دو کمیسیون مهم مجلس به دولت نزدیک‌تر شدند، یکی با قرعه شانس و دیگری با یک رای ناپلئونی.

نت شهر:نتیجه قرعه کشی برای تعیین ریاست کمیسیون انرژی یک اصولگرای سنتی را جایگزین یک اصولگرای تندرو کرد و اختلاف تنها رای کرسی ریاست کمیسیون برنامه و بودجه را از یک اصولگرای سنتی گرفت و به یک اصلاح‌طلب داد. از فردا دیگر مسعود میرکاظمی و غلامرضا مصباحی‌مقدم جایی در هیات رییسه کمیسیون‌های انرژی و برنامه و بودجه ندارند، در عوض علی مروی و غلامرضا تاجگردون هستند که باید خود را برای اداره یک ساله این دو کمیسیون تخصصی آماده کنند.

حالا با انتخابات دیروز شاید مقداری ناراحتی از دست دادن یکی از کرسی‌های هیات رییسه برای فراکسیون رهروان و هواداران دولت در مجلس جبران شده باشد هر?چند اصولگرایان سنتی در تحولات دیروز دو کمیسیون انرژی و برنامه و بودجه یک کرسی از دست دادند و یک کرسی به دست آوردند، اما کرسی ریاست کمیسیون انرژی برای آنها غنیمت کمی نیست. چه آنکه تاجگردون به عنوان جایگزین اصلاح‌طلب رییس سابق و اصولگرای کمیسیون برنامه و بودجه طی دو سال گذشته بیشتر همسو با فراکسیون اصولگرایان حرکت کرده است هر چند که او به عنوان یک اصلاح‌طلب عضو این فراکسیون نیست اما قلت اصلاح‌طلبان او و دیگر وابستگان به این جریان را مجبور کرده بود تا نزدیکی و همگرایی با فراکسیون رهروان ولایت را در برخی موضع‌گیری‌ها قبول کنند. در آن سو در کمیسیون انرژی اما مسعود میرکاظمی هر?چند یک اصولگراست اما رقیبی جدی‌تر برای اصولگرایان سنتی محسوب می‌شود. هر چه باشد انتصاب وی به تیم نزدیکان احمدی‌نژاد و جبهه پایداری باعث شده بود تا تحرکاتش در قامت رییس کمیسیون انرژی، خصوصا بعد از آغاز وزارت بیژن زنگنه با گرفتن رنگ و بوی سیاسی جهتی متفاوت از سیاست‌های اصولگرایان سنتی در مجلس بگیرد. نمود پر رنگ این گرایش در جریان فشار به وزیر نفت با بهانه پرونده کرسنت و توتال بود. در انتخابات دیروز غلامرضا تاجگردون با 13 رای در مقابل 12 رای مصباحی مقدم، او را پشت سر گذاشت و علی مروی و مسعود کاظمی هر کدام توانستند 12 رای از 24 رای اعضای کمیسیون انرژی را کسب کنند تا نهایتا رییس این کمیسیون با قرعه کشی انتخاب شود. هر چند در نگاه اول به نظر می‌رسد که این آرا نمی‌توانند آرایی قاطع تلقی شوند اما توجه به انتخاب بدون دردسر و اما و اگر میرکاظمی و مصباحی مقدم در سال گذشته برای ریاست دو کمیسیون انرژی و برنامه و بودجه نشان می‌دهد که آنها در این یک سال اعتماد اعضای کمیسیون متبوع خود را از دست داده‌اند. مهم‌تر آنکه علی مروی به عنوان یک نماینده نه‌چندان معروف مجلس توانسته وزیر سابق نفت را برای ریاست کمیسیون انرژی شکست دهد و غلامرضا مصباحی‌مقدم نیز به عنوان یک چهره شاخص جریان اصولگرا و جامعه روحانیت مبارز و با وجود حضور به ظاهر تثبیت شده خود در سال‌های گذشته در راس کمیسیون‌های اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس رقابت را به رقیبی واگذار کرده که از نظر گرایش سیاسی در زمره جریان اقلیت مطلق مجلس نهم قرار دارد. به نظر می‌رسد قسمت عمده‌یی از این تغییر را باید به حساب تغییر دولت در سال گذشته گذاشت. از یاد نباید برد که غلامرضا تاجگردون یک ماه پیش برای نایب‌رییسی مجلس نیز در همین فراکسیون رهروان که خود عضو آن نیست، نامزد شد و نهایتا در رقابت داخلی با محمدرضا باهنر که نه تنها از چهره‌های تاثیرگذار این فراکسیون و مجلس که حتی از متنفذین جریان اصولگرایی محسوب می‌شود به رای برابر رسید. به نظر می‌رسد طیفی از نمایندگان مجلس که دارای گرایش سیاسی چندان خط‌کشی شده‌یی نیستند و در همین حال گرفتن امتیاز از مدیران دولتی و اجرایی را از رئوس اصلی اقدامات خود می‌دانند، بیشترین تاثیر را در این دست تغییرات داشته‌اند. اینجاست که حتی می‌توان از انتخاب مهرداد بذرپاش برای عضویت در هیات رییسه مجلس هم یاد کرد که به گواه بسیاری از نمایندگان نه با یک رای جریانی و جناحی، بلکه به دلیل برخی همکاری‌ها با دیگر نمایندگان برای حل و فصل مشکلات حوزه‌های انتخابیه توانست رای لازم را کسب کند.

 شاید بهتر باشد برای اثبات بیشتر این موضوع به بهار دوسال پیش، یعنی زمانی که دو فراکسیون اصلی مجلس در حال شکل‌گیری بودند برگردیم. در آن روز از مجموع نزدیک به 290 نماینده منتخب مجلس 120 نفر از لیست‌های مشترک وارد بهارستان شده بودند؛ 120 نفری که قسمت عمده آنها برای انتخاب بین عضویت در فراکسیون رهروان ولایت و فراکسیون اصولگرایان تردید جدی داشتند و نهایتا این احتمال قریب به یقین ریاست مجدد علی لاریجانی بر مجلس نهم و تجمیع چهره‌های شاخص‌تر اصولگرا در فراکسیون رهروان بود که در جلسه معروف «باغ گیلاس» تعداد بیشتری را برای عضویت در جمع رهروانی‌ها قانع کرد. نمایندگان مجلس به شکلی مشهود بیش از آنکه در تصمیمات خودبه جز موارد خاصی به صورت جناحی عمل کنند، در فکر این هستند که رفتار آنها می‌تواند چه آورده‌یی برای حوزه انتخابیه‌شان داشته باشد. شاید بتوان از همین منظر نزدیک شدن نسبی کف مجلس به جریان هوادار دولت را که اکنون در انتخابات ریاست دو کمیسیون تاثیرگذار نیز خود را نشان داده‌ است بررسی کرد. علی الخصوص کمیسیون انرژی که بودن یا نبودن میرکاظمی در راس آن تحولی چمشگیر محسوب می‌شود. دلیل آن هم احساس رقابت سیاسی او به عنوان وزیر اسبق نفت با بیژن زنگنه است، چیزی که در شروع ناگهانی پیگیری بحث کرسنت بعد از آغاز وزارت زنگنه خود را نشان داد و در اختلاف‌نظر شدید بر سر موضوع آلودگی هوا، تولید بنزین در پتروشیمی‌ها در دوران میرکاظمی و واردات بنزین از سال گذشته عیان شد.
منبع: اعتماد

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )