بیماران دیابتی نوع یک، مبتلایان به دیابت نوع دو که به علت این بیماری دچار نارسایی کلیه شده اند و کلیه هایشان آسیب جدی دیده، خانم های باردار مبتلا به دیابت نوع دو که بیماری شان قبلا با مصرف قرص کنترل می شده، دیابتی های نوع دو که سال ها قرص مصرف کرده اند و پس از مدتی بدنشان به قرص مقاوم می شود و بیماران مبتلا به دیابت نوع دو که قرص مصرف می کنند و لازم است جراحی برایشان انجام شود یا در بیمارستان بستری شوند، باید تحت درمان با انسولین قرار بگیرند.

نت شهر : به گزارش الف ، این مطلب را دکتر امیر ضیایی، فوق تخصص غدد و متابولیسم و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین می گوید و ادامه می دهد: درمان با انسولین اصولی دارد که بیماران دیابتی باید بدانند و به آنها آموزش داده شود.

 

دکتر ضیایی در مورد تزریق انسولین در خانه یا بیمارستان می گوید: شروع انسولین، قاعده و قانونی دارد. افراد مبتلا به دیابت نوع یک که قرار است انسولین را شروع کنند تا آنجا که امکان دارد باید در بیمارستان بستری شوند، چون علایم خیلی شدیدی ممکن است در آنها بروز کند، اما اگر بیمار دچار دیابت نوع دو باشد و قبلا قرص مصرف می کرده، اوضاع متفاوت است؛ یعنی بستری شدن یا نشدن او به میزان فرهنگ، تحصیلات و آگاهی های وی بستگی دارد. اگر براحتی بتوان به بیمار، تزریق انسولین را آموزش داد و وی بتواند قندخونش را در ساعت هایی از روز کنترل کند، به اطلاع پزشک برساند و پزشک هم در دسترس باشد و بیمار را برای کم و زیاد کردن دوز انسولین راهنمایی کند، نیازی به بستری شدن در بیمارستان وجود ندارد. در غیر این صورت، بهتر است برای شروع دریافت انسولین در بیمارستان بستری شود و تحت نظر باشد.

 

تعیین دوز انسولین با توجه به تحرک و وزن

 

به گفته دکتر ضیایی، هم اکنون دو نوع انسولین وجود دارد؛ انسولین های رگولار که خطر افت قندخون با مصرف آنها زیاد است و انسولین های مشابه که به صورت قلم یا به اصطلاح بیماران، به شکل خودکار هستند و درجه مخصوصی برای تنظیم دارد. او ادامه می دهد: از مزایای این نوع انسولین، کمتر بودن احتمال افت قندخون بعد از تزریق است که میزان آن براساس وزن بیمار تعیین می شود.

 

این فوق تخصص غدد در مورد میزان نیاز به انسولین هم می گوید: نیاز به انسولین، به تغذیه و میزان فعالیت فیزیکی و وزن بیمار بستگی دارد.

 

اگر وزن بیمار متناسب باشد، تغذیه سالمی داشته باشد و ورزش کند، ممکن است با دوز کمتری قندخونش تنظیم شود، ولی اگر دچار اضافه وزن و بی تحرکی باشد و رژیم غذایی اش هم سالم نباشد، میزان نیازش به انسولین بالاتر خواهد بود. او تاکید می کند: البته در حالت هایی مثل ابتلا به بیماری های تب دار، عفونی و با هر استرسی که به بدن وارد شود، امکان دارد مقاومت به اثر انسولین به وجود بیاید و نیاز به انسولین بالا برود.

 

انسولین عارضه ندارد

 

انسولین هیچ اثر منفی روی کبد، کلیه و دیگر ارگان های حیاتی بدن ندارد. مهم ترین عارضه ای که ممکن است در اثر مصرف آن ایجاد شود، افت قندخون است که در صورت مصرف بیش از اندازه بروز می کند. از طرفی، چون بدن را از نظر متابولیکی تنظیم می کند، ممکن است قدری باعث افزایش وزن شود.

 

آموزش به بیمارانی که انسولین مصرف می کنند، بسیار مهم است و این آموزش ها در کلاس های دیابت که در بیشتر مراکز درمانی وجود دارد، به آنها داده می شود. یک فرد دیابتی که انسولین تزریق می کند، باید بتواند میزان دریافت کربوهیدرات روزانه را محاسبه و براساس آن دوز انسولینش را تنظیم کند. دکتر ضیایی با بیان این مطلب توضیح می دهد: فرض کنید بیماری به مهمانی جشن تولد دعوت می شود، ظهر انسولین تزریق کرده و عصر قرار است با کیک و قهوه پذیرایی شود. او باید بتواند بر مبنای آموزشی که دیده، حدس بزند مقدار قهوه و کیکی که قرار است بخورد چند گرم قند دارد و براساس آن چقدر باید انسولین تزریق کند و این کار را قبل از صرف این خوراکی ها انجام دهد. او ادامه می دهد: علاوه بر این باید بداند روزی که فعالیت بدنی اش زیاد است و مثلا برای خرید، ساعت ها بیرون از منزل بوده، چقدر باید کمتر انسولین بزند و روزی که در خانه و بی تحرک بوده، چقدر.

 

زمان و مکان تزریق انسولین

 

دکتر ضیایی می گوید: انسولین های رگولار را باید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از صرف غذا تزریق کرد و انسولین های مشابه انسولین و قلمی، همزمان با شروع غذا باید استفاده شوند. این فوق تخصص غدد در مورد محل تزریق انسولین به نکته جالبی اشاره می کند: بهتر است در هر وعده، انسولین در قسمت خاصی از بدن تزریق شود مثلا اگر بیمار صبح، روی بازوی راست تزریق می کند و شب روی بازوی چپ، تا مدتی همین روند را ادامه دهد و بعد از سه تا شش ماه محل آن را عوض کند، چون میزان جذب از هر طرف بدن فرق می کند و اگر این قاعده رعایت نشود، امکان دارد نوسانات قندخون را در پی داشته باشد. او ادامه می دهد: از طرفی انسولین به مرور باعث از بین بردن بافت چربی و سفت شدن محل تزریق می شود، بنابراین بهتر است هر چند ماه، محل تزریق را تغییر داد.

 

از انسولین درست مراقبت کنیم

 

نگهداری انسولین بسیار مهم است. این استاد دانشگاه در این باره می گوید: انسولین های رگولار تا زمانی که مصرف نشده است حتما باید در یخچال نگه داشته شود، ولی بعد از شروع استفاده، در دمای محیط تا یک ماه قابل استفاده است و نیازی به یخچال ندارد. البته اگر هم آنها را در یخچال قرار دهید، مشکلی پیش نمی آید. انسولین های قلمی را هم تا زمانی که مصرف نشده است، حتما باید در یخچال گذاشت و بعد از استفاده تا وقتی تمام شود که معمولا یک هفته تا ده روز طول می کشد، می توان در دمای محیط قرار داد. به گفته دکتر ضیایی، اگر قلم انسولین را که از آن استفاده شده، در معرض نور آفتاب قرار نگرفته و در دمای محیط نگهداری شده باشد، تا یک ماه می توان مورد استفاده قرار داد، ولی اگر هنوز مصرف نشده و قرار است حمل شود، باید در کیف حاوی یخ نگهداری شود.

 

توصیه هایی برای دیابتی های انسولینی

 

دکتر ضیایی به مبتلایان به دیابت که انسولین تزریق می کنند، توصیه می کند که مراقب افت قندخونشان باشند و در تزریق انسولین دقت داشته باشند، بخصوص بیماران دیابتی که عارضه چشمی دارند.

 

این فوق تخصص غدد تاکید می کند: این بیماران حتما باید پس از تزریق غذا بخورند و آن را مثلا به یک ساعت بعد موکول نکنند، چون باعث افت قندخون می شود و خطرناک خواهد بود.

 

او در ادامه به نکته مهم دیگری اشاره می کند: گاهی زندگی بیماران دیابتی نظم چندانی ندارد. مثلا بیمار قرار است با هر وعده غذایی انسولین تزریق کند، ولی آنقدر دیر از خواب بیدار می شود که ظهر و هنگام صرف وعده ناهار است. در این صورت نباید وعده صبح و ظهر را یکجا تزریق کند بلکه باید قندخونش را اندازه بگیرد و اگر در حد قابل قبول بود، فقط دوز ظهر را تزریق کند.

 

روزی می آید که نیاز به انسولین نباشد؟

 

دکتر ضیایی می گوید: احتمالش صفر نیست که روزی نیاز به انسولین برای بیمار دیابت مرتفع شود، ولی احتمال آن بسیار کم است، بویژه برای بیماران مبتلا به دیابت نوع یک ممکن نیست، چون انسولین برای ادامه حیات آنها ضروری است. او ادامه می دهد: اوضاع در مورد بیمار دچار دیابت نوع دو متفاوت است؛ بیمار دیابتی که انسولین تزریق می کند، حتما ۱۰ تا ۱۲ سال قرص مصرف کرده و بسیار بعید است روزی مجبور به مصرف انسولین نباشد، ولی اگر بیمار دیابتی فقط قرص می خورد، ممکن است با ورزش و رژیم پس از مدتی دیگر نیاز به قرص نداشته باشد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
چرا دستم می لرزد؟ | علت لرزش دست چیست
آیا سبزی ها هم نیترات دارند؟ نیترات کدام سبزی ها بیشتر است؟
آیا سبزی ها هم نیترات دارند؟ نیترات کدام سبزی ها بیشتر است؟
سنگ کلیه و روزه داری | باید ها و نبایدهای سنگ کلیه داران و روزه
سنگ کلیه و روزه داری | باید ها و نبایدهای سنگ کلیه داران و روزه
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )