اکثر روزنامه‌های جهان با تولید اخبار شناخته می‌شوند اما معتبرترین روزنامه‌های کشورمان معمولاً پوشش دهنده اتفاقات روز گذشته، ناقل اخبار خبرگزاری‌ها و وب‌سایت‌ها هستند که تعدادی گفت و گو و یادداشت همراه شده و تفکرات مجلات تحلیلی، فضای روزنامه‌ها را فراگرفته که برای مردم تشنه خبر کشورمان، جذابیتی ندارد تا دست‌شان را در جیب‌شان کنند و مبلغی پرداخت کنند.

نت شهر:نشریات و به طور خاص روزنامه‌های کشورمان یکی از بدترین دوران اقتصادی‌شان را تجربه می‌کنند و اگر کمک‌های مستمر وزارت فرهنگ و ارشاد و آگهی‌های نیم صفحه و فروش‌های تضمینی نباشد، بسیاری از نشریات، امکان ادامه حیات نخواهند داشت؛ اتفاقی که به توسعه تکنولوژی ارتباطی ربط داده می‌شود و با این نشانی اشتباه، نابودی نشریات کاغذی کشورمان نادیده گرفته می‌شود اما اگر توسعه ارتباطات عامل این وضعیت نیست، ضعف اساسی مطبوعات کشورمان چیست؟

به گزارش «تابناک»؛ رسانه‌های آنلاین در ایران آنچنان سریع رشد کمی و کیفی را تجربه می‌کنند که عملاً رسانه‌های کاغذی فرصت‌هایشان را برای توسعه مخاطبانشان از دست داده‌اند و ارائه محتوای رایگان یا ارزان قیمت آنلاین، رغبت خواننده را چه در ایران و چه در خارج از ایران کاهش داده اما همچنان در بسیاری از کشورهای جهان که توسعه یافته‌ترین نقاط جهان در حوزه تکنولوژی و جزو پیشروترین اقتصادها محسوب می‌شوند، روزنامه‌ها فروش بسیار بالایی دارند و مشخصاً ژاپن روزنامه‌های بسیار پرتیراژی است و همین وضعیت درباره آمریکا نیز صدق می‌کند.

هرچند برخی رسانه‌های مطرح جهان ترجیح داده‌اند که با انتشار نسخه های مکتوب، نسخه‌های الکترونیک‌شان را توسعه دهند اما روزنامه‌های ژاپنی یومیوری شیمبون، آساهی شیمبون و ماینیچی شیمبون سه روزنامه پرتیراژ ژاپن مجموعاً بیش از ۲۲ میلیون نسخه تیراژ شماره صبحشان است و نیویورک تایمز و «یو اس‌ای تو دی» هریک با بیش از یک میلیون و هشتصد هزار نسخه تیراژ رقابتی جدی دارند و در دیگر کشور‌ها نیز وضعیت مشابهی حاکم است.

در ایران اما شاید کل تیراژ مطبوعات ایران با دو میلیون نسخه نرسد و این اتفاق بسیار تلخی است که قبلاً درباره عواقبش هشدار داده شده بود. در این میان گروهی تنها علت این وضعیت را توسعه رسانه‌های الکترونیک نشان می‌دهد که این آدرش غلطی است، چرا که همانگونه که مشخص شد مبادی رشد ارتباطات الکترونیک دارای روزنامه‌های با تیراژ میلیونی هستند که از رانت‌های نیز خرید تضمینی توسط دستگاه‌های مختلف و آگهی دولتی مستمر نیز برخوردار نیستند که اگر وقفه‌‌ای در آنها افتاد، مستقل‌ترین رسانه‌های داخلی نیز فریادشان به آسمان برخیزد.

مشکل اصلی محتوای روزنامه‌ها است که متاسفانه فاقد جذابیت لازم برای پرداخت حتی صد تومان برای خریدشان باشد و مخاطبی که اینترنت بسیار ارزان در اختیار دارد، ترجیح می‌دهد روزنامه‌ها را که تنها بازتاب دهنده اتفاقات روز گذشته هستند نخرد و آنلاین پیگیر اخبار باشد. روزنامه‌های کشورمان در چند سال گذشته تلاش‌هایی را برای بهبود محتوایشان داشته‌اند تا دستاورد بیشتری از گیشه داشته باشند. قیمت پایین برای روزنامه گلاسه با صفحات بالا برای دامپینگ رویکردی بود که شکست خورد و در کنارش، الصاق فیلم و سی دی موسیقی به روزنامه نیز نتوانست تیراژ قابل توجه مستمری را بیاورد و ایده‌های بی‌نتیجه در کشورمان شد.

با این حال همیشه راه برای ایده‌های تازه باز است و در تازه‌ترین اقدام نیز همشهری سراغ واقعیت افزوده (Augmented Reality) رفته و این تکنولوژی را بر روی نسخه کاغذی این روزنامه پیاده کرده که فناوری بسیار نویی است و در بسیاری از روزنامه‌های بزرگ جهان نیز هنوز اعمال نشده است؛ تکنولوژی که در عینک‌های گوگل و برخی تولیدات دیگر نیز به کار رفته و احتمالاً روزنامه های دیگر نیز سراغش خواهند رفت.

برای استفاده از این فناوری اپلیکیشن همشهری را بر روی گوشی تلفن‌تان که باید از نسل گوشی‌های هوشمند باشد نصب می‌کنید و سپس بر روی صفحات این روزنامه می‌گیرید و برخی محتواها را از طریق اینترنت دریافت می‌کنید که در حالت عادی قابل مشاهده نیست. به عنوان مثال اگر خبر یک این روزنامه گفت و گویی از یک چهره مطرح باشد، با قفل کردن دوربین موبایل بر روی عکس صفحه یک از طریق اپلیکیشن همشهری، ویدوی مربوط به گفت و گو را مشاهده می‌کنید. (این محتواها به میزان داده‌های افزوده ورودی روزنامه باز می‌گردد.)

حسرت همیشگی خبرنگاران روزنامه‌ها این است که نمی‌توانند حس واقعی حوادث و وقایع را با کلمات به مخاطب خود منتقل کنند، حتی تصاویر ثابت و محدود روزنامه نیز کمک چندانی نکرده است. اما با پیوستن تحریریه روزنامه به پروژه هر خبرنگار فیلمبردار و خبرنگاری در عمق حادثه خواهد بود که در کنار گزارش خود فیلم وقایع و صدای حوادث را به شما ارائه خواهد کرد. از این پس در متن حوادث حضور خواهید داشت، عمق وقایع را با چشمان خود خواهید دید و گل‌های طلایی فوتبالیست‌ها را چندباره تماشا خواهید کرد.

با این حال هر رویکرد تازه‌ای در روزنامه‌نگاری زمانی نتیجه بخش خواهد بود که محتوایی در پی‌اش باشد و این محتوا مشخصاً خبر است. متاسفانه روزنامه‌های کشورمان دارای پایین ترین سطح تولید خبر هستند، حال آنکه اکثر روزنامه‌های جهان با تولید اخبار شناخته می‌شوند. معتبرترین روزنامه‌های کشورمان معمولاً پوشش دهنده اتفاقات روز گذشته، ناقل اخبار خبرگزاری‌ها و وب‌سایت‌ها هستند که تعدادی گفت و گو و یادداشت همراه شده و تفکرات مجلات تحلیلی، فضای روزنامه‌ها را فراگرفته که برای مردم تشنه خبر کشورمان، جذابیتی ندارد تا دست‌شان را در جیب‌شان کنند و مبلغی پرداخت کنند.

اگرچه یکی از دلایل فقدان خبر در روزنامه‌ها، هزینه زا بودن خبر نسبت به یادداشت و گفت و گو است اما واقعیت آن است که بسیاری از اخبار روز فاقد هزینه برای روزنامه‌ها هستند و متاسفانه روحیه تولید محتوای خبری اختصاصی در روزنامه‌های کشورمان وجود ندارد. از این منظر شاید بتوان زمانی درباره دیگر علل و عوامل عقبگرد سریع و به صدادرآمدن ناقوس روزنامه نگاری در ایران سخن به میان آورد که چالش فقدان محتوای خبری روزنامه‌های کشورمان برطرف شده باشند و هر روزنامه، اطلاعاتی داشته باشد که مردم تا پیش از خرید این روزنامه در جریانش نباشند.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )