امتیاز دهید:

در زبان پی اچ پی قابلیتی وجود دارد تحت عنوان heredoc که این امکان را به ما می دهد تا بتوانیم string های بلند را در یک متغیر ذخیره سازیم. برای آشنایی با نحوه به کارگیری از این رویکرد، کد خود را به صورت زیر بازنویسی می کنیم:

همانطور که در کد فوق می بینیم، متغیری ایجاد کرده ایم تحت عنوان stringOne$ اما مقداری که برای این متغیر در نظر گرفته ایم با روش هایی که تاکنون فراگرفته ایم تا حدودی متفاوت است. در حقیقت در این روش پس از علامت مساوی علامت >>> را قرار داده و نامی مقابل آن در نظر می گیریم که این نام دلخواه است. در واقع با این کار به پی اچ پی دستور می دهیم که MyLongString>>> را به منزله نقطه شروع string در نظر گرفته و پس از آن شروع به خواندن محتویات آن نماید تا جاییکه مجدد دستور ;MyLongString را مشاهده کند. در واقع مابین دستورات MyLongString>>> و همچنین ;MyLongStringهر چقدر که بخواهیم می توانیم string یا جمله بنویسیم و کلیه این string ها به عنوان مقدار متغیر stringOne$ در نظر گرفته خواهند شد.
نکته بسیار مهمی که در استفاده از این روش وجود دارد این است که دستور MyLongString>>> می بایست حتماً در اتنهای خط اول قرار گرفته و به هیچ عنوان چیزی پس از آن قرار نگیرد حتی یک فاصله که در این صورت وب اپلیکیشن ما اجرا نخواهد شد. از سوی دیگر دستور ;MyLongString هم می بایست در ابتدای خط قرار گرفته و هیچ چیزی حتی یک فاصله نمی بایست قبل و بعد از آن قرار گیرد. تنها چیزی که می توانیم پس از آن قرار دهیم یک علامت ; است تا از این طریق بتوانیم به پی اچ پی بفهمانیم که اینجا نقطه پایانی کد ما است. در نهایت با استفاده از دستور echo اقدام به نمایش مقدار متغیر خود روی صفحه وب سایت می نماییم. پس از ذخیره کردن فایل، مرورگر فایرفاکس را به روز رسانی می کنیم:

long-strings-in-php-programming-language

مشاهده می کنیم که مقدارمتغیر ما به درستی نمایش داده می شود.


نظرات
نظرات
 • Ramin :

  سلام آموزش هاتون عالیه ممنون
  فقط یه مشکلی هست املایی گفتم بگم بهتره line رو یه جا live نوشتین تو کد اول


  1395/06/31 16:17:31
 • بهزاد مرادی :

  در پاسخ به علی

  به چه دلیل از این روش استفاده کنیم؟! مزیتش چیه؟
  در یک متغییر عادی هم میتونیم این رشته رو ذخیره کنیم و بعدش چاپش کنیم!


  سلام
  صرفا این یک روش جایگزین است.

  با تشکر
  تیم تولید محتوای نت شهر


  1393/10/10 05:39:40
 • علی :

  به چه دلیل از این روش استفاده کنیم؟! مزیتش چیه؟
  در یک متغییر عادی هم میتونیم این رشته رو ذخیره کنیم و بعدش چاپش کنیم!


  1393/10/09 19:45:50