کن صد سالگی سینمای هند را جشن می گیرد.اما دراین میان هنوز اصطلاح «بالیوود» بحث برانگیز باقیمانده است. جشنواره فیلم کن روز یکشنبه با برگزاری ضیافت شام شکوهمندی همراه بانمایش «بمبئی تاکیز» برای سینمای هند فرش قرمز پهن کرد.با نمایش فیلمی که ترکیبی از همکاری چهار فیلمساز مشهور و ستارگانی چون رانی موکرجی ،رندیپ هودا،نوازالدین صدیقی و...بود.  

به گزارش کافه سینما فیلمهای هندی دیگری هم در این جشنواره به نمایش عمومی درامد از جمله «محاصره در فصل موسمی» ساخته آمیت کمار فیلمی با موضوع فساد پلیس و تریلر روانشناختی «زشت» ساخته آنوراگ کاشیاپ(چهره ثابت جشنواره کن در دوسال گذشته که نشان عالی هنر را هم امسال از دست فرانسوی ها خواهد گرفت).هرچند هیچ کدام از این عناوین در بخش رقابتی نخل طلا نیستند .اما بازیگر محبوب ویدیا بالان یکی از داوران این بخش است که طی این چند روز با لباس سنتی هند بارها در انظار عمومی ظاهر شده است و بخاطر ظاهر سنتی اش دراین رویداد سینمایی گاهی با انتقاد رسانه های غرب گرای کشورش روبه رو شده است.

balivud

ستارگان سینمای هند نظیر آیشواریا رای ،فریدا پینتو(ستاره میلیونر زاغه نشینِ دنی بویل) و آمیتاب بچن(که نقش افرینی کوتاهی در گتسبی بزرگ ِباز لورمان داشته) چهره ثابت ضیافت ها و فرش قرمز امسال جشنواره هستند.
بازیگران دیگری چون سونام کاپور(دختر آنیل کاپور) و مالیکا شراوات هر ساله در کن حضور دارند.
صدسال پس از آنکه نخستین فیلم سینمای هند«راجا هریش چاندرا» به نمایش عمومی درآمد حالا هند یکی از سودمندترین صنایع سینمایی را دارد هرساله بیش از هزار فیلم تولید می کنند و ستاره سالار است.

حالا کارگردانان هندی تحسین و احترام منتقدان را می خواهند.خیلی ها براین عقیده اند که فیلم هندی محدود است به ترکیبی از پایکوبی و ترانه.

آمیتاب بچن در کنفرانس مطبوعاتی «گتسبی بزرگ» خطاب به خبرنگاران گفت:«به نظر من سینمای هند هویت خودش را دارد و ارجاع دادن به آن با واژه ی- بالیوود-در رقابت با هالیوود درست نیست.»
فیلمسازان این کشور با بیش از یک میلیارد جمعیت اصرار دارند که سینمای هند ازنظرگویش و سبک چندگانه تر از بالیوود است.

منبع: کافه سینما

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
عکسهای از چهلمین سالگرد سینما رکس آبادان
عکسهای از چهلمین سالگرد سینما رکس آبادان
خلاصه داستان  فیلم شعله ور | بازیگران فیلم شعله ور | داستان فیلم شعله ور
خلاصه داستان فیلم شعله ور | بازیگران فیلم شعله ور | داستان فیلم شعله ور
واکنش ابراهیم داروغه زاده به اظهارات کیهان درباره لیلا حاتمی
واکنش ابراهیم داروغه زاده به اظهارات کیهان درباره لیلا حاتمی
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )