته بودند و در سفر پیشینم به شیراز از من نظر خواستند و من گفتم بهتر بود نامی که برای آن گذاشته‌اید، حافظ می‌بود و مسئولان گفتند اگر حافظ بگذاریم به ما بودجه نمی‌دهند.ناظری در پایان با اشاره به تأثیرگذاری عمیق فرهنگی ایرانی گفت: ما هواپیما نمی‌توانیم بسازیم و صادر کنیم، ولی فرهنگی غنی داریم و باید آن را صادر کنیم.وی سپس با تشویق پرشور حضار شروع به خواندن آوازی در دستگاه شور کرد و پس از آن تصنیفی با شعر حافظ سپس تصنیفی در دستگاه بیات ترک و در پایان هم تصنیف معروف اندک اندک را خواند.

 

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
زمان و مکان تشییع جنازه بهنام صفوی | جزییات مکان وزمان تشییع پیکر بهنام صفوی
زمان و مکان تشییع جنازه بهنام صفوی | جزییات مکان وزمان تشییع پیکر بهنام صفوی
شغل دوم بازیگران و هنرمندان هالیوودی از ریحانا تا کیم کارداشیان
شغل دوم بازیگران و هنرمندان هالیوودی از ریحانا تا کیم کارداشیان
وکیل مهناز افشار: موکلم در خارج از کشور است!
وکیل مهناز افشار: موکلم در خارج از کشور است!
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )