مذاکرات ایران و 1+5 دوشنبه هفته جاری (فردا) با ناهار کاری کاترین اشتون و محمدجواد ظریف آغاز می‌شود.

نت شهر: قرار است دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 از 26 تا 30 خردادماه در وین آغاز ‌شود و برخلاف دوره‌های قبل مذاکرات که با یک جلسه دیدار دوجانبه میان اشتون و ظریف در یک شام کاری برگزار می‌شد، این بار اشتون و ظریف به جمع‌بندی دیدگاه‌ها و آخرین نظرات در یک ناهار کاری در روز دوشنبه 26 خرداد می‌پردازند. قرار است درباره چگونگی ادامه مذاکرات در همان ناهار کاری دو طرف تصمیم‌گیری کنند.

از این رو مشخص نیست که مذاکرات رسمی پس از ناهار کاری آغاز خواهد شد یا از روز سه‌شنبه 27خرداد آغاز می‌شود. طی هفته گذشته کشورهای عضو گروه 1+5 و ایران در چارچوب مذاکرات هسته‌ای دیدارهایی جداگانه در شهرهای مختلف برگزار کردند. هیات‌ مذاکره‌کننده ایران به سرپرستی سیدعباس عراقچی معاون وزیر خارجه در شهر ژنو به طور جداگانه با نمایندگان آمریکا و فرانسه دیدار کرد. همچنین هیات مذاکره‌کننده کشورمان در سطح معاونان در شهر رم با نماینده روسیه دیدار کرد. در این راستا همچنین قرار است عراقچی امروز با نماینده آلمان در گروه 1+5 در تهران دیدار کند.

5 ساعت مذاکره در دور دوم
برای آنچه بدانیم در ناهار کاری اشتون و ظریف چه رخ خواهد داد لازم است که به دور دوم گفت‌وگوهای دوجانبه هیات‌های ایرانی و آمریکایی که 20 خرداد در ژنو برگزار شد، نگاهی بیندازیم. آن زمان، هیات سیاسی مذاکره کننده ایران و آمریکا، گفت‌وگوهای خود را آغاز و مذاکرات 5ساعته‌ای را برای اجرای گام نهایی توافق ژنو دنبال کردند. سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه پس از پایان دور اول مذاکرات با اشاره به برگزاری این نشست گفت: گفت‌وگو با هیات آمریکایی در فضایی مثبت و سازنده برگزار شد.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران، پیش از این تاکید کرده بود موضوع مذاکره با آمریکا بحث هسته‌ای است و از جمله موضوعاتی که درباره آن صحبت می‌شود بحث تحریم‌هاست که باید برداشته شود. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفت: نشست مقامات ایران و آمریکا در ژنو جنبه رایزنی در مورد طیف وسیع‌تر مسائل و تبادل دیدگاه‌ها پیش از مذاکرات هفته آینده وین را داشته است. ماری هارف افزود: ما در بعضی از نشست‌ها پیشرفت داشته‌ایم اما همان‌طور که پس از دور اخیر مذاکرات 1+5 گفتیم به اندازه کافی پیشرفت نکرده‌ایم.

پیشنهادهای سال ۲۰۰۵ قبول نیست
گفتنی است وزیر امور خارجه کشورمان در یکصدوپنجاهمین نشست برگدورف خطاب به شش قدرت جهانی اعلام کرد « اکنون دیگر نمی‌توان با پیشنهادهای سال ۲۰۰۵ به میز مذاکرات بیایید... دیگر نمی‌توان از غنی‌سازی نمادین صحبت کرد.» محمد جواد ظریف اظهار کرد: «این ایده که ایران به سلاح هسته‌ای نیاز دارد در غرب ایجاد شده و پرورش یافته است و با هدف ایران‌هراسی همچنان در اروپا و آمریکا تکرار می‌شود.» وی در ادامه افزود: «سلاح هسته‌ای هیچ جایگاهی در امنیت ملی ایران ندارد و اکنون در نقطه‌ای هستیم که فرصتی برای حل و فصل این بحران غیرضروری ایجاد شده است.» وزیر خارجه کشورمان گفت: «موضوع هسته‌ای ایران قابل حل و فصل است اما اکنون دیگر نمی‌توان با پیشنهادهای سال 2005 به میز مذاکرات بیایید.

سال 2005 ما پذیرفتیم که غنی‌سازی را در حد نمادین داشته باشیم اما غرب را توهم فرا گرفت و فکر کردند می‌توانند ایران را از حق غنی‌سازی محروم سازند اکنون باید واقعیت‌ها را ببینند و دیگر نمی‌توان از غنی‌سازی نمادین صحبت کرد.» ظریف تاکید کرد: «من شما را مطمئن می‌سازم که هرگز چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد. می‌توانیم تا 20 جولای به توافق برسیم حتی می‌توانیم در گفت‌وگوهای هفته جاری در وین به توافق برسیم اما باید واقعیت‌ها را ببینند و توهمات را کنار گذاشته و حقوق ایران را محترم بشمارند.»

تکذیب گفت‌وگو در مورد عراق
از سوی دیگر روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌های جهان مبنی بر انجام گفت‌وگو میان واشنگتن و تهران در مورد بحران عراق را تکذیب کرد. سایت وزارت خارجه آمریکا نوشت، «ماری هارف» اعلام کرد واشنگتن و تهران درباره بحران عراق گفت‌وگو نمی‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تاکید کرد که آمریکا پیش از این هم گفته است که تمام همسایه‌های عراق از جمله ایران نباید کاری کنند که به بی ثباتی عراق دامن بزند و باید از تلاش برای گسترش هرگونه تنش فرقه‌ای خودداری شود. هارف با اشاره به مذاکرات دو روزه نمایندگان ایران و آمریکا در ژنو تاکید کرد که در این مذاکرات تنها مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران مطرح شده است.

در این میان خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام بلندپایه اعلام کرد جمهوری اسلامی ممکن است در راستای کمک به دولت عراق تمایل به همکاری با واشنگتن داشته باشد. رویترز به نقل از این مقام ایرانی که نام وی را ذکر نکرده می نویسد: بحث و گفت‌وگو بین سران جمهوری اسلامی ایران در خصوص این ایده (همکاری ایران و آمریکا در مورد بحران عراق) در جریان است. ما آماده هستیم با آمریکایی‌ها برای پایان دادن به ناآرامی در خاورمیانه همکاری کنیم.

رویترز اضافه کرده که تحلیلگران می‌گویند، ایران برای کمک به دولت نوری المالکی در راستای مقابله با حملات گروه‌های تروریستی تجهیزات نظامی و همچنین مشاوره در اختیار دولت عراق قرار می‌دهد،‌ ولی نیروی نظامی به این کشور اعزام نمی‌کند. روز چهارشنبه روزنامه وال استریت ژورنال چاپ آمریکا نیز در گزارشی ادعا کرده بود که دو گردان از نیروهای سپاه پاسداران برای مقابله با گروه داعش و حمایت از بغداد و شهرهای کربلا و نجف، از مرزهای غربی به خاک عراق اعزام شده‌اند. این خبر به سرعت از سوی مقامات ایرانی تکذیب شد.

منبع: آرمان

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )