یکی از مزایای سیستم عامل لینوکس به‌خصوص توزیع اوبونتو آن، برخورداری از یک سری نرم‌افزارهای کاربری است که در حین نصب سیستم عامل، این نرم‌افزارها هم به صورت خودکار نصب می شوند. در این مقاله قصد داریم به معرفی نرم افزارهای از پیش نصب شده در اوبونتو بپردازیم.

 

 

 

 

 

1. نرم‌افزار LibreOffice

pre-installed-apps-on-Ubuntu-2

پیکج نرم‌افزاری قدرتمند LibreOffice معادل نرم‌افزار آفیس در سیستم عامل ویندوز می باشد. پکیج LibreOffice که روی سیستم عامل اوبونتو نصب است حاوی نرم افزارهای Wirter، Calc، Impress، Draw، Base و Math می‌باشد که به ترتیب برای نوشتن متن، جداول، پرزنتیشن، نقاشی، پایگاه داده و محاسبات ریاضیاتی مورد استفاده قرار می گیرند.

2. نرم‌افزار Thunderbird

pre-installed-apps-on-Ubuntu-3

نرم‌افزار Thunderbird معادل نرم‌افزار Outlook در سیستم عامل ویندوز است. در این نرم‌افزار به سادگی قادر خواهیم بود تا هر تعداد اکانت ایمیل که بخواهیم را تنظیم کرده و از طریق این نرم‌افزار به مدیریت ایمیل‌های خود بپردازیم.

3. نرم‌افزار Envince

pre-installed-apps-on-Ubuntu-4

نرم‌افزار Envince یک نرم‌افزار رایگان برای مشاهده فایل‌های PDF است که عملکردی همانند نرم‌افزار ادوبی آکروبات ریدر (Adobe Reader) در سیستم عامل ویندوز دارد.

4. نرم‌افزار VLC

pre-installed-apps-on-Ubuntu-5

نرم‌افزار VLC معادل نرم‌افزار Windows Media Player سیستم عامل ویندوز است که برای پخش و نمایش فایل‌های صوتی و تصویری مورد استفاده قرار می گیرد.

5. نرم‌افزار Brasero Disc Burner

pre-installed-apps-on-Ubuntu-6

این نرم‌افزار برای رایت کردن سی دی و دی وی دی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاری شبیه به نرم‌افزار Nero در سیستم عامل ویندوز را انجام می دهد.

6. نرم‌افزار Shotwell

pre-installed-apps-on-Ubuntu-7

این نرم‌افزار عمل‌کردی همچون نرم‌افزار Paint در سیستم عامل ویندوز دارد. یکی از کارهایی که به سادگی با استفاده از نرم‌افزار Shotwell می‌توان انجام داد، Crop کردن و یا حذف حاشیه های اضافی تصاویر است.

7. نرم‌افزار GIMP

pre-installed-apps-on-Ubuntu-8

یکی از نرم افزارهای محبوب در سراسر دنیا، نرم‌افزار فتوشاپ است. کاربرانی که از سیستم عامل ویندوز به سیستم عامل اوبونتو مهاجرت می‌کنند، ممکن است به نرم‌افزاری جهت ویرایش و طراحی تصاویر گرافیکی نیاز پیدا کنند. نرم‌افزار GIMP یک نرم‌افزار متن باز است که به قدرتمندی نرم‌افزار فتوشاپ نیست اما بسیاری از قابلیت‌های این نرم‌افزار را دارا است.

8. نرم‌افزار Empathy

pre-installed-apps-on-Ubuntu-9

معادل نرم‌افزار های Messenger و Google Talk در سیستم عامل ویندوز، برنامه ی Empathy است. با تنظیم این نرم‌افزار، به سادگی خواهیم توانست اکانت فیسبوک، گوگل، یاهو و … را به آن افزوده و با دوستان خود در ارتباط باشیم.

9. نرم‌افزار Skype

pre-installed-apps-on-Ubuntu-10

نرم‌افزار اسکایپ جزو نرم افزارهایی است که اصطلاحاً Cross Platform است. به عبارت دیگر، از این نرم‌افزار هم در سیستم عامل ویندوز و هم در سیستم عامل مکینتاش و هم لینوکس می‌توان استفاده کرد. کاربرد این نرم‌افزار برای ارتباطات صوتی از طریق اینترنت است.

10. نرم‌افزار Rhythmbox

pre-installed-apps-on-Ubuntu-11

این نرم‌افزار برای پخش فایل‌های صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و عمل‌کردی همچون نرم‌افزار Jet Audio در ویندوز دارد.

تهیه و گردآوری: دپارتمان تولید محتوای نت شهر

 

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
آغاز پشتیبانی مایکروسافت SQL از لینوکس!
آغاز پشتیبانی مایکروسافت SQL از لینوکس!
Cirrus7 Nimbini، زیباترین کامپیوتر اوبونتو
Cirrus7 Nimbini، زیباترین کامپیوتر اوبونتو
چگونه اوبونتو را از هنگی در بیاوریم؟
چگونه اوبونتو را از هنگی در بیاوریم؟
تبلیغات
loading...
نظرات
  • saeed :

    از معایب این سیستم عامل لینوکس اینه که پیر آدم در میاد که این پرینتر و shera سیستمو درست کنیم. اگه لینوکس RUN هم داشت خیلی بهتر می شد.


    1393/08/15 22:47:56

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )