وعده ایران برای کمک به عراق در مقابل گروه های تروریستی، اعلام مخالفت ایران با هرگونه مداخله خارجی در عراق، تأکید رئیس جمهور ایران بر دستیابی به توافق هسته ای تا بازه زمانی تعیین شده و عزم ایران برای افزایش تولید نفت پس از برداشته شدن تحریم ها، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

نت شهر: به گزارش تابناک، بحث درباره مواضع ایران در قبال تحولات جاری عراق، امروز نیز مورد توجه شماری از مطبوعات و رسانه ها قرار داشته است. در این زمینه، روزنامه «عرب نیوز» با اشاره به سخنان اخیر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، از وعده ایران برای حمایت کامل از عراق در مقابل تروریسم خبر داده است. این روزنامه می نویسد روحانی در گفت و گوی تلفنی با نوری مالکی، نخست وزیر عراق، گفته ایران حداکثر تلاش خود را برای مبارزه با کشتار و جنایات صورت گرفته از سوی تروریست ها انجام می دهد. وی همچنین تأکید کرده ایران اجازه نخواهد داد که حامیان ترویست ها عراق را بی ثبات سازند.

در عین حال، خبرگزاری «ترند» موضع گیری رسمی وزارت خارجه ایران در قبال بحران عراق را بازتاب داده و می نویسد ایران با هرگونه مداخله خارجی در عراق مخالف است. این خبرگزاری می نویسد مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، بر مخالفت ایران با هرگونه مداخله خارجی در عراق تأکید کرده و گفته: «دولت عراق از آمادگی جنگی و ظرفیت و حمایت مردمی لازم برای مقابله با عناصر تروریست و افراط گرا برخوردار است». وی همچنین با تکذیب این شایعه که ایران نیروی نظامی به عراق اعزام کرده، اظهار داشته هرگونه اقدام که سبب پیچیده شدن اواضع شود، به نفع مردم عراق نخواهد بود.

اما سخنان روز گذشته رئیس جمهور ایران که در آن، مطالبی را درباره مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 بیان کرده بود، از دیگر موضوعاتی است که مورد توجه شماری از مطبوعات و رسانه ها قرار گرفته است. روزنامه «گالف تودی» از جمله مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و می نویسد به گفته حسن روحانی، با وجود اختلافات دیرپا میان ایران و گروه 1+5، ایران در تلاش خود برای یافتن یک راه حل جامع جدی است. وی همچنین تأکید کرده که امکان موفقیت و به نتیجه رسیدن مذاکرات تا پیش از ضرب الاجل اولیه تعیین شده (20 ژوئیه) وجود دارد. در غیر این صورت، روند مذاکرات تا حل کامل همه اختلافات ادامه پیدا خواهد کرد.

روزنامه «گاردین» نیز همین موضوع را با تیتر تعیین ضرب الاجل از سوی ایران برای دستیابی به توافق هسته ای مورد توجه قرار داده است. این روزنامه با اشاره به سخنان روحانی می نویسد ایران در تلاش برای دستیابی به توافقی با قدرت های جهانی ظرف چند هفته آینده است که بتواند به چندین سال کشمکش بر سر برنامه هسته ای این کشور پایان داده و سبب برداشته شدن تحریم های بین المللی وضع شده علیه این کشور شود. گاردین می نویسد روحانی ضمن اشاره به اینکه ایران خواستار رسیدن به توافق تا 20 ژوئیه است، گفته رژیم تحریم های وضع شده علیه ایران ترک برداشته و دیگر به وضع سابق باز نخواهد گشت.

در نهایت، در مطلبی اقتصادی، روزنامه «تایمز عمان» از عزم ایران برای افزایش تولید نفت خود پس از برداشته شدن تحریم ها خبر داده است. این روزنامه به نقل از بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران می نویسد ایران هم اکنون در حال افزایش میزان تولید نفت خود می باشد و در صورتب برداشته شدن تحریم ها، قادر است ظرف مدت دو ماه، میزان تولید خود را 700 هزار بشکه در روز افزایش دهد. تایمز عمان اشاره می کند که از زمان تشدید تحریم ها علیه صنعت نفت ایران در سال 2012، میزان صادرات نفت کشور به نصف کاهش یافته است. در عین حال و با وجود تحریم ها، انتظار می رود افزایش تولید نفت ایران در ماه آینده نیز اتفاق بیفتد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )