مسعود بارزانی، رییس منطقه اقلیم کردستان عراق، امروز پنجشنبه در سخنانی در اربیل مرکز این منطقه، نبرد ارتش عراق با داعش را جنگی مذهبی دانست و دلایل عدم حمایت از ارتش عراق در جنگ با داعش و 12 گروه تروریستی را توجیه کرد.

 

نت شهر : به گزارش ایرنا ؛ ماده 109 قانون اساسی عراق، نفت و گاز را در تملک دولت مرکزی و ماده 108 وظیفه ترسیم سیاست های امنیتی و توافقات و معاهدات بین المللی را در حیطه دولت مرکزی می داند، «مسعود بارزانی» رهبر حزب دمکرات کردستان عراق اما گفته که با جنگ مذهبی تحت نام مبارزه با تروریسم، مخالف است و ˈدر جنگ مذهبی که تحت نام مبارزه با تروریسم صورت گیرد، شرکت نخواهیم کرد.ˈ

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وی در سخنان خود گفته، حساب نیروهای تروریستی گروه داعش و مسلمانان سنی را از هم جدا می داند.

بر سر عنوان جنگ اخیر با داعش یک اجماع در میان جریان های سیاسی عراق وجود دارد و همه آن را جنگی علیه تروریسم می دانند. علما و مراجع عراق از جمله آیت الله سیستانی نیز با تاکید بر اینکه جنگ اخیر جنگ مذهبی نیست، از ملت عراق اعم شیعه و سنی و کرد خواسته اند، هرکس توان به دست گرفتن سلاح دارد، علیه تروریسم وارد جنگ شود.

در خصوص ماهیت جنگ اخیر در عراق نیز جامعه بین المللی به غیر از چند کشور منطقه از جمله سعودی ها ، معتقدند که جنگ در عراق، نبرد با تروریسم است.

رهبر حزب دمکرات کردستان عراق با تاکید بر اینکه رخدادهای اخیر در عراق با درگیری و جنگ قابل حل نیست، تصریح کرده، باید دلایلی که موجب بروز این تحولات شد، بررسی و راهکاری برای آن پیدا کرد.

وی ، در بحبوحه انتخابات پارلمانی در اردیبهشت ماه گذشته، بارها دولت بغداد و جریان های سیاسی عراق را تهدید کرد که در صورت نپذیرفتن خواسته های منطقه اقلیم کردستان ، از بغداد جدا شده و اعلام استقلال خواهد کرد.

از جمله دلایل وی برای جدایی از عراق، ادامه حضور مالکی در قدرت و نیز موضوع مناقشه برانگیز الحاق کرکوک به منطقه کردستان عراق بوده است.

بارزانی، صریحا گفته که از حمله داعش به موصل مطلع بوده است و پیش از حملات نیروهای داعش به شهر موصل در شمال عراق به دولت مرکزی بغداد هشدار داده بود.

بارزانی ها در روزهای ابتدایی بحران اخیر ادعا می کردند که از دولت مرکزی درخواست ورود به بحران را کرده اند و هنوز جوابی دریافت نکرده اند.

برخی منابع هم گزارش کرده بودند که نیروهای داعش از طریق استان دهوک در منطقه اقلیم کردستان عراق وارد موصل شده و عملیات غافلگیرانه علیه ارتش عراق را انجام دادند.

بارزانی، اتهاماتی را که به منطقه اقلیم کردستان در خصوص بحران اخیر نسبت می دهند، رد کرد و در عین حال ادعا کرد که برخی ها درصدد فتنه اندازی بین شیعیان و کردها هستند.

بارزانی ادعا کرد ˈما بیشتر به اتحاد شیعیان و کردها اهمیت می دهیم. ما مواضع شهید صدر و محسن الحکیم را (درحمایت از کردها در زمان صدام حسین) هیچ وقت فراموش نخواهیم کرد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات
  • pakpour :

    بابا این که ترسو ه


    1393/03/31 04:49:31

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )