هنگامی که مورد تحقیر و تمسخر قرار گرفتید برخورد آرامی داشته باشید و این تکنیک‌ها را به کار بگیرید.

 نت شهر: زمانی که به هر دلیلی مورد تمسخر و اهانت اطرافیان خود قرار می‌گیرید و فکر می‌کنید شما یک نمونه خاص و منحصربه‌فرد هستید که این تجربه ناخوشایند را تحمل می‌کند، یادتان باشد شما تنها نیستید و در روی کره زمین میلیون ها انسان وجود دارند که ممکن است شرایط مشابهی مانند شما داشته باشند.

در این شرایط سخت این راهکارها مثل لنگه کفشی در بیابان به کمکتان می‌آید. امتحان کنید:

تحقیر یک فرصت است

به همه اتفاقات پیرامون خود همانند یک فرصت نگاه کنید. حداقل در شرایطی که تنها هستید روی موضوعاتی که دیگران شما را به آن خاطر تحت‌‌فشار انتقاد یا اهانت قرار داده‌اند، تمرکز کنید و ببینید می‌توان از آن نقاط سیاه و تاریکی که شما را آزرده‌خاطر ساخته، نقطه روشنی پیدا کرد تا توانایی‌ها و استعدادهایتان را بهتر کنید یا نه. به جای تسلیم شدن فکر کنید و از روی خشم و آزردگی تصمیم نگیرید. به این فکر کنید به جای اینکه خشم و ناراحتی‌تان را بر روی یک موضوع بی‌اهمیت صرف کنید، همان انرژی را روی کار و شغلتان بگذارید تا نتیجه بهتری به دست بیاورید.

شاید شما قوی هستید

افراد زورگو در واقع خیلی هم قدرتمند نیستند، چون به واسطه ترسی که از دیگران دارند اقدام به خشونت می‌کنند. به این فکر کنید که اکثر حسادت‌ها به افرادی است که موفق هستند و کسانی که این توانایی‌ها را ندارند نسبت به این گروه از افراد احساس خشم کنترل‌نشده‌ای دارند که با زورگویی، تحقیر و تمسخر آن را تخلیه می‌کنند. شاید شما در نظر شخصی که تحقیرتان کرده، آنقدر توانمند هستید که او برای فروبردن خشم خود با تمسخر قصد سرکوبی و ضعیف کردن روحیه‌تان را دارد. هنگام رویارویی با تحقیر فرار نکنید و قبل از تسلیم دوباره فکر کنید.

همفکری با دوستان

وقتی فردی شما را تحقیر کرد ممکن است در وهله اول با وجود اعتماد به‌نفس قوی که دارید باز هم ناراحت و آزرده‌خاطر شوید. در این شرایط می‌توانید به افراد خانواده یا یکی از دوستان نزدیکتان پناه ببرید و این موضوع را با آنها در میان بگذارید. ممکن است تمام حرف‌هایی که افراد نزدیکتان در این شرایط برای دلداری شما می‌گویند را خودتان بدانید و از آنها آگاه باشید اما شنیدن حرف‌های مثبت در مورد خودتان از زبان دیگران، باعث می‌شود زودتر اعتماد به‌نفستان را به دست بیاورید و تحقیر را فراموش کنید.

ظاهرتان را حفظ کنید

حتی اگر کار اشتباهی را انجام می‌دهید و اطرافتان شخصی هست که احتمال می‌دهید مسخره‌تان کند، ظاهر خود را حفظ کنید و با قاطعیت اشتباهتان را اصلاح کنید. هرگز متعجب و گیج به نظر نرسید و اعتماد به‌نفستان را حفظ کنید چون داشتن ظاهری درمانده و همراه با تردید نقطه ضعفی برای اینگونه افراد اهانت‌کننده محسوب می‌شود.

آدم‌ها با هم متفاوت‌اند

راه‌حل‌هایی که در مورد تحقیرشدن وجود دارد برای همه یکسان نیست. هر شخصی با توجه به روحیه خود در مقابل تحقیر و تمسخر، واکنش نشان می‌دهد. بعضی اوقات عده‌ای با پنهان کردن و خلوت کردن با خود، راحت‌تر می‌توانند خودشان را اصلاح کنند و به شرایط عادی برگردند.

این افراد وقتی با خود خلوت می‌کنند به افکار سازنده‌تری می‌رسند و بهتر با شرایطشان کنار می‌آیند اما در مقابل عده‌ای دیگر هستند که اگر تسلیم شرایط شوند و گوشه‌گیری را انتخاب کنند سرخورده می‌شوند و نمی‌توانند روحیه‌شان را اصلاح کنند. در شرایطی که مورد تمسخر و اهانت کسی قرار گرفتید با توجه به روحیه‌تان راهکاری را برای رویارویی با این موضوع بیابید.

سریع‌ترین راه بهترین نیست

کسی که شخصیت پرخاشگری دارد، اصولا از بالا به پایین به اطرافیان خود نگاه و به خاطر همین ویژگی است که اقدام به تحقیر دیگران می‌کند. در واقع از طریق تحقیر کردن می‌خواهد دیگران را وادار به پیروی از خود کند، اما نکته اینجاست کسی که انسان‌های دیگر را تحقیر می‌کند در واقع خودش یک انسان تحقیرشده است که ارتباط‌های سالم مثل احترام و طرز برخورد درست با دیگران را بلد نیست و با پرخاشگری می‌خواهد حرفش را به کرسی بنشاند. در مقابل چنین افرادی اولین و سریع‌ترین واکنشی که به ذهن می‌رسد، این است که همانند شخص اهانت‌کننده با او برخورد و با قلدری و زورگویی او را مغلوب خود کنیم اما سریع‌ترین روش بهترین راه‌حل برطرف کردن یک مشکل نیست. موضوع اینجاست که ما خیلی از اوقات نمی‌توانیم مانند آن افراد باشیم و با آنها همانند خودشان مقابله به مثل کنیم چون در این صورت به اندازه آنها و رفتار زشتشان سطح خودمان را پایین آورده‌ایم. راه‌حل دیگر این است که ما تسلیم شرایط شویم و در مقابل شخص سر فرود بیاوریم و با سرخوردگی تحت‌تاثیر شرایط قرار بگیریم. این هم راه‌حل خوبی نیست معمولاً بهترین راه‌حل مقابله با فرد اهانت‌کننده این است که با قاطعیت و قدرتمندانه مقابل او بایستیم.

البته اقتداری که با خشم و عصبانیت همراه نباشد بلکه با قاطعیت از او بخواهیم طرز رفتارش را با ما تغییر دهد. به شخص اهانت‌کننده تاکید کنید اگر لحن صحبت تحقیرآمیزش را تغییر ندهد دیگر با او ارتباط نخواهید داشت و این جمله را بسیار محکم و قاطعانه بیان کنید تا تاثیر قوی روی شخص بگذارد. وقتی با اعتماد به‌نفس و مسلط با شخص اهانت‌کننده برخورد می‌کنید و ضعف از خود نشان نمی‌دهید، شخص مقابلتان نیز با اعتماد به‌نفس شما تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و حتی اگر در ظاهر اینطور وانمود نکند، رفتارش را تکرار نخواهد کرد چون درمی‌یابد که شما قاطعانه از حق خود دفاع می‌کنید و شخصی نیستید که به راحتی تحت‌تاثیر زورگویی و اهانت قرار بگیرید.

منبع: زندگی مثبت

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
پس از دعوا با همسر چه کار‌هایی انجام ندهیم؟
پس از دعوا با همسر چه کار‌هایی انجام ندهیم؟
نحوه‌ی برخورد با شوهر بد دهن و عصبی | چگونه با شوهر بد دهن برخورد کنیم
نحوه‌ی برخورد با شوهر بد دهن و عصبی | چگونه با شوهر بد دهن برخورد کنیم
میل جنسی مردان در کدام فصل افزایش پیدا می کند؟
میل جنسی مردان در کدام فصل افزایش پیدا می کند؟
تبلیغات
loading...
نظرات
 • سوگند :

  الان چند روزی هست که توی مدرسه بغل دستیم مسخرم میکنه.قبلا با هم خوب بودیم ولی الان نمیدونم چرا اینکارا رو میکنه.همش شخصیتمو مسخره میکنه.لطفا یه راه حلی بهم بگید


  1396/09/22 17:47:54
 • ﺭﺿﺎ :

  ﻣﺮﺩﻡ ﺗﻮ ﻫﺮ ﺷﺮاﻳﻂﻲ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ ﺑﺎﺷﻴﺪ ﻣﺴﺨﺮﺗﻮﻥ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ و ﺷﻤﺎ رو ﺩﺭﻙ ﻧﺨﻮاﻫﻨﺪ ﻛﺮﺩ اﻳﻦ ﺷﻤﺎ ﻫﺴﺘﻴﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺑﻲ ﻣﺤﻠﻲ ﻛﺮﺩﻥ ﺑﻪ اﻓﺮاﺩ ﻣﺴﺨﺮﻩ ﻛﻨﻨﺪﻩ. ﺑﻬﺸﻮﻥ ﻣﻴﻔﻬﻤﻮﻧﻴﺪ ﻛﻪ اﺻﻼ ﻧﻆﺮ اﻭﻧﺎ ﺑﺮاﺷﻮﻥ ﻣﻬﻢ ﻧﻴﺴﺖ
  ﻳﻪ ﺗﻜﻨﻴﻚ ﺩﻳﮕﻪ اﻳﻦ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﻫﺮ ﻛﺠﺎ ﻫﺴﺘﻴﺪ ﻧﻆﺮﻫﺎﻱ ﻣﺜﺒﺖ ﺭﻭ ﺑﺎ ﺧﻮﺩﺗﻮﻥ ﻣﺮﻭﺭ ﻛﻨﻴﺪ ﺑﺎﻻﺧﺮﻩ ﺩﺭﻭﻥ ﺷﻤﺎ ﻧﻘﺎﺕ ﻗﻮﺗﻲ ﻫﻢ ﻫﺴﺖ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮﺵ ﺑﻪ ﺧﻮﺩﺗﻮﻥ اﻓﺘﺨﺎﺭ ﻛﻨﻴﺪ
  ﺩﺭ ﻛﻞ ﺟﺎﻧﺎﻧﻪ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻛﻨﻴﺪ و ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺣﺮﻑ ﻣﺮﺩﻡ ﺧﻮﺩﺗﻮﻧﻮ ﻧﺎﺭاﺣﺖ ﻧﻜﻨﻴﻦ


  1396/08/20 09:33:50
 • مرجان :

  سلام
  منم از بابت اخلاق اروم و صبوري كه دارم خيلي وقتها مورد تمسخر دوستان يا اعضاي فاميل قرار ميگيرم ولي مهارت دفاع از خودمو ندارم توي اون لحظه سكوت ميكنم به نشانه ي قبول نداشتن حرفهاشون در باطن هم حرفهاشونو قبول ندارم ولي اين رفتارشون منو به فكر واميداره كه آخه يه آدم تا چه حد ميتونه بي فكر و بيشعور باشه آخه يه آدم اگه بي پوله يا پولدار چاقه يا لاغر زشته يا خوشگل به كسي چه ربطي داره كه كسي به خودش حق ميده روش نظر بده
  قبلا حتي به اين موضوع فكر هم نميكردم حالا انقد درگيرم كرده كه دارم راجبش مطلب ميخونم يا مينويسم تا راهكاري واسش پيدا كنم كه از حرفهاي بقول شوخيه ديگران راحت بشم


  1396/03/28 15:14:14
 • مریم :

  بیتاجون هیچی مثل همون کم محلی و محل ندادن حرص طرفو در نمیاره ..
  سعی کن فقط و فقط بی محلیش کنی .. اینجوری یعنی شماها اصلا واسم مهم نیستید ..


  1396/03/03 09:10:45
 • بیتا :

  سلام من یه خواهر شوهد دارم همیشه با تمسخر به سرو وضع من نگاه میکنه مخصوصا هر موقع یه لباسی میپوشم که براش جدیده از بس که حسوده به خاطر این رفتتر زشتش جاریمم یاد گرفته از این نگاه های مسخره من هیچ وقت به خودم اجازه نمیدم به سرو وضع دیگران نگاه کنم حالا هر چی هم که بپوشن چه شیک باشن چه ساده به نظرتون وقتی این کارو میکنن باید بهشون چیزی بگم یا کم محلی کنم!!!


  1396/03/03 01:48:38
 • سعید حق شناس :

  این چه چرت و پرتایی بود نوشته بودید؟
  کسی که مسخرت میکنه واست یه فرصت به وجود میاره؟؟؟
  مسخره ها!!!


  1395/09/30 18:36:46
 • مهمان :

  سلام . من همین امشب مورد تمسخر برادر شوهرم قرار گرفتم . اون با حالتی از تمسخر و شوخی گفت که شوهرم تصلا خوش صلیقه نیست و نمیشه تو انتخاب همسر بهش اعتماد کرد . منظورش عدم زیبایی من بود خانم خودش کوتا و چاقه . ولی صورتش بدنیست ولی زیبا هم نیست . اما همیشه تو جمع زنشو تایید میکنه . خودش که اصلا قیافه نداره . من صورت معمولی دارم . حرفای اون باعث شده پسرم بهم بگه مامان چرا تو قشنگ نیستی .تو اون لحظه کمی سکوت کردم .بعد بهشگفتم تو دیگه اینو نگو چون همسر خودت هم با سلیقه شوهر من بوده . مهمون داشتم نمیدونستم باید چکار میکردم . تقریبا همیشه از این کارا میکنه . میدونم که از احساس ضعفشه چون ما هم به لحاظ مالی و هم به لحاظ موقعیت اجتماعی و تحصیلات از اونا جلوتریم . ولی این رفتارش خیلی اذیتم میکنه و توجمع رنگم عوض میشه و بدنم به لرزه میفته . لطفا کمکم کنید . راه حل و جواب مناسب به اون توچنین موقعیتی چیه .


  1393/10/25 22:19:20

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )