دانشیار دانشگاه شاهد و عضو گروه پژوهشی خانواده و سلامت جنسی در پاسخ به این سوال که چه چیزی باعث می‌شود دو نفر با ویژگی‌های متفاوت و منحصربه‌فرد خود عاشق یکدیگر شوند و یک رابطه عاشقانه چگونه شکل بگیرد، گفت: «واقعیت این است که پاسخ به چنین سوال‌هایی بی‌نهایت پیچیده و چندبعدی هستند و دیدگاه‌های مختلفی در این ارتباط شکل گرفته است.»

نت شهر : دکتر غلامحسین قائدی، روان‌پزشک در گفت‌وگو با سلامانه گفت: «برخی معتقدند افراد به دلیل غلبه بر احساس تنهایی و انزوای خود عاشق می‌شوند. اریک فروم(۱۹۶۵) معتقد است پیوستگی دو نفر به یکدیگر از نیازهای عمیق انسانی است. همچنین به اعتقاد رولومی (۱۹۶۹)، وقتی انسان‌ها تنهایی و انزوا را تجربه می‌کنند، از طریق عشق به دیگری پناه می‌برند.»


وی در ادامه تصریح کرد: «البته در این بین، برخی دیگر معتقدند تنهایی و انزوا محصول فردگرایی و حرکت روبه رشد جوامع است بنابراین تنهایی بخشی ذاتی از شرایط انسانی نیست و در نتیجه عشق نمی‌تواند محصول تنهایی و انزوای آدمی باشد. براساس این دیدگاه، تمام روابطی که ما با اطرافمان داریم متاثر از روابط اجتماعی و ارزش‌های فرهنگی و زبانی است بنابراین روابط عاشقانه محصول شبکه‌های  اجتماعی است که در آنها زندگی می‌کنیم، نه دارویی برای درمان انزوا و تنهایی.»


این روانپزشک با اشاره به اینکه توجه به دیدگاه‌های  فوق نشان می‌دهد عشق به عنوان یک احساس عمیق انسانی، منشا بسیار پیچیده‌ای دارد، گفت: «از آن پیچیده‌تر چگونگی عاشق شدن است و اینکه دو نفر انسان متفاوت با سطوح مختلفی از این حس پیچیده جذب یکدیگر می‌شوند. در پاسخ به این سوال، عوامل مختلفی مورد بررسی قرار گرفته‌اند، فرایندهای عصبی/شیمیایی، نزدیکی جغرافیایی، جذابیت فیزیکی، شباهت بین افراد و... از این عوامل هستند.»


به گفته قائدی فرایندهای عصب-شیمیایی که در مغز هنگام جذب شدن افراد به یکدیگر اتفاق می‌افتند، یکی از مسائلی است که مورد توجه بسیار قرار گرفته است

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
پس از دعوا با همسر چه کار‌هایی انجام ندهیم؟
پس از دعوا با همسر چه کار‌هایی انجام ندهیم؟
نحوه‌ی برخورد با شوهر بد دهن و عصبی  | چگونه با شوهر بد دهن برخورد کنیم
نحوه‌ی برخورد با شوهر بد دهن و عصبی | چگونه با شوهر بد دهن برخورد کنیم
میل جنسی مردان در کدام فصل افزایش پیدا می کند؟
میل جنسی مردان در کدام فصل افزایش پیدا می کند؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )