دوربین، از پُشتِ سر، دو نفر را نشان می‌دهد که اسلحه کلاشینکف‌شان را به سمت بیرونِ ماشین گرفته‌اند و هنگام حرکت در جاده، به یک خودروی عبور شلیک می‌کنند و دور می‌زنند تا مطمئن شوند همه سرنشینانش کشته شده‌اند یا نه؛ بعد یک تاکسی و بعد ماشینی حامل یک خانواده و بعد دو مرد که در کنار خیابان راه می‌روند؛ زیر تصاویر نوشته است که مقابله با سربازان صفوی و ایادی ارتش و روی آن‌ها، سرودی پخش می‌شود در تجلیل از اقدامات ارهابیون.

 

نت شهر: از زمان ظهور گروه مجهول‌الهویه دولت اسلامی شام و عراق که از همین عنوان و مخفف آن (داعش) برمی‌آید چه اوهامی را در سر می‌پرورانند، زمان درازی نمی‌گذرد؛ اما حالا که تحرکات آن‌ها در سوریه محدود شده و آتش‌افروزی‌های‌شان به چندصد کیلومتری مرزهای کشور رسیده، شاید توجهات بیش‌تری را در افکارعمومی ایرانیان برانگیزند و لازم باشد درباره ماهیت، ارتباطات و شگردهای اقدامات آن‌ها، بیش‌تر بحث و گفت‌وگو شود. موضوع این نوشته، توجه به شیوه‌هایی است که آن‌ها در عملیات روانی خود به‌کار می‌گیرند و شاید برگ برنده‌ مهمی برای‌شان به‌شمار رود.

اولین چهره بصری این گروه پرچم سیاه‌رنگی است که منقوش به دو عبارت «لا اله الا الله» با رنگ سفید و «محمد رسول‌الله» با رنگ سیاه در دایره‌ای سفید رنگ است؛ تروریست‌های عضو این گروه همچنین از صورت‌بندهای مشکی‌ای استفاده می‌کنند که فقط چشم‌ها و دهان‌شان از خلال آن دیده می‌شود (و البته در پاره‌ای موارد که بدون نقاب دیده می‌شوند، سبیل‌هایی کوتاه، ریش‌هایی بلندی و موهایی شانه نکرده دارند). خودروهای این گروه هم که تا پیش از این عمدتا به رنگ خاکی بودند، به تازگی ترکیب سیاه و خاکستری پیدا کرده‌اند و معمولا همگی‌شان دارای پرچم‌هایی کوچک و سه‌گوشِ سیاه‌رنگ هستند.

دومین نکته آن است که در بسیاری از عملیات‌های انتحاری یا ارهابی این گروه، یک عکاس یا فیلم‌بردار هم حضور دارد؛ کیفیت تصاویر گرفته‌شده معمولا خوب و در برخی موارد حرفه‌ای است و عکس لحظه‌های زدنِ تیرخلاص به سربازان عراقی، با رعایت کامل ضوابط تخصصی تهیه شده. در فیلم‌ها، چون تروریست‌ها مشغول عملیات نظامی هستند، مسوولیت گفتن «الله‌اکبر» یا جملات تمجیدآمیز دیگر (ناظر به نتیجه موفق عملیات در کُشتن افراد یا انهدام ابنیه و زره‌پوش‌ها) برعهده فیلم‌بردار است که بعضا وی گزارش‌های جویده و خلاصه‌ای نیز از رویدادهای صحنه ارائه می‌دهد (مانند این‌که هم‌اکنون عضو ارتش کشته شده یا انفجار انتحاری دوم صورت گرفت).

سومین موضوع قابل‌توجه، برنامه‌ریزی برنامه‌های توبه و بیعت دسته‌جمعی است؛ در این موارد یک بیانیه برائت از شیعیان یا دولت عراق خوانده شده و افراد مجبورند با خواننده بیانیه مصافحه کرده یا با سرکرده اصلی گروه که عناوین چون امیر، امام و مولانا دارد، بیعت کنند. پس از این، در برخی موارد فیلم به‌صورت کُند شده پخش می‌شود و با نمایش بهجت و سرور حضار به پایان می‌رسد و در سایر موارد، توابین در حالی‌که یک اسلحه کمری روی شقیقه آن‌ها قرار دارد، نشان داده می‌شود که پس از خواندن حکم دادگاه صحرایی، همگی‌شان به‌صورت دسته‌جمعی اعدام می‌شوند.

روی تمامی تصاویر یا کلیپ‌های ساخته‌شده، مولودی یا مناجات‌خوانی‌های پخش می‌شود که (معمولا) نقاط اوج و فرود آن‌ها با لحظات غارت، جنایت و سیطره تروریست‌ها هم‌خوان شده است و اخیرا مجموعه‌ای از آواهای تداعی‌کننده عنوان گروه مذکور (دولت اسلامی، داعش و...) نیز تولید‌ و روی محتوای عرضه‌شده قرار می‌گیرند.
در برخی نقاط تصرف‌شده توسط گروه داعش، جُنگ‌های شادی نیز برای کودکان برگزار می‌شود؛ واداشتن کودکان به گفتن کلمه تکبیر، عباراتی در ابراز علاقه به سرکرده اصلی گروه و نهایتا قرائت دسته‌جمعی سرودهایی در وصف و بیعتِ با او، از جمله اجزای این برنامه‌هاست. در پاره‌ای موارد نیز کمک‌رسانی به آوارگان در دستور کار قرار دارد و نکته جالب توجه، گرفتن عکس و تصویر از پیرمردها و پیرزن‌هایی است که بعضا با تردید و نگرانی، تکبیر می‌گویند و لبخند می‌زنند.

در بسته اقدامات رسانه‌ای-فرهنگی داعش، مواردی از برگزاری رژه‌ ماشین‌های زرهی، فراخواندن مردم به خیابان‌ها برای ابراز شادمانی، تاکید ظریف بر احیای دیکتاتور معدوم‌شده عراق (صدام)، تاکید آشکار بر تشکیل حکومت اسلامی و... نیز وجود دارد که همه این‌ها زیر سایه سنگینی از اعمال خشونت صورت می‌گیرد؛ همه همکاران حکومت باید کشته شوند (ارتشی، پلیس یا کارمند)، با تیر خلاص، اعدام یا بمب.

افرادی هم که مقاومت می‌کنند تا اتاق خواب‌های خانه‌های‌شان هم تعقیب و گلوله‌ای در مغزشان خالی می‌شود. زنان در هیچ نمایی حضور ندارند و حتی در بازپخش گویندگان زنِ شبکه‌های خبری، تصاویر آن‌ها مخدوش می‌شود. اسرا در دسته‌های کوچک و بزرگ حرکت داده می‌شوند و در طول مسیر، انواع آزارها و کتک‌ها را می‌بینند و ارهابیون تمامی این‌ها را تصویربرداری و پخش می‌کنند تا نمایش‌نامه وحشیانه‌اش، هیجان‌انگیزتر شود. این روزها تصاویر تازه (پس از پیروزی‌های اخیر در شمال عراق)، واجد دو ویژگی نیز هست: اول آن‌که نقاب‌هایی که اندک‌اندک در حال کنار رفتن از چهره‌هاست و دومی مردان سیاه‌پوشی که با دیدن انبارهای مرغ و غذا، هورا می‌کشند و چون قحطی‌زدگان به جانِ خوراکی‌ها می‌افتند یا از شادی به‌دست آوردند یک تانک، هلهله می‌کنند.

حالا روزهای جولان پرچم‌های سیاه داعش بر سرِ عراق است و سالی قبل‌تر بر سوریه. هیولایی توخالی که به مدد تصویرسازی‌های رسانه‌ای، هر روز بزرگ‌تر شده و می‌کوشد تصویر وهم‌انگیزتری را از خود به نمایش بگذارد.

منبع: الف

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
کشور سازنده خودرو چقدر اهمیت دارد؟
پلیس نیویورک از واقعیت مجازی برای تمرین پلیس ها استفاده می کند
پلیس نیویورک از واقعیت مجازی برای تمرین پلیس ها استفاده می کند
آشتی کردن شکیرا و همسر مسی | همسران پیکه و مسی با هم آشتی کردند
آشتی کردن شکیرا و همسر مسی | همسران پیکه و مسی با هم آشتی کردند
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )