«احمدی‌نژاد تمام شد. دوباره اگر بخواهیم کسی را که دیگر کسی هم نیست زنده کنیم دوباره همین مساله چماقی می‌شود و می‌گویند احمدی‌نژاد زاییده دست اصولگرایی است.» این جمله را نه یک اصلاح‌طلب یا اعتدال‌گرا بلکه عضوی از جبهه پایداری گفته است که سعی داشتند رابطه خود را پس از پایان دوران ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد ترمیم کنند.

نت شهر: نصرا... پژمان‌فر، دبیر جبهه پایداری خراسان رضوی که در تشریح عدم استقبال از احمدی‌نژاد در مشهد سخن می‌گفت، این را هم گفت که «کلهر در مشهد گفت: احمدی‌نژاد همان احمدی‌نژاد است و فرقی با گذشته نکرده، بنابراین زنده کردن او اشتباه بزرگی است چون همان چماقی که اصلاح‌طلبان درباره جریان انحرافی مطرح کردند، دوباره مطرح می‌شود، کلی هم برای ما مشکل درست می‌کنند. طرح این سوال که چرا نمایندگان مشهد دنبال احمدی‌نژاد نرفتند؟ چه ثمری دارد غیر از آنکه ضربه‌ای دوباره به ما می‌خورد؟» اما اکنون جبهه پایداری رو به پایان است یا جریان احمدی‌نژاد یا هر دو؟! «جبهه پایداری چند نفر هستند که دور هم جمع می‌شوند و یک نام دارند اما فعالیت حزبی نمی‌کنند» این را یکی از مسئولان وزارت کشور در پاسخ به لزوم دریافت مجوز از سوی جبهه پایداری عنوان می‌کند؛ موضعی که نشان می‌دهد فعالیت‌های این جبهه حتی دیگر برای نهاد متولی صدور مجوز فعالیت احزاب هم اهمیت چندانی ندارد و شاید آنها هم به این نتیجه رسیده‌اند که دوره تاثیرگذاری جبهه پایداری رو به پایان است و آنها این روزها با انتشار خبرهایی مبنی بر برگزاری همایش یا دیدار با آیت‌ا... مصباح‌یزدی قصد دارند تا پایان فعالیت‌های خود را به تاخیر بیندازند!

از کجا شروع شد؟
روایت این است نخستین گروهی که از آنها حمایت کردند دانشجویانی بودند که به نام «جامعه اسلامی دانشجویان» به فعالیت سیاسی و عقیدتی در دانشگاه‌ها مشغول بودند که علتش را باید در عضویت باقرلنکرانی در این تشکل دانشجویی دانست. جامعه اسلامی دانشجویان هیچگاه به انتقاد برنخاست و به نوعی در قالب شاخه دانشجویی جبهه پایداری فعال بود و شاید هنوز هم هست اما مدتی است که نه بیانیه‌ای صادر می‌کند و نه در قالب مصاحبه‌های دانشجویی علامتی از آن حمایت‌های سال90 است.

در زمان معرفی، نام میثم نیلی از اعضای شناخته شده این تشکل دانشجویی در میان اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری به چشم می‌خورد که امروز دیگر خبری از او و فعالیت‌هایش نیست. برخی به امید حضور در دولت دهم با احمدی‌نژاد ماندند اما رئیس‌جمهور وقت اراده‌ای برای این همراهی نداشت چراکه اسفندیار رحیم مشایی را دارای نقشی پررنگ در بی‌میلی احمدی‌نژاد در همراه بودن با خودشان می‌دانستند.

این افراد چهره‌های آشنایی بودند؛ کامران باقری لنکرانی آرام، که تصور می‌شد طبابت بیش از هر مولفه دیگری برایش دارای ارزش است. اما فعالیت سیاسی و رسیدن به کرسی قدرت را نیز مدنظر داشت. صادق محصولی که هنوز خاطراتش از همراهی با احمدی‌نژاد در ارومیه و آذربایجان غربی در ذهن برخی افراد هست امروز کجاست؟ مدت‌هاست که نام محصولی کمتر به گوش می‌رسد و زمانی که نامش بر زبان می‌آید بلافاصله این جملات شنیده می‌شود که «او زمانی عزیز احمدی‌نژاد بود؛ پس چرا الان دیگر نام او در معادلات سیاسی نیست؟» کمتر کسی می‌داند محصولی کجاست و برخی این گمانه را مطرح می‌کنند که شاید او به فعالیت اقتصادی مشغول است چون با ورودش به دولت احمدی‌نژاد از او به عنوان فردی متبحر در فعالیت‌های اقتصادی یاد می‌شد. بدون شک لنکرانی و محصولی را باید اصلی‌ترین افراد تاسیس جبهه پایداری دانست که غلامحسین الهام هم اندکی بعد به آنها پیوست اما از همان ابتدا مشخص بود او دل در گرو احمدی‌نژاد دارد و در نهایت نیز مزد خود را با بازگشت به دولت دریافت کرد.

خروج از پوسته اخراجی پاستور
اندکی پس از تاسیس این جبهه که قرار بود عقیدتی و نه سیاسی باشد برخی دیگر به آنها پیوستند از جمله مرتضی آقاتهرانی، سقای بی‌ریا و اصغر زارعی. در این زمان بود که جبهه پایداری دیگر ماهیت خارج‌شدگان از دولت را نداشت و نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی اصولگرا که روزی در حمایت از احمدی‌نژاد به هر کلمه‌ای متوسل می‌شدند به جبهه منتقدان او که پایداری نام داشت پیوستند از جمله سیدمحمود نبویان، محمد سلیمانی، غلامحسین رضوانی، زهره طبیب‌زاده و فاطمه آلیا.

آغاز ریزش
در انتخابات مجلس نهم تعدادی از اعضای این جبهه موفق به ورود به مجلس شدند که حسینیان، رسایی، کوچک‌زاده و نبویان از جمله آنها بودند. نمود فعالیت این جبهه با آغاز دولت یازدهم بود به نحوی که بیشترین درخواست احضار وزرا از سوی آنها بود و هست اما این روند برای آنها خوش‌یمن نبود چرا که حسینیان و کوچک‌زاده خروج خود از این جبهه را رسما اعلام کردند و فصل ریزش نیرو در جبهه پایداری آغاز شد.

آیا پایان جبهه پایداری نزدیک است؟
«پایداری می‌داند اگر لحظه‌ای بایستد اختلافات درونش شعله می‌کشد لذا برای دیده نشدن اختلاف‌ها فقط با فریاد‌های سیاسی می‌دود. پایداری اگر لحظه‌ای بایستد حداقل به سه گروه تقسیم می‌شود. به فریادهای پایداری نباید گوش داد، بسیاری از فریادها از ترس و نگرانی است نه از سر شجاعت!» این تحلیل نه یک اصلاح‌طلب بلکه پیش‌بینی امیر محبیان است که در اردوگاه اصولگرایان به عنوان تئوریسین شناخته می‌شود. او معتقد است: «احمدی‌نژاد با هوشمندی با پایداری بازی می‌کند و نهایتا می‌کوشد آنها را مثل کاتالیزور به‌کار گیرد یعنی در فعل و انفعالات هستند ولی در نتیجه نخواهند بود.

از آن طرف پایداری هم هنوز درگیر خاطرات دوران احمدی‌نژاد است. نزدیکی مشایی و احمدی‌نژاد در ظاهر برای پایداری‌ها کمی غیرقابل تحمل بود، اما به هر حال جایگزینی برای او در برنامه‌هایشان نمی‌بینند. به همین دلیل نمی‌توانند او را از پس‌زمینه ذهنی خود پاک کنند و فکر هم می‌کنند که گزینه‌هایشان تا اینجا همچون کامران باقری لنکرانی و سعید جلیلی هم نتوانسته‌اند پتانسیل لازم برای اجماع را از خود نشان دهند.»

منبع: آرمان

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )