با برهم‌زنندگان تجمع‌ها بالاخره برخورد شد.

 

نت شهر:روز گذشته استاندار اصفهان در یک نشست خبری از بازداشت چهار نفر از اخلالگران مراسم بزرگداشت آیت‌الله طاهری خبر داد. رسول زرگرپور در این نشست خبری گفت: «طی دوهفته گذشته، سه تجمع سیاسی در اصفهان داشتیم که عده‌ای در حاشیه برنامه، سعی در ایجاد اخلال در روند جلسه داشتند که این افراد شناسایی و برای آنها تشکیل پرونده شده است.»

 به گزارش «مهر» رسول زرگرپور همچنین افزود: «افرادی که در این جلسات به‌دنبال ایجاد اخلال بودند از جناح‌های سیاسی نیستند بلکه بیشتر طرفداران این جناح‌ها هستند. اما گروه‌ها یا نهادهایی که حامی این افراد هستند شناسایی و برای این افراد و اخلا‌گران تشکیل پرونده شده است.»

 آنچه زرگرپور خبر داده، درواقع، اولین برخورد با جریان‌ها و افرادی است که طی ماه‌های گذشته سعی کردند نشست‌ها و تجمعات حامیان دولت را برهم بزنند و در برگزاری آنها اخلال ایجاد کنند. یکی از همین مراسم‌ها هم برگزاری اولین سالگرد آیت‌الله طاهری، امام جمعه سابق اصفهان در حسینیه گلستان شهدای اصفهان بود که در انتهای مراسم و پس از اینکه «محمدحسن طاهری» فرزند مرحوم «آیت‌الله طاهری» به‌عنوان سخنران پایانی از حاضران در مراسم تشکر کرد و از تریبون پایین آمد و جمعیت در حال خروج از حسینیه گلستان شهدا بودند، بخشی از حاضران، اقدام به سردادن شعارهایی کردند. نیروی انتظامی نیز چندنفر از شعار‌دهندگان را بازداشت کرد که همه دستگیر‌شدگان تا ظهر همان روز آزاد شدند.

همچنین روز بعد از برگزاری مراسم، عده‌ای با هویت نامعلوم، اقدام به رنگ‌پاشی روی شیشه «سکوریت» محافظ سنگ قبر و بخشی از تابلو عکس و وصیتنامه «آیت‌الله طاهری» کرده بودند، اما مردم بلافاصله سنگ قبر را تمیز کردند.  استاندار اصفهان در این‌باره اعلام کرده: «مراسم آیت‌الله طاهری یکی از تجمعات سیاسی در دو هفته اخیر بود که در زمان مقرر اقدام به دریافت مجوز کردند اما در محوطه «تکیه شهدا» و در فاصله 50متری با سردادن شعارهای هنجارشکن، اخلال‌هایی ایجاد کردند که پس از اتمام مراسم، چهار  نفر از اخلالگران دستگیر شدند.»

 اولین برخورد با اخلالگران در شرایطی انجام می‌گیرد که از ابتدای سال‌جاری تعدادی از نشست‌های مجوز‌دار حامیان دولت؛ به دلیل نفوذ این عده یا پیش از برگزاری، لغو شده بود یا آنکه آنها در هنگام برگزاری با سردادن شعارهایی علیه مدعوین سعی می‌کردند تا نظم جلسه را بر‌هم بزنند. به‌عنوان نمونه، لغو سخنرانی هادی خانیکی در مشهد که قرار بود در نشست سالانه نمایندگان مدیران مسوول نشریات دانشجویی دانشگاه‌های کشور سخنرانی کند که به دلیل هشدارهای برخی جریان‌های سیاسی و ایراد برخی اتهامات به او مراسم لغو شد. لغو سخنرانی معصومه ابتکار رییس سازمان محیط‌زیست در شیراز هم نمونه دیگر این اخلالگری‌ها یا نفوذ جریان‌های اخلا‌گر در سطح استانداری‌ها بود.

 اما مهم‌ترین مورد،‌ لغو سخنرانی سیدحسن خمینی در شهر بروجرد بود که به دلیل فشار برخی عناصر خودسر به فرمانداری این شهر، اساس برنامه که قرار بود به تبیین اندیشه‌های امام بپردازد لغو شده بود. اما لغو این برنامه با سروصدای زیادی همراه شد. به طوری که نمایندگان مجلس نسبت به این موضوع به وزیر کشور تذکر دادند و تیم ویژه‌ای از طرف دولت به بررسی جوانب این موضوع پرداختند. در پی بازتاب رسانه‌ای این خبر، فرماندار بروجرد ناچار به اعلام استعفا شد. اخلال در مراسم‌های مجوزدار حامیان دولت؛ در شرایطی انجام می‌شد که عده‌ای از منتقدان دولت که خود را نگران وضعیت حجاب کشور معرفی می‌کردند در اردیبهشت سال‌جاری بدون آنکه مجوزی داشته باشند، مقابل ساختمان وزارت کشور در میدان فاطمی، اقدام به برگزاری تجمعی کردند.

 اما در ادامه انتقادها و اعتراض‌ها به این قانون‌شکنی، «ناجا» و سخنگوی قوه‌قضاییه هم وارد میدان شدند. سردار احمدی‌مقدم در این‌باره گفته بود که «از نظر پلیس این گروه مرتکب تخلف شده‌ است و اساسا این گروه‌ها نباید بدون مجوز وارد عرصه می‌شدند.» محسنی‌اژه‌ای هم در این‌باره تاکید کرده بود که «تجمعات باید با مجوز برگزار شود».

پس از این هشدارها بود که اگرچه دیگر شاهد تجمعی از این دست نبودیم، اما گروه‌های تندرو، دست‌بردار نبودند و با تغییرجهت، برهم‌زدن مراسم‌های حامیان دولت را تشدید کردند. نمونه‌هایی زیادی از این دست، وجود دارد که تازه‌ترین آن، سردادن شعارهایی علیه رییس‌جمهوری در مراسم 14خرداد بود. این گروه به‌تازگی همچنین در مراسم سخنرانی محمدرضا عارف در دانشگاه شیراز اخلال کردند. هرچند تاکنون با این اخلالگران برخورد نشده بود و اقدام استانداری اصفهان اولین نمونه از جدیت دولت در برخورد با عناصر خودسر به شمار می‌رود. اقدامی که تاکنون از سوی هیچ‌یک از استان‌های دیگر که مراسم‌ها در آنها به حاشیه کشیده شده، صورت نگرفته است.  

به‌طوری‌که برپایی سالگردهای 24 خرداد در برخی مراکز استان‌ها یا بدون مشکل برگزار شده یا افراد خودسر برگزاری آن را لغو کرده یا آن را به حاشیه کشانده‌اند. به طوری‌که برگزاری این مراسم در آمل با قطع برق و پرتاب گاز اشک‌آور ناتمام ماند و در رشت هم افراد خودسر در این مراسم شعارهایی علیه اصلاح‌طلبان سر دادند. اقدامی که طبیعتا باید از سوی استانداران پیگیری می‌شده و تا به حال در این مورد گزارشی منتشر نشده است.

 با این حال رییس‌جمهوری در نشست خبری خود در سالگرد 24 خرداد بی‌آنکه اشاره مستقیم به این موضوع داشته باشد، درباره شرایط استانداران و فرمانداران دولت تدبیر و امید گفته بود: «دولت در پی آن است تا همه کسانی که مسوولیت اجرایی را در استان‌ها، شهرستان‌ها و بخش‌ها به عهده دارند، خود را مجری استراتژی‌های دولت دانسته و به آنها متعهد باشند. قرار ما با همه استانداران این بوده که مبنا را شایسته‌سالاری قرار دهند و اصل مهم در دولت این است که هرکس کار را بلد است و به خوبی انجام می‌دهد و به مردم خدمت می‌کند، به کارش ادامه دهد.»

حسن روحانی گفته بود: «به استاندارهای محترم توصیه می‌کنم اگر مواردی از فرمانداران یا بخشداران معتقد به راه دولت و مجری چهارچوب‌ها و برنامه‌های دولت نیستند یا شایستگی لازم را ندارند، برای تغییر آنها اقدامات لازم را انجام دهند.» این احتمالا هشداری خواهد بود برای مقاماتی که در استان‌ها طبق منویات دولت اعتدال حرکت نمی‌کنند و شاید اعلام خبر بازداشت چهار نفر در اصفهان هم در همین راستا باشد. هر چند باید دید از این به بعد نحوه برخورد مقامات استانی با گروه‌های خودسر چگونه خواهد بود؟
منبع: روزنامه شرق

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات
  • pakpour :

    کلا مخالف پیشرفت هستند .....................


    1393/03/26 07:17:57

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )