سنگین‌ترین نزول بورس در سال ۹۳به ثبت رسید انتظار سرمایه‌گذاران برای مشخص شدن نتایج مذاکرات هسته‌ای و روشن‌شدن فضای بحران عراق نزول را تشدید کرد.

نت شهر:گروه اقتصادی مشرق- کارشناسان می‌گویند هنوز بازو‌های مالی دولت در بازار سرمایه فعال نشده و این مهم‌ترین دلیل نزول بورس در کنار انفعال سهامداران حقوقی بزرگ در چند‌ماه گذشته است.

این روز‌ها سهامداران حقوقی به‌طور معناداری کنار نشسته‌اند و فقط نگاه می‌کنند، گویی بدشان نمی‌آید بورس نزول کند. پیچیدگی بورس این روز‌ها بیشتر از گذشته است، به راحتی نمی‌توان وزن و میزان اثر رویداد‌ها را بر شاخص بورس سنجید. در چنین فضایی کارشناسان نیز متعجبند اما نگرانی در بازار موج می‌زند.

سرمایه‌گذاران می‌خواهند بدانند دلایل نزول بورس چیست و این نزول تا کی ادامه دارد؟

در همین ارتباط همشهری نوشت: کارشناسان در تحلیل رفتار بورس عوامل زیادی را برمی‌شمارند، اما وزن انفعال سهامداران حقوقی و بزرگ و فعال نشدن بازوهای اجرایی دولت را در بازار سرمایه ازجمله دلایل اصلی نزول شاخص بورس می‌دانند.

از حسین اسدی‌نیا کارشناس بازار سرمایه در این‌باره پرسیدیم. او توضیح داد: به اعتقاد من دولت باید دستور دهد موضوع نزول بورس در مبادلات  مورد بررسی قرار گیرد، چرا که با وجود مناسب بودن شرایط سودآوری شرکت‌ها بازار در حال نزول است. از او پرسیدیم منظورش از بررسی مبادلات بورس چیست او توضیح داد:

سهامداران حقوقی بزرگ این روز‌ها فقط نظاره می‌کنند و به یکی از عوامل نزول بورس تبدیل شده‌اند، استدلال سهامداران حقوقی بزرگ نامشخص بودن سیاست‌های اقتصادی دولت و نامشخص بودن نتایج مذاکرات هسته‌ای است درحالی‌که چنین استدلال‌هایی ساده انگارانه و غیرمستدل است. او ادامه داد: بورس تهران شرایط بحرانی‌تری را هم سپری کرده است.

جنگ آمریکا با عراق، وقایع سال 88یا کوی دانشگاه و یا بسیاری وقایع شبیه به این که اثرات زیادی بر بورس داشت، اما واکنش بازار سهام به این وقایع تا این حد افراطی نبود، اما این بار با تحولات جدیدتری روبه‌رو هستیم و نزول بورس به قدری عمیق است که نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت ،چرا که با محاسبات اقتصادی جور در نمی‌آید.

او با طرح این پرسش که چرا سهامداران حقوقی از بازار کناره‌گیری کرده‌اند، گفت :حتی اگر مذاکرات هسته‌ای هم به نتیجه نرسد بعد از یک شوک کوتاه‌مدت بازار سهام به روال طبیعی‌اش بازمی‌گردد، بنابراین استدلال کناره‌گیری سهامداران حقوقی از بازار ساده انگارانه است.

وی یکی دیگر از دلایل نزول بورس را استقرار نیافتن بازو‌های مالی دولت جدید دانست و گفت: همه دولت‌ها به بازو‌های مالی خود نیاز دارند و این یک نیاز حیاتی برای بازار سرمایه است و می‌تواند به جریان عمومی بورس کمک کند اما دولت جدید هنوز موفق به استقرار بازو‌های مالی‌اش در بازار سهام نشده است.

او درباره دلایل نزول بورس در مبادلات گفت: در عین حال به‌نظر می‌رسد تحولات و بروز بحران در عراق به نگرانی‌ها دامن زده، استدلال این است که این تحولات مرتبط با ایران است. آمریکا از منطقه خارج شده و عربستان داعیه دار آن است در تقابل با ایران پس از خروج آمریکا از عراق به قدرت منطقه تبدیل شود.

 اسدی‌نیا در ادامه اما پیش‌بینی کرد شرایط بازار در نیمه دوم سال مساعد شود و گفت: خطوط حمایت شاخص 72و 69هزارو 500واحد است که به‌نظر من روند صعودی بورس از نیمه دوم سال یعنی شهریور یا مهر‌ماه با توجه به پایان فصل مجامع و تقسیم سود نقدی شرکت‌ها دوباره آغاز خواهد شد.

رفتار بورس کاملا هیجانی است

مدیر نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار هم درباره عوامل ریزش دیروز بازار و صف فروش اکثر نمادها با وجود افت پیاپی قیمت، گفت: رفتار بازار کاملا هیجانی است و این شرایط ماندگار نخواهد بود. محمودرضا خواجه نصیری، مدیر نظارت سازمان بورس با بیان اینکه رفتار بازار هیجان زده است، تصریح کرد: سرمایه‌گذاران باید این رفتار را کنترل کنند، چرا که این شرایط ماندگار نیست.

مسیر اقتصادی دولت، درست است

حسین صالحی، مدیر معاملات کارگزاری آگاه گفت: هدف دولت در کنترل تورم در این روند تأثیر‌گذار است و همه بازارها در کوتاه‌مدت با رکود مواجه می‌شوند، اما مسیر اقتصادی دولت درست است و قطعا در بلندمدت شاهد روند صعودی در بازار سرمایه خواهیم بود. صالحی با اشاره به اینکه چشم‌انداز کلی بازار وابسته به مسائل سیاسی و توافقات هسته‌ای است، گفت: با توجه به چشم‌انداز مثبت این مذاکرات در کنار کاهش نسبت قیمت به درآمد در اکثر صنایع بنیادی، بازار می‌تواند در بلندمدت شرایط خوبی داشته باشد.

3عامل اصلی در نزول بورس چیست؟

عظیم ثابت، مدیر عملیات بازارگردانی تأمین سرمایه آرمان، با بیان اینکه در حال حاضر بازار سرمایه با 3موضوع گره خورده است، اظهار کرد: در حال حاضر بورس تهران در انتظار مشخص‌شدن تکلیف مذاکرات هسته‌ای، اقتصاد جهانی، اصلاح قیمت‌های داخلی و قیمت‌گذاری صنایع با توجه به افزایش حامل‌های انرژی است و تا تکلیف این موضوعات روشن نشود، نمی‌توان انتظار رشد قیمت‌ها را داشت.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )