در حالی که حملات هوایی برای متوقف کردن داعش در کوبانی همچنان ادامه داردمنابع خبری اعلام کرده اند جنگجویان داعش بیش از یک سوم این شهر را تصرف کرده اند.

نت شهر:به گزارش شبکه الجزیره نیروهای داعش در مناطق گسترده‌ای از شهر کوبانی در شمال سوریه نفوذ پیدا کرده‌اند و صدای آنها از طرف خاک ترکیه شنیده می‌شود. نیروهای ترکیه اما بدون هیچگونه مداخله ای نظاره گر این موضوع هستند.در حالیکه واشنگتن، عملیات زمینی در سوریه را منتفی دانسته ترکیه نیز می گوید این انتظار غیرواقع بینانه ایست که امریکا از ما بخواهد به تنهایی عملیات فرامرزی انجام داده و به شهر کوبانی که اکثریت آن را کردها تشکیل می دهند، کمک کنیم.

با این وجود ایران در تلاش است تا ضمن مذاکره با ترکیه آنها را متقاعد سازد که شهر کوبانی را نجات دهند.

حسین امیر عبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران دیروز با اعلام این خبر گفت: ایران هر اقدام ممکن را برای کمک به کردهای کوبانی در چارچوب حمایت از دولت سوریه در مبارزه با تروریسم انجام خواهد داد.

وی افزود: در گفتگوهای اولیه با ترکیه دریافتیم که این کشور خواستار تشدید بحران در منطقه نیست و امیدواریم بتوانیم نقش مثبتی ایفا کنیم.

در همین راستا، نیروهای داعش مدعی هستند که بیشتر مناطق را تحت تصرف خود درآورده‌اند، اما سخنگوی شورای اجرایی در کوبانی با اعلام این که نیروهای کرد همچنین در مرکز این شهر حضور دارند، این ادعاهای نیروهای داعش را تکذیب کرد.

خبرنگار الجزیره نیز اعلام کرد که صدا و فریادهای نیروهای داعش از شهر عین العرب شنیده می‌شود که این صداهای تکبیر داعشی‌ها کمی پس از انفجار مقرهای گروه‌های کرد شنیده شده است.

پیشتر رامی عبدالرحمان مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه در سخنانی عنوان داشت: داعش بیش از یک‌سوم کوبانی و تمام مناطق شرقی و بخش کوچکی از شمال شرق و منطقه‌ای در جنوب شرق کوبانی را تحت تصرف خود در آورده است.

در همین حال عصمت الشیخ فرمانده نیروهای مسلح کرد اظهار کرد که در این درگیری‌ها که از حدود سه هفته قبل شدید شده است، نیروهای داعش پیش‌روی‌های بسیاری را به دست آورده‌اند.

وی خاطرنشان کرد که این منطقه که داعش درصدد تصرف برآن است، حدود یک چهارم تمام این منطقه را تشکیل می‌دهد. وی در مصاحبه با رویترز گفت: درگیری‌ها ادامه داد. جنگ خیابانی در حال رخ دادن است.

نیروهای داعش پیش‌تر پرچم سیاه خود را در منطقه‌ای در کوبانی برافراشته بودند.

در همین حال آسیا عبدالله از مسوولان حزب اتحاد دموکرات ترک‌ها خاطرنشان کرد: ما در کوبانی به مقاومت خود ادامه خواهیم داد. اجازه نمی‌دهیم شهر ما سقوط کند. می‌توانیم چندین ماه در این شهر باقی بمانیم. داعش دو منطقه در بخش شرقی کوبانی را تحت تصرف خود دارد و درگیری‌های شدیدی نیز در تمامی بخش‌های دیگر در جریان است.

وی در گفت‌وگویی مطبوعاتی عنوان داشت: آنچه که کنترل داعش بر این دو منطقه را آسان کرد، کنترل این گروه تروریستی بر دو تپه مشرف به این دو منطقه بود و این گروه این دو منطقه را با سلاح‌های سنگین‌وزن هدف قرار می‌داد.

ساکنان منبج، جرابلوس و طبل الیز به حزب اتحاد دموکرات کردستان اطلاع دادند که بیش از 100 جسد نیروهای داعش که در درگیری‌های کوبانی به هلاکت رسیده‌اند، به این مناطق منتقل شده است.

وی افزود: ده‌ها کودک در سنین 16 تا 17 سال به دست داعش در این مناطق ربوده شدند و خانواده‌های آنها از هفته‌ها قبل چیزی در مورد فرزندانشان نمی‌دانند.

سازمان ملل می‌گوید که چندصدنفر از ساکنان کوبانی همچنان در این شهر هستند اما مدافعان کوبانی می‌گویند که اگر نیروهای داعش در کوبانی پیروز شوند، این جنگ با کشتار دسته‌جمعی پایان خواهد یافت.

از سوی دیگر واشنگتن اعلام کرده است که نیروهای آمریکایی روز گذشته دست به 9 حمله علیه تروریست‌های داعش در شمال و جنوب کوبانی زدند و این حملات به تخریب چندین ساختمان تحت تصرف داعش انجامید.ارتش آمریکا می‌گوید که نیروهای کرد براساس آنچه که به نظر می‌رسد همچنان پایدار مانده‌اند.

 

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
پلیس نیویورک از واقعیت مجازی برای تمرین پلیس ها استفاده می کند
پلیس نیویورک از واقعیت مجازی برای تمرین پلیس ها استفاده می کند
آشتی کردن شکیرا و همسر مسی | همسران پیکه و مسی با هم آشتی کردند
آشتی کردن شکیرا و همسر مسی | همسران پیکه و مسی با هم آشتی کردند
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )