اسفندیار رحیم مشایی یکی از پرحاشیه ترین مردان دولت های نهم و دهم بود که به دلیل حمایت های بی حد و حصر رئیس جمهور وقت، به یک چهره پرنفوذ در دولت محمود احمدی نژاد تبدیل شده بود و حتی برخی افراد قدرت اثر گذاری وی بر روی شخص رئیس جمهور وقت را شگفت انگیز می دانستند.

نت شهر: بدون شک یکی از مهمترین دلایل برگزاری بدون دغدغه انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته اقدامات شجاعانه و قاطعی بود که اعضای شورای نگهبان بعد از ثبت نام کاندیداها انجام دادند و طی آن پس از بررسی های مختلف، به این نتیجه دست یافتند که 8 نفر از بین چندین و چند رجل سیاسی ثبت نام شده، به عنوان کاندیداهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری وارد گود شوند.
 
در این بین اما رد صلاحیت 2 چهره سیاسی بیش از سایر افراد سر و صدا کرد. علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس دولت سازندگی و اسفندیار رحیم مشایی مرد حاشیه ساز دولت های نهم و دهم، چهره هایی بودند که هم حضور لحظه آخری آنها برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری سر وصدا به پا کرد و هم ماجرای رد صلاحیت این 2 از سوی شورای نگهبان به حاشیه های انتخابات پیوست.
 
هاشمی رفسنجانی اما بعد از آگاهی از خبر رد صلاحیتش اعلام کرد که برای ادای دین وارد گود شده بود و پس از اتمام انتخابات نیز بار دیگر بر جایگاه ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام جلوس کرد. اما دیگری که رحیم مشایی بود به یکباره پس از ماجرای رد صلاحیت از متن سیاست کشور به حاشیه رفت و در طول نزدیک به یکسالی که از انتخابات سال گذشته می گذرد، هیچ خبری مبنی بر فعالیت وی درج نشده است.

در این خصوص اما طی روزهای اخیر، علی اکبر جوانفکر مشاور محمود احمدی نژاد در دولت دهم در اظهاراتی جالب، اسفندیار رحیم مشایی را قربانی سیاست دانست و گفت: آقای مشایی قربانی سیاست شد در حالی که هیچ انگیزه ای برای حضور در این عرصه نداشت. او به حسب علاقه ای که به دکتر احمدی نژاد داشت ، تا آخرین روز در کنار او باقی ماند . او جوانمردی کرد و حاضر نشد ایشان را در میانه راه تنها بگذارد و اگر به خواست خودش عمل می کرد باید در پایان دولت نهم ، از مسئولیت های اجرایی فاصله می گرفت. به هر حال برداشت من این است که آقای مشایی برای همیشه از عرصه سیاست خداحافظی کرده است و بعید می دانم که دیگر بار شاهد حضور او در این عرصه باشیم.
 
حال معلوم نیست که این اظهارات علی اکبر جوانفکر مبنی بر خداحافظی همیشگی مشایی از سیاست بر چه اساس و مبنایی بوده است. اینکه علت خداحافظی مشایی رد صلاحیتی بوده که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 92 با آن مواجه شد و یا اینکه جدایی احمدی نژاد از یار دیرینش و کمرنگ شدن حضور مشایی در 12 ماه گذشته، علت اصلی این اتفاق بوده است. اما در این بین احتمال سومی نیز وجود دارد که کمرنگ شدن حضور مشایی در کنار احمدی نژاد و مطرح شدن خداحافظی همیشگی وی از سیاست، نوعی بازی سیاسی از سوی یاران وهواداران محمود احمدی نژاد باشد تا بتوانند بدین شکل چهره اسفندیار مشایی را تطهیر کنند.
 
مشایی؛ از شهرت تا خداحافظی
اسفندیار رحیم مشایی یکی از پرحاشیه ترین مردان دولت های نهم و دهم بود که به دلیل حمایت های بی حد و حصر رئیس جمهور وقت، به یک چهره پرنفوذ در دولت محمود احمدی نژاد تبدیل شده بود و حتی برخی افراد قدرت اثر گذاری وی بر روی شخص رئیس جمهور وقت را شگفت انگیز می دانستند. نام وی اما از زمانی بر سر زبان ها افتاد که در خصوص دوستی با مردم اسرائیل سخنانی به میان آورد که همین اظهارات وی واکنش بسیاری از اهالی سیاست و حتی مراجع و علما را در پی داشت.
 
اما بعدها به خصوص در دولت دهم فعالیت های مشایی جدی تر شد تا جایی که از سوی احمدی نژاد به عنوان معاون اول رئیس جمهور معرفی شد. اقدامی که با مخالفت رهبر معظم انقلاب مواجه شد و ایشان طی نامه ای از رئیس دولت دهم خواستند تا از حضور رحیم مشایی در جایگاه معاون اولی رئیس جمهور خودداری کند. در ادامه نیز برخی اتفاقات منجر به خانه نشینی 11 روزه محمود احمدی نژاد شد و ارادت رئیس دولت دهم به مشایی به جایی رسید که عنوان کرد "مشایی یعنی من و من یعنی مشایی".

سرانجام رئیس دولت دهم در اقدامی غیر قانونی و خارج از عرف دست در دست یار دیرینه اش وارد ساختمان وزارت کشور شد تا در زمان ثبت نام مشایی برای انتخابات ریاست جمهوری در کنار وی باشد. سرانجام نیز هشیاری شورای نگهبان سبب شد تا انتخابات با آرامش کامل و حضور حداکثری مردم انجام گیرد.
 
سرانجام نیز اسفندیار رحیم مشایی ازعرصه سیاست کنار رفت تا در طول یکسال اخیر نه مثل گذشته در کنار احمدی نژاد حضور یابد و نه در فعالیت های وی حضور پررنگی داشته باشد. اقدامی که می تواند دو پیام مهم داشته باشد. خداحافظی احتمالی مشایی از عرصه سیاست و یا بازی سیاسی جریان احمدی نژاد برای روزهای آینده. 

منبع: فردا

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )