راننده پایه یکی که «رباب الشاعر» را خوش می‌نوازددومین روز از هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با سازنوازی هنرمندان نواحی در سالن سوره حوزه هنری ادامه یافته و رباب الشاعرنوازی راننده پایه یکی که عاشق موسیقی است، مخاطبان را به تشویق‌های مدام وا می‌دارد.  

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دومین روز جشنواره موسیقی نواحی ساعت 18 در سالن سوره حوزه هنری با تکنوازی تنبور کرمانشاه شروع شد. دامون کمالی تنبورنوازی را از خانواده‌اش به ارث برده است. 

به گزارش خبرگزاری فارس نیز، دبیر هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران تصریح کرد: در جشنواره موسیقی نواحی ساز رباب الشاعر برای هنردوستان و مخاطبان موسیقی نواحی معرفی خواهد شد.

وی با بیان اینکه رباب الشاعر ساز باستانی است، افزود: شکل این ساز به صورت مستطیل بوده و ساز تک زهی و دارای یک سیم است و جنس زهی این ساز از موی اسب می‌باشد.

این پژوهشگر در ادامه یادآور شد: ساز رباب الشاعر در روایی خانی قوم عرب ایران کاربرد دارد و درحال حاضر 2 تن از بزرگان این سنت به نام‌های علی رشتداوی و ابوسعد زرگانی هستند،که برای جشنواره موسیقی نواحی دعوت شدند، که متآسفانه علی رشتداوی به علت بیماری نمی‌تواند در این جشنواره حضور داشته باشند.

دبیر جشنواره نواحی با بیان اینکه شیوه انگشت گذاری این ساز با بقیه سازهای زهی دنیا متفاوت است،ومی تواند برای نوازندگان سازهای کششی مورد توجه قرار گیرد، افزود:ازابوسعد زرگانی دعوت شده است در این جشنواره جضورداشته باشد تا سازرباب الشاعر را معرفی کرده و آن را برای مخاطبین  اجرا نماید.

تگ ها:
مطالب مرتبط
مترجم مهمت در پایتخت 5 کیست | نگین میرزایی کیست
مترجم مهمت در پایتخت 5 کیست | نگین میرزایی کیست
ترانه علیدوستی روی نیمکت تیم بوندس لیگایی (+عکس)
ترانه علیدوستی روی نیمکت تیم بوندس لیگایی (+عکس)
"جواد یساری" مجوز گرفت
تبلیغات
loading...
نظرات