امتیاز دهید:

در این مرحله از آموزش اشاره به این نکته ضروری است که کلیه کدهای پی اچ پی زمانیکه توسط وب سرور برای مرورگر کاربر فرستاده می شوند به کدهای اچ تی ام ال تبدیل می شوند. به عبارت دیگر در سمت سرور ما کدهای پی اچ پی را مشاهده خواهیم کرد اما این در حالی است که کاربر فقط و فقط کدهای اچ تی ام ال را در مرورگر خود مشاهده می کند و این کاری است که نرم افزار وب سرور آپاچی برای ما انجام می دهد. اگر  آموزش قبل را به خاطر آوریم، می بینیم که وقتی Source Code فایل index.php را مشاهده کردیم، فقط کدهای اچ تی ام ال دیدیم.
در واقع زمانیکه ما آدرسی به یک صفحه اچ تی ام ال را وارد مرورگر خود می کنیم، این دستور برای وب سرور ارسال شده و وب سرور پس از یافتن فایل مرتبط با صفحه اچ تی ام ال از روی هاست، آن فایل را در قالب پاسخی، مجدد برای کاربر ارسال می کند اما این در حالی است که وقتی ما به عنوان یک کاربر آدرس http://localhost/my_website/index.php را وارد مرورگر خود می کنیم (به عبارت دیگر به یک فایل پی اچ پی می خواهیم دست پیدا کنیم)، این دستور در قالبHTTP برای وب سرور ارسال می شود (منظور آپاچی است) و وب سرور به محض دیدن پسوند پی اچ پی می فهمد که با یک وب اپلیکیشن یا یک وب سایت دینامیک سر و کار دارد.
به طور کلی برای آنکه بتوانیم یک دستور پی اچ پی را اجرا کنیم اول نیاز است تا پسوند فایل ما حتما پی اچ پی باشد سپس کلیه دستورات پی اچ پی خود را داخل فایلی با پسوند پی اچ پی داخل تگ های php?> و <؟ قرار دهیم.
وب سرور آپاچی با دیدن کدهای اچ تی ام ال آنها را برای مرورگر کاربر به طور مستقیم ارسال می کند و اینکار آنقدر ادامه پیدا می کند تا به تگ آغازین php?> برسد. به محض دیدن این تگ متوجه می شود که دیگر نمی تواند مستقیماً دستورات داخل این تگ را برای مرورگر کاربر ارسال کند بنابراین دستوراتی که پس از این تگ قرار می گیرند را گرفته و تحویل وب اپلیکیشن پی اچ پی می دهد. حال وب اپلیکیشن پی اچ پی شروع به تفسیر کدهای دریافتی می کند و این کار آنقدر ادامه پیدا می کند تا وب سرور آپاچی به دستور <؟ برسد. در این مرحله وب سرور آپاچی متوجه می شود که کدهای پی اچ پی به پایان رسیده اند. از اینرو ارسال کدها به وب اپلیکیشن پی اچ پی به اتمام می رسد و وب سرور آپاچی منتظر می ماند تا وب اپلییکشن پی اچ پی کدهای پی اچ پی تفسیر شده را در اختیارش قرار دهد (در این مرحله ممکن است وب اپلیکیشن پی اچ پی به سراغ دیتابیس MySQL رفته تا اطلاعات مورد نیازی که در قالب دستور به دستش رسیده را پیدا کند).
آپاچی پس از دریافت دستورات پی اچ پی تفسیر شده آنها را به کدهای اچ تی ام ال تبدیل کرده و برای مرورگر کاربر ارسال می کند.
در نهایت وب سرور آپاچی پس از آنکه تگ <؟ را مشاهده کرد مجدد به سراغ کدهای اچ تی ام ال رفته و آنها را به صورت مستقیم برای مرورگر کاربر ارسال می کند.
حال که فهمیدم چرا در Source Code یک صفحه از وب سایت های دینامیک فقط و فقط کدهای اچ تی ام ال دیده می شوند، در آموزش بعد با یکی از دستورات ابتدایی اما در عین حال پر کاربرد زبان PHP آشنا خواهیم شد.


نظرات
نظرات
 • اریا :

  واقعا ممنون لطف میکنین که اموزش به این خوبی قرار میدین ؟ بنده سئو کار هستم خوشحال میشم کمکی از دستم بر بیاد nv onljl


  1394/09/04 07:29:50
 • سارا :

  واقعا دستتون درد نکنه
  خدا خیرتون بده عالی بود.


  1394/07/25 06:42:07

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )