تعیین حداقل مزد 500هزار تومانی برای تعلق گرفتن سبد کالا، حداقل 12 میلیون کارگر را از لیست دریافت سبد کالا حذف می کند. قشر کارگر، از محرومترین اقشار جامعه است و جای تعجب دارد که این قشر از لیست دریافت سبد کالا حذف شود.

 

نت شهر : به گزارش ایلنا ؛ رئیس کانون شوراهای اسلامی کار استان خراسان رضوی حذف کارگران از لیست سبد کالا را غیرمنصفانه و برخلاف شعارهای دولت یازدهم اعلام کرد و این اقدام را راهی برای کم کردن هزینه های دولت دانست.

«رحمت الـله پورموسی» دراین باره  گفت: تعیین حداقل مزد 500هزار تومانی برای تعلق گرفتن سبد کالا، حداقل 12 میلیون کارگر را از لیست دریافت سبد کالا حذف می کند. قشر کارگر، از محرومترین اقشار جامعه است و جای تعجب دارد که این قشر از لیست دریافت سبد کالا حذف شود.

وی با اشاره به هدف اصلی توزیع سبد کالا تصریح کرد: در زمان اعلام این طرح، هدف از توزیع سبد کالا جبران هزینه های تحمیلی به خاطر اجرای فاز دوم هدفمندی و تکمیل قدرت خرید مردم از طریق توزیع برخی اقلام اعلام شد؛ سبدهای کالا در واقع بخشی از حقوق و دستمزد مزدبگیران است که به خاطر ضعف مالی دولت در تخصیص دستمزد واقعی بناست توزیع شود. پس حذف این قشر وسیع از لیست دریافت توجیهی جز کاهش هزینه های دولت نخواهد داشت.

پورموسی ادامه داد: خط فقر برای زندگی در تهران یک میلیون و 800هزار تومان اعلام شده، دز چنین شرایطی، معیشت کارگرانی با دستمزد 500هزارتومان و 600هزار تومان تفاوتی ندارد و هر دو زیر خط فقرند. تعیین حداقل دستمزد 500 هزار تومانی به نوعی نادیده گرفتن واقعیت های اقتصادی جامعه است چرا که کارگری با 700 هزارتومان دستمزد نیز نیازمند سبد کالاست.

این مقام کارگری با بیان اینکه افزایش دستمزد سال 93 پاسخگوی نیازهای روزمره و حداقلی زندگی کارگری نیست، خاطرنشان کرد: با توجه به صحبتهای وزیر کار و رئیس جمهور محترم، امیدوار بودیم تغییر مثبتی در معیشت کارگران حاصل شود اما این اقدام بیشتر از منفعت کارگران، منافع مالی دولت را حمایت می کند. این درحالی است که در شرایط فعلی، دولت به عنوان تنها نهاد با پتانسیل حمایت از کارگران باشد، با چنین تصمیماتی هزینه های خود را به کارگران آسیب پذیر تحمیل می کند.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )