امتیاز دهید:

در برنامه نویسی همواره زمان هایی برای برنامه نویسان پیش می آید که نیاز دارند چیزهایی به کد خود اضافه نمایند که فقط جهت یادآوری خود ایشان در آینده و یا جهت اطلاع دیگر برنامه نویسان باشد. برای این منظور از مفهومی تحت عنوان Comment استفاده می شود (لازم به ذکر است که معادل فارسی واژه Comment به معنی "نظر دادن" است). به طور کلی با قرار دادن کامنت ها در کد خود می توانیم این امکان را برای خود در آینده ایجاد کنیم که متوجه شویم کدی که نوشته ایم به کدام بخش از وب اپلیکیشن ما مرتبط است. برای آشنایی بیشتر با کامنت ها در زبان پی اچ پی، کد خود را به صورت زیر تکمیل می کنیم:

همانطور که در کد فوق می بینیم با قرار دادن دو علامت / یا اصطلاحاً Slash و نوشتن عبارت This is my first PHP statement به معنی "این اولین دستور پی اچ پی من است" می بینیم که این دستور به رنگ سبز در آمده است. در نرم افزار ++ Notepad کلیه کامنت های پی اچ پی به رنگ سبز در خواهند آمد و این در حالی است که ممکن است در دیگر ویرایشگرهای متنی کامنت ها با رنگ دیگری نمایش داده شوند.
به طور کلی زمانی که وب اپلیکیشن پی اچ پی با این فایل رو به رو می شود، با دیدن دو علامت // متوجه می شود که با یک کامنت رو به رو است بنابراین از Render کردن یا تفسیر کردن این خط از کد امتناع خواهد ورزید و آن را نادیده خواهد گرفت:

comments in php 1

پس از ذخیره کردن فایل خود و Refresh کردن فایرفاکس خواهیم دید که این کامنت به هیچ وجه در خروجی وب اپلیکیشن ما نمایش داده نخواهد شد:

comments in php 2

اکنون چنانچه به Source Code برنامه هم توجه کنیم می بینیم که این کامنت ها زمانی که وب سرور آپاچی کدهای پی اچ پی را به فرمت اچ تی ام ال تبدیل می کند از دستور کارش حذف کرده بنابراین همانطور که در تصویر فوق ملاحظه می شود در Source Code هم هیچ گونه کامنتی نخواهیم دید.
به عنوان راه کار جایگزین می توان برای قرار دادن کامنت ها در پی اچ پی به جای // از علامت # هم استفاده کرد (لازم به ذکر است که این علامت اصطلاحاً Pound Sign یا Hash Tag نامیده می شود). برای این منظور کد فوق را به صورت زیر بازنویسی می کنیم:

می بینیم که باز هم با قرار دادن علامت # رنگ کلیه نوشته های پس از آن به رنگ سبز در آمده و تبدیل به کامنت می شوند.
در صورتیکه بخواهیم چندین خط را به کامنت تبدیل کنیم می توانیم همان طور که در کد زیر مشخص است در ابتدای هر خط دو علامت // قرار دهیم:

می بینیم که هر سه خط از کد تبدیل به کامنت شده اند. راه کار جایگزینی وجود دارد که بتوانیم از آن طریق هر سه خط از کد فوق را بدون استفاده از // تبدیل به کامنت کنیم. برای روشن شدن مطلب، کد فوق را به صورت زیر بازنویسی می کنیم:

می بینیم که با قرار دادن یک علامت */ در ابتدای جایی که می خواهیم کامنت شروع شود و قرار دادن یک علامت /* در جایی که می خواهیم کامنت ما تمام شود قادر خواهیم گشت به هر تعداد خطی که بخواهیم را کامنت نماییم. در واقع به این نوع از کامنت ها چند خطی گفته می شود چرا که بدون اینکه نیاز باشد برای هر خط از کد // قرار دهیم، خواهیم توانست به سادگی در ابتدای خطی که می خواهیم کامنت شروع شود علامت */ را نوشته و چند خط بعد تر علامت پایانی /* را نوشته و به هر تعداد خط را که بخواهیم کامنت کنیم.


نظرات
نظرات
  • zeinab :

    با سلام و تشكر
    سايت بسيار خوب و عالي دارين.
    من آموزش ها رو دنبال ميكنم و با اجازه بعضي مطالب رو براي در دسترس بودن كپي ميكنم.


    1393/06/04 06:52:30