در حالی که با آغاز گفت و گوهای مستقیم هیئت های ایرانی و آمریکایی، روند مذاکرات دیپلماتیک بر سر موضوع هسته ای ایران وارد فاز جدیدی شده، به نظر می رسد یک حلقه معیوب زنجیر گروه 1+5، یعنی فرانسه، بار دیگر تلاش های خود برای مانع تراشی در مسیر توافق نهایی را آغاز کرده است. اظهارات جدید وزیر خارجه فرانسه در همین راستا قابل ارزیابی است.

 

نت شهر : به گزارش تابناک ، ادعاهای جدید وزیر خارجه فرانسه درباره مذاکرات هسته‌ای ایراندر حالی که با آغاز گفت و گوهای مستقیم هیئت های ایرانی و آمریکایی، روند مذاکرات دیپلماتیک بر سر موضوع هسته ای ایران وارد فاز جدیدی شده، به نظر می رسد یک حلقه معیوب زنجیر گروه 1+5، یعنی فرانسه، بار دیگر تلاش های خود برای مانع تراشی در مسیر توافق نهایی را آغاز کرده است. اظهارات جدید وزیر خارجه فرانسه در همین راستا قابل ارزیابی است.

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، با طرح ادعایی غیرمنطقی اظهار داشته اگر ایران خواستار رسیدن به توافق جامع در موضوع هسته ای، باید درخواست خود برای برخورداری از چند هزار سانتریفیوژ را کنار بگذارد. وی افزوده نظر فرانسه در این زمینه این است که ایران باید تنها چند صد سانتریفیوژ در اختیار داشته باشد.

این سخنان در حالی از سوی فابیوس بیان می شود که ایران در حال حاضر از 19 هزار سانتریفیوژ در تأسیسات هسته ای خود استفاده می کند و ارزیابی ها حاکی از آن است که برای رسیدن به اهداف تعیین شده در برنامه هسته ای، حتی به تعداد بیشتری سانتریفیوژ هم نیاز است.

وزیر خارجه فرانسه درباره موضوع تعداد سانتریفیوژهای ایران افزوده: «ما هنوز درباره یک موضوع کاملاً بنیادین، یعنی تعداد سانتریفیوژهایی که ایران اجازه استفاده از آن را خواهد داشت، با مانع روبرو هستیم».

گفتنی است این ادعای جدید در شرایطی از سوی وزیر خارجه فرانسه مطرح شده که قرار است این کشور نیز طی روزهای آتی گفت و گوهایی دوجانبه را در موضوع هسته ای با ایران داشته باشد. با این حال، به نظر می رسد این کشور تصمیم گرفته قبل از ورود به مذاکرات، درخواست های حداکثری و غیرمنطقی خود را مطرح کند.

باید اشاره کرد که در روند مذاکرات منتهی به توافق مقدماتی ژنو در اواخر سال میلادی گذشته نیز این فرانسه بود که بر خلاف رویه کلی گروه 1+5، از یک سو اقدام به علنی کردن موارد اختلاف دو طرف کرده و از سوی دیگر، با طرح درخواست هایی فراتر از موارد موجود، در عمل به عنوان نماینده رژیم اسرائیل در مذاکرات عمل کرده بود.

با این اوصاف، به نظر می رسد این بار نیز این دولت فرانسه است که هدایت روند طرح خواسته های حداکثری از ایران را در موضوع هسته ای بر عهده گرفته است. خواسته هایی که مقامات ایرانی پیش از این بارها غیرمنطقی و غیرعملی بودن آن را اعلام کرده اند.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )