تیم ملی والیبال ایران در نخستین بازی خود از بیست و پنجمین دوره لیگ جهانی والیبال با نتیجه 3 بر صفر مقابل ایتالیا شکست خورد.

نت شهر : به گزارش جام نیوز، تیم ملی والیبال ایران در نخستین دیدارش از بیست و پنجمین دوره لیگ جهانی والیبال برابر تیم قدرتمد ایتالیا به میدان رفت و در خانه حریف تن به شکست 3 بر صفر ( 25-19، 25-22 و 25 - 23) داد.

ملی پوشان والیبال ایران که دومین حضور خود را در رقابت های لیگ جهانی تجربه می‌کنند، پس از استراحت در هفته اول، در هفته دوم به مصاف تیم قدرتمند ایتالیا رفتند. ایتالیایی های مغرور که از پر افتخار ترین تیم های حاضر در لیگ جهانی به شمار می روند، در هفته نخست دو پیروزی ارزشمند را برابر برزیل بدست آوردند و با روحیه بالا به مصاف ایران رفتند.

دو تیم ملی والیبال ایران و ایتالیا سال گذشته نیز دو بار در لیگ جهانی برابر هم صف آرایی کردند. علاقه مندان والیبال به خوبی بازی های تماشایی تیم ملی والیبال را برابر ایتالیا به یاد دارند؛ نمایشی که یک پیروزی 3 امتیازی و یک شکست در ست پنجم را برای ایران به همراه داشت. پیروزی هایی که موجب شد رسانه های سرتاسر جهان به تیم ایران لقب شگفتی ساز دهند. حالا ایتالیایی های قدرتمند که سال قبل برابر والیبالیست های ایران تحقیر شده بودند برای انتقام گرفتن در لیگ جهانی 2014 لحظه شماری می کردند. از سوی دیگر ملی پوشان ایران هم انگیزه زیادی دارند که در غیاب ولاسکو بار دیگر ارزش های خود را به رخ جهانیان بکشند.

ایتالیایی ها کارنامه پرافتخاری در لیگ جهانیی والیبال دارند. آن ها در هر 24 دوره قبلی لیگ جهانی حضور داشتند. هشت مدال طلا، سه نقره و سه برنز در لیگ جهانی کلکسیون حیرت انگیزی را برای این تیم پدید آورده است. ایتالیایی ها در آخرین دوره مسابقات لیگ جهانی مدال برنز گرفتند.

سه طلا و یک نقره در مسابقات قهرمانی جهان، یک طلا، دو نقره و یک برنز در جام جهانی، یک طلا و دو نقره در جام جایزه بزرگ جهان، شش طلا ، چهار نقره و دو برنز در جام قهرمانان اروپا از دیگر افتخارات تیم ملی والیبال ایتالیا است. در مقابل، افتخارات تیم ایران تنها به دو مدال طلا، یک نقره و یک برنز در مسابقات قهرمانی آسیا همچنین سه نقره و یک برنز در بازی های آسیایی و دو طلا و یک نقره در کاپ آسیا خلاصه می شود.

ست اول؛ 25-19 ایتالیا

تیم ملی والیبال ایران با ترکیب شهرام محمودی، محمد موسوی، سامان فائزی، میلاد عبادی پور، فرهاد قائمی، سعید معروف و عبدالرضا علیزاده در مقابل ایتالیا به میدان رفت. جیری کوار، ایوان زایتسف، سیمونه پارودی، امانوئل بیرارلی، متیو پیانو، دراگان تراویکا و سالواتوره روسینی نیز در ترکیب تیم ملی ایتالیا بازی را آغاز کردند. تیم ملی والیبال ایران کار را مقتدرانه آغاز کرد. بازیسازی های عالی و بی نقص از سعید معروف و آبشارهای فنی و تماشایی از شهرام محمودی خیلی زود ایران را دو امتیاز از حریف جلو انداخت. در مقابل توپ گیری های عالی از روسینی اجازه نمی داد آبشارهای قدرتی ایران در زمین حریف بخوابد. ایتالیایی ها در سرویس بهتر از ایران کار می کردند و آن ها روی حرکت پایپ خیلی خوب کار می کردند. جیری کوار با استفاده از این تاکتیک، سد دفاعی ایران را می شکست. دو تیم پایاپای هم پیش می رفتند. محمد موسوی غیرتی دفاع می کرد و زایتسف را ناکام می گذاشت.
دو تیم تا امتیاز 9 برابر پیش رفتند. اما بازیسازی های هوشمندانه از تراویکا و آبشارهای بلند بیرارلی سرانجام ایتالیا را جلو انداخت. عبدالرضا علیزاده نقش آفرینی مثبتی در زمین داشت. ایتالیا به تدریج فاصله خود را با ایران زیاد می کرد. کواچ سرمربی جدید تیم ایران سعی داشت با گرفتن وقت استراحت نکات فنی را به شاگردانش گوشزد کند.

ایتالیا 19 بر 16 از ایران جلو افتاده بود. ایتالیایی ها بسیار کم اشتباه بازی می کردند. سرمربی ایتالیا لوکا وتوری را برای سرویس زدن به میدان فرستاد و نتیجه گرفت. کاملا مشخص بود که حریف آنالیز دقیقی از تیم ایران دارد. پاس بریده معروف هم نمی توانست برای ایران چاره ساز باشد. عادل غلامی در امتیاز پایانی به میدان رفت اما ایران ست نخست را با امتیاز 25- 19 واگذار کرد.


ست دوم؛ 25- 22 ایتالیا


گوش تا گوش سالن شهر تریسه ایتالیا مملو از تماشاگرانی بود که بازیکنان دو تیم را تشویق می کردند. هر چند ایتالیایی ها بیشتر بودند اما ایرانی های کمی هم به سالن نرفته بودند. همانند سال گذشته ایرانیان مقیم اروپا برای ملی پوشان والیبال ایران سنگ تمام گذاشتند.


تیم ایران بازی را در ست دوم محکم آغاز کرد. میلاد عبادی پور همکاری خوبی با سعید معروف داشت. باز هم ایران دو امتیاز از حریف جلو افتاد. فرهاد قائمی بر خلاف همیشه تا آغاز ست دوم عملکرد خوبی در سرویس نداشت. او سرویس خود را خراب کرد. در مقابل تراویکا در تیم ایتالیا خوب سرویس می زد. تیم ایران تنها به خلاقیت سعید معروف برای رهایی از کمند دفاعی ایتالیا دل بسته بود.


معروف بار سنگینی به دوش می کشید. او سعی می کرد محمودی را در پشت خط تغذیه کند. محمودی هم انصافا از همه پاس های سالم معروف امتیاز می ساخت اما ایران آمار اشتباه زیادی در سرویس داشت. ماتیو پیانو بازیکن بلند قامت ایتالیا در دریافت نمایش خیره کننده ای داشت. در مقابل محمد موسوی همچنان در کارهای سرعتی موفق بود. تاکید بیش از اندازه تیم ایران روی توپ های سرعتی آمار اشتباه های ما را هم بالا می برد.


ایران به سختی امتیاز می گرفت و راحت امتیاز می داد. دو تیم تا امتیاز 6 برابر بودند اما سرانجام ایران 8 بر 6 از ایتالیا جلو افتاد. تیم ایران به کمک توانایی فردی موسوی، محمودی و معروف امتیاز می گرفت. مائورو بروتو سرمربی ایتالیا به دقت کار شاگردانش را زیر نظر داشت. فائزی سرعتی زن جوان تیم ایران در دفاع بسیار موثر بود. زایتسف در بازی با ایران کمرنگ شده بود در عوض کوار خیلی خوب کار می کرد. ایران برتری سه امتیازی خود را تا امتیاز 12حفظ کرده بود. اما ایتالیایی ها که نمی خواستند ست دوم را به راحتی واگذار کنند خیلی زود فاصله امتیازها را کم کردند.


سیمونه پارودی اسپک های خیره کننده خود را در زمین ایران می نشاند تا فاصله امتیازها از عدد 2 بیشتر نشود. کواچ از کناز زمین فریاد می زد و بازیکنانش را راهنمایی می کرد. سرانجام کواچ مهدوی را به جای معروف به میدان فرستاد. پاسور ایتالیا روی امتیازهای حساس زایتسف را تغذیه می کرد. در اواخر ست دوم ایتالیا از منطقه 2 زمین حملاتش را تشدید کرد تا یک امتیاز اختلاف را جبران کند. سرانجام کار تاکتیکی ایتالیا جواب داد و دو تیم در امتیاز 20 مساوی شدند. کواچ بالاخره وقت استراخت گرفت. ایران نیاز به دفاع سه نفره مقابل زایتسف و کوار داشت. ایتالیا 22 بر 21 از ایران پیش افتاد. سرویس پیرودی یک امتیاز مستقیم گرفت تا ایتالیا سرانجام از ایران جلو بیافتد اما بلافاصله سرویس بعدی را خراب کرد. سعید معروف هم سرویس را به تور زد. ایران در ست دوم شش سرویس خراب کرد تا ست دوم را هم با امتیاز 25- 22 ببازد.


ست سوم؛ 25-23 ایتالیا


ایران در ست سوم چیزی برای از دست دادن نداشت. کواچ همچنان اعتقادی به تعویض بازیکنان از خود نشان نمی داد. باز هم دو تیم در امتیازهای آغاز ست سوم برابر جلو می رفتند. 3 بر3 بازی مساوی بود. خیلی عجیب بود که کواچ در این شرایط زیاد تعویض نمی کرد و به بازیکنان ذخیره فرصت نمی داد. او سرانجام علی مباشری را به میدان فرستاد. سامان فائزی در دفاع عالی بود اما در اسپک های سرعتی ناکام بود. موسوی اما همچنان در برابر زایتسف موفق بود.

ایران در ست سوم کم اشتباه تر کار می کرد. با حضور مباشری در میدان دریافت های ایران تقویت شد. همچنان ایران در سرویس ضعیف بود. با این حال در حمله بسیار خوب کار می کرد. ایران 8 بر 6 از حریف جلو افتاد. بازیکنان ایران در دفاع کناری و حملات سرعتی موفق بودند. با این حال ایتالیا بیشتر روی جای خالی و فضای خالی پشت دفاع ایران امتیاز می گرفت. بازیکنان ایران همچنان تلاش می کردند تا تسلیم حریف پرقدرت خود نشوند. کواچ از روی نیمکت کار را دنبال می کرد. بازی خوب موسوی در این امتیازهای حساس برای ایران راه گشا بود.

سیمونه پارودی بدون تردید یکی از بهترین های ایتالیا بود که با پروازهای خوب خود فاصله امتیازها را جبران می کرد. ایران با یک امتیاز از ایتالیا جلو افتاده بود. اما در امتیاز 12 کار به تساوی کشیده شد. سرویس های بیرارلی تماشایی بود. عبادی پور در دریافت خوب کار می کرد اما کم تجربه بود. محمودی تنها بازیکنی بود که در ست سوم مقتدرانه برای ایران امتیاز می گرفت و از بازیکنان می خواست با روحیه کار خود را دنبال کنند.


تراویکا به تنهایی امتیاز 14 را هم گرفت تا یکبار دیگر ارزش های خود را ثابت کند. ایران دو امتیاز از حریف عقب افتاد. بازیکنان ایران قدری بی انگیزه شده بودند. بازی بی تقص ایتالیایی ها نبض بازی را در اختیارشان قرار داده بود. آرایش تیم ایران کاملا برای حریف شناخته شده بود. بازیکنان شاخص ایران روی توانایی فردی خود امتیاز می گرفتند. ناهماهنگی در دفاع کناری کاملا مشهود بود. معروف با هوشمندی خود پاس های جفت و جوری را برای اسپکرها می فرستاد اما تیم ایران در ست سوم بیشتر به اشتباه های فردی بازیکنانش امتیاز از دست می داد.


تک دفاع خوب محمودی نتیجه را 20 - 20 مساوی کرد اما سرویس های ایتالیایی ها همچنان در زمین ایران می خوابید و همانند دو ست قبل ایران با اینکه شروع خوبی داشت، در نهایت ست سوم را هم 25-23 واگذار کرد.


تیم ملی والیبال ایران در نهایت با نتیجه 3 بر صفر و امتیازهای 25-19 ، 25-22 و 25-23 شکست خورد.

ایران در دومین بازی برابر ایتالیا از ساعت 22:30 روز یکشنبه به میدان می رود.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
دلیل مرگ زودرس برخی ورزشکاران
دلیل مرگ زودرس برخی ورزشکاران
سردار آزمون در صدر جدول گلزنان لیگ برتر روسیه
سردار آزمون در صدر جدول گلزنان لیگ برتر روسیه
مجیدی سرمربی استقلال شد | خداحافظی شفر و آمدن مجیدی
مجیدی سرمربی استقلال شد | خداحافظی شفر و آمدن مجیدی
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )