مقامات آنکارا 20سال چشم انتظار رئیس‌جمهوری از ایران بودند تا یکی از بزرگترین شرکای تجاری خود را درآغوش بگیرند. در مراسم استقبال رسمی از رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در محل کاخ ریاست جمهوری از سوی عبدا... گل، علی باباجان معاون نخست وزیر، احمد داووداوغلو وزیر امور خارجه، تانر ییلدیز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه حضور داشتند.

نت شهر: در مراسم سان دیدن، رئیس‌جمهور اسلامی ایران به صدای بلند خطاب به نیروهای گارد ریاست جمهوری به زبان ترکی سلام داد. پس از انجام مراسم رسمی استقبال از روحانی، عبدا... گل به همراه روحانی از بالکن کاخ ریاست جمهوری، شهر آنکارا را به رئیس‌جمهور ایران نشان و توضیحاتی در مورد پایتخت ترکیه به وی ارائه کرد. بی‌تردید ترک‌ها از نعمت وجود همسایه شرقی خود در این سال‌ها بهره‌ها گرفته‌اند چه آنکه حالا رئیس دولت یازدهم آمده است تا 30میلیارد دلار مبادله تجاری را محقق کند. با نگاهی به ترکیب مسافران ترکیه می‌توان این مطلب را به خوبی درک کرد که یکی از عالیرتبه‌ترین هیات‌های ایرانی وارد آنکارا شده تا دو همسایه در دولت یازدهم گام در سطح جدیدی از روابط بگذارند.

هیات بلندپایه ایران در آنکارا
جودت ییلماز وزیر توسعه، مسئولان وزارت امور خارجه ترکیه ، ملیح گوکچک شهردار آنکارا ، علیرضا بیکدلی سفیر ایران در ترکیه ، کارکنان سفارت و روسای نهادهای ایرانی در آنکارا در آغاز ورود هیات ایرانی مقابل پلکان هواپیما بودند تا از هیات ایرانی استقبال کنند. در این سفر محمدجواد ظریف وزیر خارجه، حسین فریدون دستیار ویژه رئیس‌جمهوری، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت و مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی و ابوطالبی رئیس‌جمهوری را همراهی می‌کنند. ظهر دیروز به وقت آنکارا مذاکرات با امضای 10 سند همکاری آغاز شد.

هیات 90 نفره ایرانی همراه روحانی
غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران هم در راس هیاتی 90 نفره از فعالان اقتصادی بخش خصوصی در همراهی با رئیس‌جمهوری وارد ترکیه شد. این هیات بلندپایه به مدت 3روز در آنکارا پایتخت ترکیه حضور خواهند داشت.

سخنرانی روحانی پس از امضای 10سند همکاری
روحانی ظهر دیروزپس از حضور در مراسم امضای 10 سند همکاری بین ایران و ترکیه با عبدا... گل همتای ترک خود در نشست خبری مشترک شرکت کرد. رئیس‌جمهور کشورمان گفت: مطمئن هستم که دو کشور ایران و ترکیه در مسیر توسعه روابط هرچه بیشتر گام برمی‌دارند و سفر امروز نقطه عطفی در گسترش روابط هرچه بیشتر دو کشور خواهد بود. وی با بیان اینکه محاسبات دولت نشان می‌دهد که ما می‌توانیم با توجه به توافقات و توانمندی‌هایی که در دو کشور وجود دارد، به نقاط خوبی برسیم، افزود: در زمینه گسترش ارتباطات ریلی توافق نظر داشتیم و تصمیم بر این گرفته شد که خط ریلی دو کشور را از مسیر بازرگان به یکدیگر متصل کرده و در واقع خلیج‌فارس و دریای عمان را به دریای سیاه و مدیترانه متصل کنیم. با توافقاتی که پیش رو داریم، می‌توانیم حجم روابط دو کشور را به 30میلیارد دلار در سال برسانیم. روحانی همچنین به مذاکرات مقامات ایران و ترکیه در زمینه مسائل بانکی و گسترش روابط بین بانک‌های دولتی و خصوصی دو کشور اشاره و تصریح کرد: تصمیم بر این گرفته شد که تسهیلات لازم نیز برای این موضوع فراهم شود.

مذاکرات ایران و 1+5 تاکنون روند مثبتی داشته است
عبدا... گل رئیس‌جمهوری ترکیه نیز تاکید کرد: اجازه نمی‌دهیم کشوری از حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای محروم شود زیرا استفاده صلح آمیز از این انرژی حق همه ماست. تاکنون مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 روند مثبت و رو به بهبودی داشته است.

دیدارها
روحانی پس از آنکه در ضیافت ناهار رجب طیب اردوغان شرکت و با حضور در ساختمان نخست‌وزیری، با وی دیدار و گفت‌وگو کرد و در شورای راهبردی ایران و ترکیه که عصر دیروز برگزار شد، حاضر شد.

روایت سفیر از سفر روحانی
همچنین علیرضا بیکدلی سفیر ایران در ترکیه در یادداشتی به موافقتنامه‌های امضا شده میان ایران و ترکیه اشاره کرد. وی نوشت: دیدگاه جدید در سیاست خارجی ایران مبنی بر گسترش همکاری‌ها با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای اسلامی آغاز راه جدیدی است که دولت یازدهم در پیش گرفته است. این نکته نشان دهنده و این امر متمایز کننده سفر رئیس‌جمهوری ایران به ترکیه است، پیش از این رفت و آمدهای بسیار بین مقام‌های دو کشور صورت گرفته و اسناد و توافقنامه‌های خوبی نیز به امضا رسیده است. سفر رئیس‌جمهوری کشورمان به ترکیه از نظر آینده روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور مهم است و به همین خاطر مقامات آنکارا این سفر را به دقت دنبال می‌کنند. مردم دو کشور سال‌هاست که در این منطقه در صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی کرده‌اند، ولی متاسفانه نتوانسته‌اند سطح همکاری‌های اقتصادی، تجاری و فرهنگی خود را متناسب با ظرفیت‌ها و توانایی‌هایشان افزایش دهند. ایران و ترکیه روابط سیاسی بسیار خوبی دارند، ولی روابط اقتصادی هنوز در سطح مطلوب نیست. زیرساخت‌های لازم برای توسعه مناسبات تجاری فراهم شده و امیدواریم با کاهش و لغو تحریم ها علیه ایران که دشواری‌هایی را برای اقتصاد این کشور ایجاد کرده است، در راستای سیاست‌های دولت جدید ایران در تعامل با جامعه جهانی، اقتصاد ایران در دوره پیش رو شاهد شکوفایی جدی باشد.

منبع: آرمان

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )