در حالی که گروه های ویژه از بغداد به سمت سامرا و صلاح الدین در حرکت هستند اخبار ضد و نقیض حاکی از آزاد سازی شهر تکریت است.
 نت شهر:به گزارش فرارو، پس از آنکه از دو روز قبل گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش با حمله به استان نینوا، کنترل شهر موصل در این استان را در دست گرفت و به‌سمت استان صلاح‌الدین پیش روی کرد برخی منابع خبری گزارش دادند نظامیان این کشور توانسته اند تکریت را از دست داعش خارج کنند.
 
این در حالی است که دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش از اعضای خود خواسته بود بعد از تسلط نیروهای خود بر شهر تکریت به سمت بغداد و شهر کربلا پیش‌روی کنند.
 
این خبر در حالی از سوی منابع خبری اعلام می شود که روز گذشته در پی تسلط اعضای داعش بر شهر تکریت درگیری‌ها در مناطق دهوک و سامراء میان اعضای داعش و نیروهای گارد منطقه کردستان عراق (پیشمرگ) در جریان بود.
 
 از سوی دیگر با تشدید درگیری‌ها در سامرا بین نیروهای عراقی و افراد مسلح داعش در ورودی شمالی شهر واقع در 110 کیلومتری شمال بغداد فرماندهی عملیات بغداد تمامی ورودی‌ها و خروجی‌های پایتخت عراق را از ساعت 10 شب تا 6 صبح بسته بود؛ گفته می شود این ممنوعیت در چارچوب طرح امنیتی حمایت از بغداد در برابر هرگونه حمله است.
 
درهمین حال چندین بمب‌گذاری و حمله انتحاری در مناطق شیعه‌نشین عراق شامل 3 حمله در مرکز و جنوب بغداد و دو حمله دیگر در کربلا و بصره، دست‌کم 37 کشته و بیش از 61 زخمی بر جای گذاشته است.
 
در شهرک صدر در شمال بغداد، یک عامل انتحاری کمربند انفجاری خود را در چادری که جلسه سران قبائل شیعه در جریان بود، منفجر کرد که در این حادثه 15 تن کشته و 34 تن دیگر زخمی شدند. انفجار بمب در منطقه‌ای دیگر در شمال بغداد، 4 کشته و 13 زخمی در پی داشت و انفجار بمب کنار جاده‌ای در شرق پایتخت عراق 2 کشته و 3 زخمی بر جای گذاشت. همه این حملات در مناطق شیعه‌نشین بغداد انجام شده است.
 
در شمال شهر مقدس کربلا نیز انفجار بمب 4 کشته و 13 زخمی بر جای گذاشت و انفجار بمبی دیگر در غرب بازاری در جنوب بصره 3 کشته و 7 زخمی به همراه داشت.
 
در همین حال منابع خبری از نشست سران ناتو برای بررسی بحران عراق خبردادند.
 
بنا به گزارشات این نشست در پی ربوده شدن ده ها نفر از اتباع ترکیه در عراق و درخواست این کشور از ناتو برگزار شده است؛ روز گذشته کنسولگری ترکیه در شهر موصل نیز به دست داعش افتاد و آنان 48 کارمند و دیپلمات این کنسولگری را به گروگان گرفتند.
 
با تشدید بحران در عراق خبرگزاری فرانسه مدعی شد که دولت عراق به طور رسمی به واشنگتن اطلاع داده است از حمله هوایی آمریکا برای متوقف ساختن حملات عناصر تروریستی تکفیری به خاک خود، استقبال می کند.
 
خبرگزاری فرانسه اعلام کرد یک مقام غربی گفته است دولت اوباما در حال حاضر گزینه های مختلفی را در حمایت از بغداد و ارایه کمک نظامی به این کشور بررسی می کند و به احتمال زیاد این اقدام از طریق حملات هواپیماهای بدون سرنشین انجام خواهد شد.
 
از سوی دیگر نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق بر ضرورت اتحاد سیاستمداران برای مقابله با داعش تاکید کرد.
 
نیکلای ملادینوف تصریح کرد عراق امروز در معرض بزرگترین هجمه تروریستی قرار دارد و این وضع فرصتی برای سیاستمداران است تا برای مقابله با داعش متحد شوند.
تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )