وزیرخارجه روسیه با تاکید بر لزوم توافق در خصوص معیارهای کنفرانس ژنو 2 در سوریه خواهان هرچه سریعتر برگزار شدن این کنفرانس شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرگئی لاوروف،‌ وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با روزنامه روسسکایا ( Rossiiskaya) با اشاره به کنفرانس بین‌المللی ژنو 2 که وزرای خارجه مسکو و واشنگتن اخیرا در خصوص برگزاری آن توافق کردند، گفت: توافق در خصوص معیارهای کنفرانس ژنو دو در خصوص سوریه امری ضروری است.

 

لاوروف همچنین با بعید دانستن موفقیت این کنفرانس بدون مشارکت ایران خواهان برگزاری هرچه سریعتر این کنفرانس شد و گفت: نمی‌توان مدت زمانی مشخصی برای کنفرانس سوریه مشخص کرد برخی از هم‌پیمانان ما معتقدند که چند روز یا چند هفته کافی است اما به نظر من این مدت نتیجه‌بخش نبوده و تعیین محدودیت زمانی نتایج منفی دارد.

 

وزیرخارجه روسیه به کنفرانس دیتون در خصوص لبنان اشاره کرده و گفت: نمی‌خواهم که این اتفاق در مورد سوریه نیز بیفتد اما در هر حال غیر منطقی است که بتوان محدودیت زمانی مشخصی برای کنفرانس ژنو 2 مشخص کرد. واشنگتن قصد دارد کنفرانس گسترده‌ای در خصوص سوریه تا پیش از آغاز نشست گروه هشت که قرار است اواسط ماه ژوئن آتی صورت بگیرد، برگزار کند. باید هر چه سریعتر درباره معیارهای این کنفرانس توافق کنیم و مخالفان نیز باید بدون هیچ پیش شرطی در ژنو 2 مشارکت داشته باشند.

 

کشورهای عضو گروه بین المللی تماس در خصوص نحوه تفسیر متن بیانیه ژنو که به متوقف شدن خشونت‌ها و آغاز مرحله انتقالی در سوریه تاکید دارد، اختلاف دارند.

 

این در حالی است که کشورهای غربی از جمله آمریکا و فرانسه مشارکت بشار اسد در مرحله انتقالی را بعید می‌دانند و در مقابل روسیه و چین معتقدند این خود مردم سوریه هستند که باید در تعیین سرنوشت کشورشان تصمیم گیری کنند. همچنین دولت سوریه نیز بند مربوط به مرحله انتقالی در توافق نامه ژنو یک را مبهم دانسته و اعلام کرده که این بند نیاز به توضیح بیشتر دارد.

 

لاوروف درباره مشارکت ایران در کنفرانس ژنو 2 گفت: در دیدارم با جان کری،‌ وزیر خارجه آمریکا در اواسط ماه مه درباره مشارکت ایران در این کنفرانس گفت‌وگو کردیم. روسیه انتظار دارد که از همه کشورهایی که در نشست ژنو 1 شرکت داشتند دعوت به عمل بیاید. بعید می‌دانم کنفراسن ژنو 2 بدون مشارکت ایران موفقیت‌آمیز باشد.

 

ایران هفته گذشته اعلام کرده بود آماده است در کنفراس بین‌المللی ژنو 2 در خصوص سوریه شرکت کند.

 

وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: ایران و عربستان در نشست ژنو که حدود یک سال قبل برگزار شد مشارکت نکردند چرا که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اجازه مشارکت ایران را در این کنفرانس نداد، عربستان هم به تلافی نبود ایران دعوت نشد.

 

وی ادامه داد: اگر همه معترفند که ایران می‌تواند به شکلی چشم‌گیر و ملموس تاثیرگذار باشد پس باید ایران در این مذاکرات به عنوان یکی از گروه‌های خارجی حضور داشته باشد. من به جان کری این مساله را متذکر شدم و به نظر می‌رسد که آمریکا موافق است اما جان کری مدعی است که برخی از کشورهای منطقه قاطعانه مخالف حضور ایران در کنفرانس ژنو 2 هستند.

 

این مسئول روسی ادامه داد: در کنفرانس ژنو 2 باید همه گروه‌های مخالف سوری از جمله گروه‌های مخالفی که در خارج از سوریه هستند مشارکت داشته باشند و هرچه سریعتر این کنفرانس برگزار شود.

 

پیشتر مقامات واشنگتن و مسکو طی نشستی در خصوص برگزاری کنفرانسی بین المللی با هدف حل بحران روسیه و با استناد به کنفرانس ژنو 1 در ماه ژوئن آتی توافق کردند.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
پلیس نیویورک از واقعیت مجازی برای تمرین پلیس ها استفاده می کند
پلیس نیویورک از واقعیت مجازی برای تمرین پلیس ها استفاده می کند
آشتی کردن شکیرا و همسر مسی | همسران پیکه و مسی با هم آشتی کردند
آشتی کردن شکیرا و همسر مسی | همسران پیکه و مسی با هم آشتی کردند
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )