تخم رازیانه معمولاً به عنوان ادویه در آشپزخانه و برای خوش طعم کردن غذاها استفاده می شود.

 

نت شهر : تخم رازیانه معمولاً به عنوان ادویه در آشپزخانه و برای خوش طعم کردن غذاها استفاده می شود. از این دانه ها در ترکیب نان های خانگی و حتی نان سوخاری ها استفاده می کنند. تخم رازیانه خواص درمانی نیز دارد. دم کرده آن برای کاهش حالت پف کردگی و افزایش میزان ادرار به کار می رود. در این مطلب چند دلیل خوب دیگر برای مصرف تخم رازیانه ارائه می دهیم. لطفاً با ما همراه باشید.

پیشگیری از سرطان

آنتی اکسیدان های موجود در تخم رازیانه به کاهش خطر ابتلا به سرطان ناشی از آسیب های رادیکال های آزاد کمک می کند. باید بدانید رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که به سلول ها و DNA آسیب می رسانند. تخم رازیانه همچنین برای پیشگیری از ابتلا به سرطان کولون موثر است. به خاطر اینکه سرشار از فیبرهای گیاهی بوده و به حذف توکسین ها و مواد زاید از طریق روده ها کمک می کند.

خواص ضد التهابی اش

آنتی اکسیدان های قوی موجود در تخم رازیانه نه تنها به پیشگیری از ابتلا به سرطان موثر است بلکه برای حفظ سلامت تمام اعضای بدن مفید است؛ به خاطر اینکه حاوی خواص ضدالتهابی می باشد. به عقیده محققان استفاده از تخم رازیانه می تواند برای درمان بیماری هایی مانند آرتریت و بیماری کرون که جزو بیماری های خود ایمنی هستند موثر باشد. البته پژوهش های تکمیلی برای رسیدن به نتایج قطعی تر در حال انجام است.

حاوی فیبرهای مفید

تخم رازیانه سرشار از فیبر است. فیبرها صرفاً در مواد غذایی گیاهی وجود دارند.

باید بدانید که این ترکیبات مفید در دفع راحت و خروج توکسین ها و مواد زاید از بدن نقش اصلی دارند.

این ترکیبات مفید برای هضم غذا نیز موثرند. ۱۰۰ گرم تخم رازیانه حاوی ۱۵۰ درصد فیبر مورد نیاز روزانه بدن است.

کاهش کلسترول خون

تجمع و مازاد کلسترول موجود در رگ های خونی و افزایش تولید آن توسط کبد از دلایل اصلی ابتلا به بیماری هایی مانند فشارخون بالا و سکته قلبی می باشد. خوشبختانه کلسترول خون با داشتن تغذیه ای سرشار از مواد غذایی گیاهی و فیبر قابل کنترل است. ترکیبات موجود در تخم رازیانه امکان تجمع کلسترول در جداره رگ ها را کاهش می دهد و به این ترتیب از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی پیشگیری می کند.

کاهش فشارخون

پتاسیم تنها ماده معدنی اصلی در تنظیم فشارخون است. این ماده معدنی در ترکیب بیشتر مواد غذایی گیاهی مانند تخم رازیانه وجود دارد. پتاسیم به کنترل و تثبیت فشارخون کمک کرده و به این ترتیب ضربان قلب را نیز تنظیم می کند. ۱۰۰ گرم تخم رازیانه حاوی حدود ۱۷۰۰ میلی گرم پتاسیم می باشد.

خواص دیورتیک

تخم رازیانه حاوی خواص دیورتیک است یعنی ادرارآور است و به سم زدایی از بدن کمک می کند. به این منظور این تخم ها را به صورت دم کرده استفاده می کنند که حجم ادرار را زیاد کرده و حالت پُف کرده بدن را کاهش می دهد. می توانید یک قاشق چای خوری تخم رازیانه را با ۲۰۰ میلی لیتر آب جوش و به مدت ۱۰ دقیقه دم کرده و میل کنید.

خواص آنتی اکسیدانی

تخم رازیانه سرشار از فلاوونوئیدها می باشد که جزو آنتی اکسیدان های قوی می باشند. این آنتی اکسیدان ها استرس اکسیداتیو سیستم قلبی و عروقی را کاهش داده و از بدن در برابر آسیب های عصبی حفاظت می کنند. فلاوونوئیدها همچنین شهرت زیادی در پیشگیری از پیری زودرس دارند و با رادیکال های آزاد آسیب رسان مقابله می کنند.

هضم غذا

اگر در هضم غذا دچار مشکل شده اید می توانید به این تخم های پرخاصیت اعتماد کنید به خاطر اینکه خواص هضم کنندگی این دانه های ریز از قرن ها پیش شهرت داشته است. نوشیدن دم کرده و جوشانده تخم رازیانه بعد از غذا شما را از مشکلات گوارشی نجات می دهد.

منبع کلسیم

تخم رازیانه منبع فوق العاده کلسیم می باشد. کلسیم در ترکیب اکثر مواد غذایی گیاهی مانند بادام، سبزیجات سبز و دانه های ریز به ویژه کنجد وجود دارد. باید بدانید که ۱۰۰ گرم تخم رازیانه حاوی ۱۲۰ درصد نیاز روزانه بدن به کلسیم می باشد. این میزان تخم رازیانه حاوی حدود ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم است.

سازنده گلبول های قرمز

تولید و ساخت گلبول های قرمز توسط بدن با مصرف مواد غذایی مناسب بیشتر می شود. تخم رازیانه حاوی میزان زیادی مس می باشد. این ماده معدنی برای ساخت سلول های خونی به ویژه در گلبول های قرمز لازم و ضروری است. باید بدانید که ۱۰۰ گرم تخم رازیانه حدود ۱۰۷۰ میلی گرم مس دارد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
شیوه های پاک کردن کاشی خانه | چگونه کاشی های خانه را پاک کنیم
شیوه های پاک کردن کاشی خانه | چگونه کاشی های خانه را پاک کنیم
با این روش از شر گرد و غبار خانه خلاص شوید
با این روش از شر گرد و غبار خانه خلاص شوید
با اینکار مدفوع روی مسواک می نشیند!
با اینکار مدفوع روی مسواک می نشیند!
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )