بر اساس جدیدترین اظهار نظر رییس شورای رقابت فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو به زودی ابلاغ خواهد شد.

نت شهر: ابلاغ فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو با هدف از بین بردن فاصله بین قیمت کارخانه و بازار خودروها در حالی است که هم اکنون وجود تفاوت بین نرخ رسمی و آزاد این محصولات باعث فعال شدن دلالان و واسطه‌ها در این حوزه شده است. بنا براین هدف شورای رقابت مبارزه با بازارهای حاشیه و واسطه‌گری در حوزه خودرو است و دستورالعمل شورا قیمت خودروهایی که از طریق کارخانه واگذار می‌شوند را تعیین می‌کند اما متاسفانه به دلیل وجود برخی بازارهای کاذب برخی از خودروها نسبت به قیمت کارخانه با فاصله‌ای 30 درصدی در بازار معامله می‌شوند.

به عنوان مثال هم اکنون در حالی که قیمت کارخانه‌ای خودرو تیبا حدود 20 میلیون تومان است این خودرو در بازار آزاد به قیمت حدود 23 میلیون تومان به فروش می‌رسد. سایپا sx 111 نیز در حالی به قیمت 20 میلیون و 500 هزار تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسد که قیمت کارخانه این خودرو حدود 18 میلیون تومان است. در حالی که قیمت تندور 90 E2 در شرکتهای سازنده حدود 36 میلیون تومان است این خودرو در بازار آزاد به قیمت حدود 40 میلیون تومان عرضه می‌شود.

همچنین خودرو رانا در حالی به قیمت حدود 31 میلیون تومان از سوی شرکت سازنده عرضه می‌شود که قیمت این خودرو در بازار حدود 33 میلیون تومان است. خودرو پژو 405 نیز در بازار آزاد به قیمت حدود 30 میلیون تومان و در کارخانه به قیمت حدود 27 میلیون 500 هزار تومان عرضه می‌شود. پژو پارس سال نیز در حالی به قیمت حدود 33 میلیون تومان از سوی شرکت سازنده عرضه می‌شود که قیمت این خودرو در بازار حدود 37 میلیون تومان است.

با این اوصاف باید دید شورای رقابت برای جلوگیری از دلال‌بازی عده‌ای سوء استفاده‌گر چه برنامه‌ای برای کاهش اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودروها در عین ایجاد نشدن شوک قیمتی خودروها دارد.

منبع: بهار

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )