سه دور مذاکره سخت و نفسگیر و محرمانه میان مذاکره‌کنندگان ایران و امریکا در ژنو، که بیش از یازده ساعت طول کشیده، دیدگاه‌ها را به هم نزدیک کرده است اما اختلافات همچنان پا برجاست؛ مذاکراتی که به گفته دو طرف ایرانی و امریکایی «سازنده بوده اما راه طولانی همچنان در پیش است».

نت شهر: به گزارش دیپلماسی ایرانی، همین اختلافات کوچک و بزرگ بود که پس از پایان بی‌نتیجه وین4، مذاکره‌کنندگان ایرانی و امریکایی را به عنوان دو طرف اصلی مذاکرات ایران و 1+5 به پای میز مذاکرات رودررو کشاند. نمایندگان ایران و امریکا تاکنون بارها در حاشیه مذاکرات وین و ژنو با یکدیگر رایزنی کرده بودند اما این‌بار با دفعات گذشته فرق داشت.

این‌بار دو طرف برای نخستین بار رودررو و به طور رسمی پشت میز مذاکره نشستند تا اختلافات‌شان را برای تدوین توافق نهایی کمرنگ کنند. از این رو کاخ سفید دیپلمات‌های کارکشته خود را برای این مذاکرات راهی ژنو کرد و به آنها دستور ‌داد که دست خالی بازنگردند. حالا اما خبرها حاکی از آن است که باراک اوباما به جک سالیوان و بیل برنز، معاون وزیر امور خارجه امریکا که وندی شرمن را در این مذاکرات همراهی می‌کنند دستور داده است که حتی در صورت تدوین جدول زمان‌بندی طولانی برای ادامه مذاکرات نیز نباید مذاکرات دوجانبه میان مقام‌های تهران – واشنگتن لغو شود.

پیش از این هم برنز که گفته می‌شود در سال 2013 با مقامات کشورمان مذاکرات محرمانه‌یی داشته است پیامی را از جانب کاخ سفید به مذاکره‌کنندگان کشورمان داده بود؛ پیامی مبنی بر اینکه امریکا برنامه غنی سازی ایران را با مقادیری از غنی‌سازی داخلی می‌پذیرد، اما تا زمانی که جامعه بین‌المللی بتواند اطمینان حاصل کند که تهران نمی‌تواند قطعات سلاح هسته‌یی را مونتاژ کند.

این معامله زمینه را برای توافق هسته‌یی مقدماتی ایجاد کرد و پس از آن وندی شرمن به طور علنی هدایت مذاکرات هیات امریکایی با ایران را بر عهده گرفت. همچنین دولت اوباما در این دور از مذاکرات با توجه به فشارهای تحریم بر اقتصاد ایران یک راه حل پیشنهاد کرده است.گفته می‌شود اعزام بیل برنز به مذاکرات برای نجات از بن بست بوده است.اما اکنون در حالی که به پایان مدت زمان تعیین شده در توافق ژنو که پایان تیرماه است نزدیک می‌شویم، مذاکرات به مرحله حساسی رسیده است و گویا هنوز اختلاف نظرها پا برجاست؛ اختلافاتی که به گفته لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه بر سر تعداد سانتریفیوژها و تغییر کاربری اراک است.

البته پیش از این گفته می‌شد که مسائل دفاعی ایران هم یکی از این اختلاف نظرهای جدی است، موضوعی که ایران بارها اعلام کرده جایی در روند مذاکره ایران و 1+5 ندارد. از سوی دیگر ایران نیز پیش از آغاز مذاکرات دو جانبه در ژنو اعلام کرد که در این گفت‌وگوها در مورد لغو همه تحریم‌ها گفت‌وگو خواهند کرد. هر چه هست این اختلافات احتمال تمدید مذاکرات برای یک دوره شش ماهه دیگر را تقویت کرده است. احتمالی که تاکنون همه طرف‌ها سعی داشتند از آن اجتناب کنند و به همین دلیل هم پس از پایان بی‌نتیجه وین 4 و عدم آغاز تدوین متن توافق نهایی تلاش کردند تا با برگزاری نشست‌هایی در ترکیه و ژنو و رم، دیدگاه‌هایشان را به هم نزدیک و نقشه راه مذاکرات وین 5 را ترسیم کنند.

روز گذشته پس از پایان 8 ساعت مذاکره صبح و بعد از ظهر و عصر میان ایران و امریکا سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه گفت که گفت‌وگو با هیات امریکایی در فضایی مثبت و سازنده برگزار شد. عراقچی افزود: در این گفت‌وگوها، موضوعات مطرح شده در مذاکرات هسته‌یی مورد مشورت و رایزنی قرار گرفت.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )