مهمترین درخواست ایران از غرب در مذاکرات هسته ای وین، مواضع ایران و آمریکا پس از پایان دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و 1+5، مخالفت های ایران با درخواست های اضافی غرب در موضوع هسته ای، ادعای حضور نیروهای نظامی ایرانی در عراق و توجه رسانه ها به بازی امشب ایران و آرژانتین، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

 

نت شهر: به گزارش تابناک، با پایان دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در وین، بخش مهمی از مطالب مطبوعات بین المللی درباره ایران به این موضوع اختصاص یافته است. روزنامه «کویت تایمز» از جمله مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و می نویسد پس از پایان پنجمین دور مذاکرات ایران و 1+5 در وین، دو طرف با حجم بسیاری از کارهای انجام نشده و زمانی اندک مواجه هستند. این روزنامه اشاره می کند که درخواست برداشته شدن تحریم های وضع شده از سوی آمریکا و غرب، یکی از محورهای کلیدی مذاکرات است که از سوی ایران پیگیری می شود.

در همین زمینه، خبرگزاری «رویترز» موضع ایران پس از پایان دور جدید مذاکرات هسته ای را بازتاب داده و می نویسد ایران درخواست های اضافی و بیش از حد طرف مقابل را در مذاکرات نمی پذیرد. با این حال، در طرف مقابل، وندی شرمن، مذاکره کننده ارشد آمریکا در گروه 1+5، بار دیگر توپ را به زمین ایران انداخته و گفته ایران است که باید موضع خود را در مذاکرات تغییر دهد. وی گفته: «آنچه هنوز نامشخص است، این است که آیا ایران آماده و مایل است که همه گام های لازم را برای اطمینان دادن به جامعه بین المللی درباره اینکه برنامه هسته ایش صلح آمیز هست و خواهد بود، بردارد یا خیر».

روزنامه «گالف تودی» نیز به همین ترتیب، ارزیابی ایران از مذاکرات «وین 5» را مورد توجه قرار داده و می نویسد از دید ایران، اختلافات عمده همچنان در گفت و گوها باقی است. این روزنامه می نویسد در پایان گفت و گوها در روز گذشته، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، ضمن بیان اینکه اختلافات عمده میان دو طرف همچنان به قوت خود باقی است، از کشورهای 1+5 خواسته از طرح درخواست های اضافی و زیاده از حد در مذاکرات که مورد پذیرش ایران قرار نخواهد گرفت، خودداری کنند. در همین حال، یک دیپلمات چینی گفته دو طرف در مذاکرات اخیر بر سر چارچوب کلی متن توافقنامه نهایی به تفاهم رسیده اند.

اما در مطلبی مربوط به بحران عراق، روزنامه «خلیج تایمز» ادعای یک مقام آمریکایی درباره حضور نیروهای نظامی ایران در عراق را بازتاب داده است. به نوشته این روزنامه، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا مدعی شده تعدادی از نیروهای سپاه پاسداران ایران در عراق حضور دارند؛ اما هیچ نشانه ای مبنی بر حضور نیروهای زمینی ایران و یا اعزام واحدهای گسترده نظامی از سوی ایران به این کشور دیده نمی شود. وی گفته این حضور نیروهای ایرانی در عراق، در «شمار اندک» رخ داده است. خلیج تایمز معتقد است مقصود کربی از این نیروها، اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است.

در نهایت، باید اشاره کرد که در آستانه مسابقه فوتبال ایران و آرژانتین در جام جهانی 2014 برزیل، بخشی از مطالب مطبوعات بین المللی نیز به این موضوع اختصاص یافته است.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» با انتشار مطلبی در این زمینه می نویسد اگر یک نفر وجود داشته باشد که بداند چطور می توان جلوی لیونل مسی، بازیکن سرشناس آرژانتین را گرفت، این فرد تنها کارلوس کی روش، سرمربی تیم ایران است. این خبرگزاری به تجربه مربیگری کی روش در تیم منچستر یونایتد اشاره کرد که در سال سال 2008، موجب پیروزی این تیم برابر بارسلونا شد. در این مطلب با اشاره به سخنان کی روش اشاره شد که از دید وی، کلید موفقیت ایران در تمرکز و انضباط و اجازه ندادن به مسی برای بازی آزادانه است. 

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )