امتیاز دهید:

اکنون در ادامه آموزش قبل، می خواهیم مقدار متغیر خود را به یک string تبدیل کنیم. برای این منظور کد زیر را در نظر می گیریم:

همانطور که می بینیم مجدد نام متغیر را نوشته و این دفعه برای اختصاص یک string به این متغیر دو علامت " " قرار داده و عبارت مد نظر خود را داخل آن می نویسیم:

1 php strings

می بینیم که این عبارت به جای اعدادی که قبلاً در نظر گرفته بودیم نمایش داده می شود. به طور کلی در برنامه نویسی منظور از string تعدادی کاراکتر است که یکی پشت سر دیگری قرار می گیرند. شاید پس از مشاهده تصویر زیر علت انتخاب نام string برای کاراکترهایی که در برنامه نویسی پشت سر هم قرار گرفته و یک جمله را تشکیل می دهند مشخص گردد. در حقیقت علاوه بر کاراکترها از اعداد، علائم و هر چیزی می توان در string ها استفاده نمود:

2 php strings

معادل فارسی واژه string برابر است با "رشته، نخ" و علت نامگذاری تعدادی از کاراکترها که پشت سر هم قرار می گیرند به string این است که کاراکترها و علائم و همچنین فاصله ها روی یک خط پشت سر یکدیگر قرار می گیرند و تشکیل یک رشته را می دهند. به عبارت دیگر string ها را می توان به دانه های یک گردنبند تشبیه کرد. اگر چه که دانه های یک گردنبند از یکدیگر جدا هستند اما این در حالی است که همانطور که همه دانه های یک گردنبند در کنار یکدیگر تشکیل یک گردنبند را می دهد، تعدادی کاراکتر در کنار یکدیگر نیز تشکیل یک string را به عبارتی یک جمله را می دهند.
حال فرض کنیم که می خواهیم مقدار یک متغیر را کاملاً از بین ببریم به صورتیکه مقدار آن متغیر تهی باشد. برای این منظور کد خود را به صورت زیر تغییر می دهیم:

همانطور که می بینیم مجدد نام متغیر خود را نوشته و این بار مقداری که برای آن در نظر می گیریم یک string یی است که حاوی هیچ مقداری مابین علامت های " " نیست:

3 php strings

در حقیقت از این پس این متغیر دیگر حاوی هیچ مقداری نخواهد بود. راه کاری که برای نمایش مقدار یک متغیر در دستور echo وجود دارد این است که در دستور echo مقدار متغیر را مابین دو علامت " " قرار دهیم:

همانطور که در کد فوق می بینیم ابتدا دستور echo را نوشته و سپس نام متغیر خود که در آخرین مرحله حاوی عبارت ! This is a sentence است را مابین علامت های " " قرار می دهیم:

4-php-strings

پس از به روز رسانی فایرفاکس می بینیم که مقدار متغیر numberOne$ نمایش داده می شود. لازم به ذکر است که " " و ‘ ‘ در ارتباط متغیرها دارای نتایج متفاوتی می باشد. در واقع اگر در دستور echo نام متغیری را داخل دو علامت " " قرار دهیم، مقدار آن متغیر به جای آن نام آن متغیر نمایش داده می شود. اکنون ببینیم اگر نام متغیر را مابین دو علامت ‘ ‘ قرار دهیم چه نتیجه ای مشاهده خواهد شد:

مجدد فایرفاکس را به روز رسانی می کنیم:

5-php-strings

می بینیم که نام خود متغیر نمایش داده می شود. در واقع از آنجا که از علامت های ‘ ‘ استفاده کرده ایم، پی اچ پی قادر به تشخیص نیست که با یک متغیر رو به رو است بنابراین نام خود متغیر را گرفته و تصور می کند که با یک string رو به رو است و صرفاً نام آن متغیر نمایش داده می‌شود.


نظرات
نظرات
 • بهزاد مرادی :

  در پاسخ به alireza

  سلام جناب آقای مرادی
  از این که به سایت نت شهر اومدم و این آموزش بسیار زیبا شما را دنبال می کنم بسیار خوشحالم.
  آموزش شما بسیار عالی هست و درک کردن مطالب این آموزش با کمی تحمل بسیار راحت است.
  از شما خواهشی دارم که اگه مقدور هست اسم علامت های که به کار می برید در آموزش را هم بنویسید.
  با تشکر


  سلام،
  چشم. سعی می کنیم که تا حد ممکن که به روند آموزش لطمه ای نخورد این کار را انجام دهیم.  با تشکر از پیشنهاد شما
  بهزاد مرادی
  تیم تولید محتوای نت شهر


  1393/06/11 12:59:59
 • alireza :

  سلام جناب آقای مرادی
  از این که به سایت نت شهر اومدم و این آموزش بسیار زیبا شما را دنبال می کنم بسیار خوشحالم.
  آموزش شما بسیار عالی هست و درک کردن مطالب این آموزش با کمی تحمل بسیار راحت است.
  از شما خواهشی دارم که اگه مقدور هست اسم علامت های که به کار می برید در آموزش را هم بنویسید.
  با تشکر


  1393/06/10 20:15:25