چهاردهمین جشن حافظ بعد از سه سال وقفه با اهدای جایزه یک عمر فعالیت هنری به عبدالله اسکندری ومعرفی برگزیدگان بدون اینکه انتخابی در بخش بهترین فیلم داشته باشد‌، برگزار شد.

 

نت شهر : به گزارش بانی فیلم، جشن چهاردهم دنیای تصویر درساعت 20 و 20 دقیقه توسط بهاره کیان افشار در تالار بزرگ وزارت کشور آغاز شد و پس از پخش تصویری از دوره‌های گذشته این جشن و اجرای برنامه‌های موسیقی توسط رضا یزدانی - با گذشت حدود نیم ساعت از مراسم - علی معلم اجرای جشن را برعهده گرفت و مراسم را رسما آغاز کرد.
مدیر جشن حافظ با بیان اینکه سه سال موفق به برگزاری این جشن نشدیم گفت: طی این سه سال حجم این آثار بسیار زیاد بود و امشب جوایز دو سال در یک سال شده است و برای جشن سیزدهم تصمیم گرفتیم دو جایزه در بخش تلویزیون و سینما داشته باشیم و بابت اینکه آثار این دوره مورد ارزیابی قرار نگرفت، عذرخواهی می‌کنم. پس از پخش کلیپی درباره ساخت پروژه کوروش کبیر علی معلم از مسعودجعفری جوزانی به عنوان کارگردان این فیم دعوت کرد به روی سن حاضر شود.
این کارگردان پیش از آنکه جایزه بهترین فیلمنامه مجموعه تلویزیونی را اعلام کند اظهار کرد: از آدم‌هایی که در این کشور ترمز هستند خواهش می‌کنم پایشان را از ترمز شل‌تر کنند.
معلم هم اظهار امیدواری کرد: شرایط فراهم شود و کوروش کبیر تا پایان امسال کلید بخورد.
مصطفی رستگاری به عنوان اولین برگزیده این مراسم پس از دریافت جایزه‌اش اظهار کرد: سریال «راستش را بگو» توقیف شده بود و با وجود 300 دقیقه سانسور، رنگ آنتن را دید و خوشحالم که مورد توجه قرار گرفت.
مهدی سلطانی دیگر برگزیده این مراسم هم که جایزه‌اش را از مهدی پاکدل و بهنوش طباطبایی در بخش بازیگر مرد درام تلویزیونی دریافت کرد گفت: خوشحالم اولین تندیس کارهای تصویری‌ام را از جشن دنیای تصویر گرفتم.
محسن تنابنده برگزیده بهترین بازیگر مرد کمدی تلویزیونی پس از دریافت جایزه‌اش از حسن پورشیرازی و رضا ناجی به شوخی گفت: دلم می‌خواست جایزه‌ بخش فیلمنامه را هم من بگیرم. تا شب که به خانه می‌روم هر دو دستم پر باشد و با پایم در را باز کنم.
برای بازیگر زن کمدی تلویزیونی ‌، پژمان جمشیدی و علیرضا خمسه به روی سن آمدند.
خمسه بعد از تعریف‌هایی که علی معلم از او داشت اظهار کرد: این تعریف‌ها را ایشان از من کرد تا از اینکه جایزه نگرفته‌ام ناراحت نشوم امشب شب تولد همسرم است و دوست داشتم جایزه بگیرم و به او هدیه کنم اگر تندیسی اضافه آمد. آن را در پایان مراسم به من بدهید.
پژمان جمشیدی هم با بیان اینکه دوست داشتم جایزه فیلمنامه را پیمان قاسم‌خانی می‌گرفت‌، گفت: او مافیایی است که مرا وارد سینما کرد. من علاقه زیادی به مارادونا داشتم. اما در سال 90 وقتی شنیدم مافیا می‌خواهد آن را زمین بزند از مافیا بسیار بدم آمد. اما وقتی برادران قاسم‌خانی را دیدم فهمیدم چقدر مافیا خوب است.
مرجانه گلچین برگزیده این بخش از داود میرباقری کارگردان شاهگوش یاد کرد و گفت: از ایشان چیزهای بسیاری یاد گرفتم.
مجید مظفری که به همراه دخترش نیکی مظفری برای اهدای جایزه بهترین کارگردان مجموعه‌های تلویزیونی روی سن رفته بود با اشاره به حضور رضا رویگری در مراسم گفت: از علی معلم برای دعوت از رویگری تشکر می‌کنم و خوشحالم او فراموش نشده است و از بهبودی او بسیار خوشحالم .
سیروس مقدم هم پس از دریافت جایزه‌اش گفت: جای این جایزه در میان افتخاراتم خالی بود اما دوست داشتم آن را در دوره قبل برای زیر هشت می‌گرفتم. شاید در این دوره حق داود میرباقری بود.
مهران برومند تهیه کننده شاهگوش هم پس از دریافت جایزه بهترین مجموعه تلویزیونی از ستاره و لاله اسکندری با تقدیم آن به همه شاهگوشی‌ها اظهار کرد: به خصوص داود میرباقری که برای اولین بار ساخت یک مجموعه نمایش خانگی را برعهده گرفت‌، مردم و همچنین موسسه تصویرگستر پاساگارد که پخش این مجموعه را برعهده دارد.
پس از اجرای میان برنامه‌ای توسط محمدرضا علیمردانی که با استقبال حاضران همراه شد‌.
کتایون ریاحی بدون دعوت به روی سن حاضر شد و با بیان اینکه من بعد از اینکه بازیگری را کنار گذاشته‌ام هرکاری که دلم بخواهد انجام می‌دهم گفت: مانند الان که سرخود بالا آمدم. چرا که داشتم می‌رفتم و دلم نیامد بالا نیایم.
وی افزود: برای ما مایه افتخار است فیلم کوروش کبیر ساخته شود و به نمایندگی از بنیاد کمک که خود آن را بنیان گذاشتم،اعلام می‌کنم همه جور حمایت از ساخت این فیلم می‌کنیم.
علی‌رضا قربانی که جایزه‌اش را در بخش بهترین ترانه فیلم یا مجموعه تلویزیونی از فرزاد فرزین و علی لهراسبی دریافت کرد گفت: برای بار دوم است که این جایزه را می‌گیرم تشکر ویژه می‌کنم از فردین خلعت‌بری که بهترین کارهایم در تلویزیون مانند «شب دهم»، «مدار صفردرجه» و «راستش را بگو» را با او کار کردم.
او در ادامه به درخواست معلم قطعه‌ای را به صورت زنده اجرا کرد.
داود میرباقری دیگر برگزیده این جشن که جایزه ویژه تلویزیون در جشن سیزدهم را برای مجموعه مختارنامه دریافت کرد‌، پس از گرفتن تندیس و لوح تقدیرش از مهدی فخیم‌زاده با بیان اینکه این جایزه خیلی به من چسبید و غافلگیرم کرد،‌ اظهار کرد: آمده بودم برای شاهگوش دست بزنم چرا که هنوز تمام نشده است‌ و شاید نباید در داوری قرار می‌گرفت. اما خوشحالم مختار در حافظه تاریخی مردم ماند و این تندیس‌ حافظ نشانه آن است.
وی خطاب به علی معلم اظهار کرد: به ایشان گفتم مسابقه فوتبال است و گازش را بگیر تا به آن برسیم. اما نشد و مسابقه را از دست دادیم.
جایزه ویژه دوم جشن سیزدهم هم برای فیلم محاکمه در خیابان به مسعود کیمیایی رسید که داریوش ارجمند پیش از اهدای این جایزه اظهار کرد: خوشحالم پس از سه سال این جشن برگزار می‌شود و گویا تا ساعت 5:30 امروز هم همه چیز روی هوا بوده است.
ما مردم هر کاری که بخواهیم می‌توانیم بدون نیاز به کسی انجام بدهیم. برپایی این جشن به دو وزارت‌خانه نیاز دارد اما معلم و همسرش همیشه پای کار هستند و یک تنه کار می‌کنند.
ارجمند خطاب به کیمیایی گفت: مردان کمی در دنیا هستند که تاریخ ساز می‌شوند. در سینما هم چنین افرادی مانند مسعود کیمیایی را کم داریم.
کیمیایی هم پس از دریافت جایزه‌اش با بیان اینکه این روزها بسیار دلگرفته هستم‌، گفت: از خانه سینما و کانون کارگردانان ممنونم که درباره حیثیت خودشان سکوت می‌کنند. اما این بار برای این روزنامه تا آخرش تا انتهای عدالت می‌روم.
معلم هم بعد از صحبت‌های کیمیایی اضافه کرد: متاسفم از فضایی که پیش آمد و مسعود کیمیایی در یک روزنامه صحبت‌هایی داشت که روشنگر فضای روشنفکری ایران هم بود.
برای اهدای تندیس حافظ یک عمر فعالیت هنری به عبدالله اسکندری، رضا کیانیان به روی سن دعوت شد و با بیان اینکه افتخار می‌کنم من را برای این بزرگداشت انتخاب کرده‌اید گفت: سال‌هاست در ایران آدم‌های بزرگمان را فراموش کرده‌ایم. یکی از آدم‌هایی که باید به آن باید افتخار کنیم. عبدالله اسکندری است.
وی افزود: شناسنامه ما به طور ملی گم شده و آدم‌های بزرگ ما نیستند. اسکندری یکی از بزرگان است که نامش در کنار گریمورهای بزرگ هالیوود آورده شده است.
این بازیگر ادامه داد: او هم پدر، فرزند و دانشجوی گریم ایران است و همچنان دنبال چیزهای جدید است و آنقدر شخصیت خلق کرده که قابل شمارش نیست.
اسکندری هم با بیان اینکه از دیدن این تعداد سینما دوست و هنرمند به وجد آمده است،‌ گفت: همه عشقم بازدهی بوده که از شما گرفتم و همچنان بعد از 42 سال علاقه‌مندم کار خلق کنم.
در ادامه معلم از کیانیان خواست بر روی سن بماند و درباره خسرو دهقان که تندیس فعالیت پربار در حوزه ادبیات سینمایی به او اهدا می‌شد صحبت کند.
کیانیان اظهار کرد‌: نویسنده و منتقد سینمایی راه ما را حفظ می‌کند و همیشه دوست داشتم بدانم اینها چه کار می‌کنند. خسرو دهقان سال‌هاست ننوشته و ما از آن محروم هستیم اما همیشه خصوصی پیش او می‌رویم و سوال می‌کنیم. خسرو جان خواهش می‌کنم بنویس.
دهقان هم در سخنانی با تقدیر از معلم برای برپایی این جشن گفت: به نظر من تنها راه حلی که برای نقد وجود دارد‌، تحمل است و باید جایگاه نقد را بپذیریم.
برای اهدای جایزه ویژه هیات داوران به فرامرز قریبیان مهران مدیری به روی سن دعوت شد و درباره این بازیگر و کارگردان اظهار کرد: یکسری از بازی‌های درخشان تاریخ سینمای ما متعلق به فرامرز قریبیان است. فکر کنیم بازی ایشان در گوزن‌ها خاک و یا ترن یادمان برود. در 40 سال بازیگری قریبیان بازی‌های درخشانی دیدیم و همیشه شخصیت ‌، منش ‌، اخلاق و سلامت ایشان نکته قابل توجهی در این سال‌ها بوده است.
وی تاکید کرد: سخت است حدود 40 سال در جایگاه بالایی باشی و بدون حاشیه و با سلامت عبور کنی.
قریبیان هم پس از دریافت این جایزه با تشکر از برگزار کنندگان جشن اظهار امیدواری کرد‌، اکران بد «گناهکاران» در آینده جبران شود.
محمود کلاری هم پس از دریافت جایزه بهترین فیلمبرداری از سروش صحت و سحر قریشی گفت: از اصغر فرهادی سپاس ویژه دارم که در شرایطی که برای فیلم ایرانی فیلمبردار از اروپا می‌آوریم ایشان در شرایطی که "گذشته" در اروپا و با سرمایه اروپایی ساخته شد،‌ از ایران فیلمبردار برد.
پوران درخشنده هم که جایزه بهترین فیلمنامه را از هومن سیدی و فرزاد حسنی گرفت،‌ با ابراز خوشحالی از اینکه جایزه را از جوانان گرفته است‌، گفت: به خود می‌بالم هنوز در سینمای ما کسانی مانند علی معلم و آذر معماریان هستند که عاشقانه کار می‌کنند و از اینکه فیلم «هیس» بالاخره دیده شد تشکر می‌کنم.
در بخش بازیگری دو جایزه توسط گلاب آدینه و ساره بیات اهدا شد. نورا هاشمی پس از دریافت جایزه‌ از مادرش در حالی که گریه می‌کرد از عوامل این فیلم به ویژه کارگردان فیلم برای سختی‌هایی که در طول ساخت «جیب بر خیابان جنوبی» کشید،‌ قدردانی کرد.
مهناز افشار هم با بیان اینکه از روز گذشته بسیار مورد عنایت خدا قرار گرفته‌ام گفت: تولد، ازدواج و جایزه و به قول معروف سه گله شدیم و هتریک کردیم.
در بخش بازیگر مرد هم سعید راد و سام قریبیان به روی سن آمدند. راد با بیان اینکه جشن دنیای تصویر شور زیادی را به جامعه می‌دهد گفت: در شرایطی که از شادی دور هستیم و این بسیار خوب است.
وی افزود: من از نسلی هستم که با نگاتیو کار کرده‌ و خوشحالم این جشن پلی بین نگاتیو و دیجیتال گذاشت. معتقدم نسل جدید ما را به جایی خواهد رساند که خارجی‌ها بلیت بخرند و کار ایرانی ببینند و افرادی چون علی معلم در این راه بسیار موثر خواهند بود.
رضا عطاران یکی از برگزیدگان این بخش با بیان اینکه اولین بار است در تابستان کت می‌پوشم‌، گفت: خواستم رسمی باشم و کمی معذب هستم و پرگویی نمی‌کنم. چون هرجا چیزی گفته‌ام خرابش کرده‌ام.
بابک حمیدیان هم از کارگردان‌هایی که برای فیلم‌های آنها موفق به دریافت جایزه بازیگری شده است‌، قدردانی کرد.
آخرین جایزه این مراسم بهترین کارگردان بود که به اصغر فرهادی رسید و در نبود او اندیشه فولادوند و دانیال عبادی این جایزه را به رعنا آزادی‌ور بازیگر فیلم «درباره الی» فرهادی دادند.
در پایان این مراسم که تا ساعت 12:30 بامداد ادامه داشت علی معلم اعلام کرد: در بخش بهترین فیلم داوران برگزیده‌ای را انتخاب نکردند.

در حاشیه :
-در حالی که اعلام شده بود مراسم ساعت 19 آغاز می‌شود اما با حدود یک ساعت و نیم تاخیرآغاز شد.
-علی معلم در بخشی از سخنانش با بیان اینکه سالن در حدود ساعت 15 به دلیل مراسم ریاست جمهوری تحویل آنها داده شده است، با اشاره به تاخیر به وجود آمده اعلام کرد: به سرعت دکور آماده شده و حتی یک ثانیه هم تمرین نداشته‌ایم.
-وی در بخش دیگری اظهار امیدواری کرد: آن‌هایی که نگران این مراسم هستند امیدوارم در پایان سرخوشی به بالین بگذارند.
-معلم به روال دوره‌های گذشته جشن، برای دعوت از اهدا کنندگان جایزه از حاضران کمک می‌گرفت که مهران مدیری، رضا عطاران و مهناز افشار بیشترین طرفدار را داشتند.
-معلم در بخشی از این مراسم ازدواج شب گذشته مهناز افشار را تبریک گفت.
-پژمان جمشیدی،‌ رضا یزدانی‌ و محسن تنابنده از حاضران در این مراسم بودند که قرار بود بعد از جشن راهی برزیل شوند.
-رضا رویگری که در این مراسم حضور داشت‌، به دلیل مشکل حرکتی نتوانست به دعوت معلم به روی سن حاضر شود .او اظهار کرد: نمی‌توانم بلند شوم صدای خواندنم هم رفته اما بر می‌گردد. بسیاری از برگزیدگان قبل از حضور بر روی سن به سراغ رویگری می‌رفتند و با او خوش و بش می‌کردند.
-جوایز این جشن علاوه بر تندیس و لوح تقدیر چهار سکه بهار آزادی، بیمه عمر 20 ساله از طرف بیمه حافظ و جوایزی از طرف آژانس تعطیلات و تهران مال اعلام شد.
-معلم در بخش دیگری از این جشن از برپایی نخستین جشن شعر و موسیقی و نمایش در مهر ماه در حافظه شیراز خبر داد.
-هنگامی که داریوش ارجمند برای اهدای جایزه کیمیایی به روی سن دعوت شد تعادلش را از دست داد و زمین خورد و پس از اینکه پشت تریبون قرار گرفت اظهار کرد: زمین خوردم و به صورت عینی زمین خورده سینما شدیم.
-علی اوجی کارگردانی این مراسم را برعهده داشت.
-برای تقدیر از خسرو دهقان و عبدالله اسکندری کلیپ‌هایی به نمایش درآمد.
-الیکا عبدالرزاقی و امین زندگانی که برای اجرای جایزه دستاورد فنی و هنری به روی سن دعوت شده بودند با اشاره به اینکه از اجرای تئاتر به مراسم آمده‌اند حاضران را به تماشای کارشان دعوت کردند.
-از برگزیدگان تنها پیمان یزدانیان و اصغر فرهادی حضور نداشتند که به ترتیب جوایزشان توسط سیاوش اسعدی و رعنا آزادی‌ور دریافت شد.
-امیر آقایی ، میلاد کی‌مرام‌، اصغر همت‌ و محمد سریر دیگر سینماگرانی بودند که برای اهدای جایزه به روی سن حاضر شدند.
برگزیدگان چهاردهمین جشن حافظ به شرح ذیل معرفی شدند:
بهترین بازیگر مرد کمدی تلویزیونی محسن تنابنده برای «پایتخت 2» و «شاهگوش»
بهترین بازیگر زن کمدی تلویزیونی: مرجانه گلچین برای «شاهگوش»
بهترین بازیگر مرد درام تلویزیونی: مهدی سلطانی برای «دیوار»
بهترین بازیگر زن درام تلویزیونی: مهراوه شریفی نیا «برای خداحفظ بچه»
بهترین فیلمنامه مجموعه تلویزیونی: مصطفی رستگاری برای «راستش را بگو»
بهترین کارگردان مجموعه تلویزیونی: سیروس مقدم برای «پایتخت 2» و «دیوار»
بهترین مجموعه تلویزیونی: «شاهگوش» به تهیه کنندگی مهران برومند و سید محمد امامی
بهترین ترانه فیلم یا مجموعه تلویزیونی: علیرضا قربانی برای مجموعه «راستش را بگو»
در بخش سینما جایزه بهترین کارگردانی به اصغر فرهادی برای «گذشته»
بهترین فیلمنامه پورانه درخشنده برای «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند»
بهترین فیلمبرداری محمود کلاری برای «گذشته» و «استرداد»
بهترین موسیقی متن: پیمان یزدانیان برای «جیب بر خیابان جنوبی»
بهترین دستاورد فنی و هنری: عباس بلوندی برای طراحی صحنه و لباس فیلم ‌های «چ» و «ملکه»
بهترین بازیگر مرد: رضا عطاران برای «دهلیز» و «طبقه حساس» و بابک حمیدیان برای «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» و «چ»
بهترین بازیگر زن: مهناز افشار برای «برف روی کاج‌ها» و نورا هاشمی برای «جیب بر خیابان جنوبی»
تندیس حافظ ویژه جشن سیزدهم برای مختارنامه و محاکمه در خیابان
جایزه ویژه هیات داوران برای «گناهکاران» به کارگردانی فرامرز قریبیان
تندیس حافظ یک عمر فعالیت هنری به عبدالله اسکندری
تندیس حافظ فعالیت پربار در حوزه ادبیات سینمایی به خسرو دهقان

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
زمان و مکان تشییع جنازه بهنام صفوی | جزییات مکان وزمان تشییع پیکر بهنام صفوی
زمان و مکان تشییع جنازه بهنام صفوی | جزییات مکان وزمان تشییع پیکر بهنام صفوی
شغل دوم بازیگران و هنرمندان هالیوودی از ریحانا تا کیم کارداشیان
شغل دوم بازیگران و هنرمندان هالیوودی از ریحانا تا کیم کارداشیان
وکیل مهناز افشار: موکلم در خارج از کشور است!
وکیل مهناز افشار: موکلم در خارج از کشور است!
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )