مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه با دستور ویژه رئیس‌جمهور، اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان برای تامین آب شهرهای دارای تنش به جریان افتاده است، از مطالعه طرحی خبر داد که در صورت نهایی شدن، جداسازی آب شرب از آب بهداشتی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

نت شهر: حمید‌رضا جانباز در پاسخ به این سوال که در بودجه سال جاری اعتباری که برای جبران و تامین آب شهرهای دارای تنش آبی در نظر گرفته شده نسبت به پارسال کاهش یافته است گفت: سالانه در بودجه اعتباری برای شهرهای دارای تنش آبی دیده می‌شود که امسال با توجه به اینکه وضعیت تامین آب در 12 کلان‌شهر کشور حادتر شده است رئیس جمهور دستور اختصاص اعتباری جداگانه برای تامین آب شهرهای دارای تنش آبی صادر کرده است.

وی ادامه داد: ‌رئیس جمهوری دستور ویژه ای صادر کرده است که علاوه بر آن اعتباری که سالانه در بودجه برای شهرهای دارای تنش آبی در نظر گرفته شده است مبلغی بالغ بر 300 میلیارد تومان برای این منظور اختصاص یابد.

جانباز اضافه کرد:مجوز این دستور را اخذ کرده‌ایم و در حال پیگیری آن از معاونت نظارت راهبردی برای تخصیص این اعتبار هستیم تا مشکل تامین آب شهرهای دارای تنش آبی را حل کنیم.

وی با اشاره به اینکه در روستاها نیز برای تامین آب وضعیت مطلوبی نداریم ادامه داد: با توجه به کمک‌های مجلس در تخصیص اعتبارات ملی به بخش آب و فاضلاب روستایی در حال پی‌گیری مواد 10 و 12 که موضوع آن خشکسالی است هستیم تا به روستاها نیز تخصیص اعتبار بدهند تا علاوه بر مسئله کمبود آب در شهرها به کمبودها آب در روستا نیز توجه داشته باشیم.

آبرسانی به 5300 روستا با تانکر

جانباز گفت: در حال حاضر 5300 روستای کشور توسط تانکر آبرسانی می‌شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور در پاسخ به این سوال که آیا برای این 12 کلان‌شهر که مشکل تامین آب آنها حاد گزارش شده اقداماتی شده است؟ گفت: پروژه‌های آبفا برای این کلان‌شهرها آغاز شده است تا اعتبارات در نظر گرفته شده اختصاص یابد.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال در سامانه غرب استان تهران (سد کرج و طالقان) پیش‌بینی‌هایی باید صورت گیرد که آب پایدار و بیشتری منتقل شود.

اسامی شهرهایی که جیره بندی آب دارند

جانباز در پاسخ به این سوال که آیا شهری در کشور داریم که نوبت بندی آب داشته باشند گفت: در حال حاضر 4 شهر کوچک که مصرف آب آنها 24 لیتر در ثانیه است جیره‌بندی آب دارند و البته این شهرها روستاهایی بودند که به تازگی به شهر تبدیل شده‌اند و معمولا هم صعب‌العبور هستند.

به گفته وی، این شهرها که جیره‌بندی آب دارند جیرنده در گیلان،جوزن در کرمان ، روئیدر و سیریک در هرمزگان هستند.

جانباز در پاسخ به این سوال که آیا با پروژه رینگ تهران آب تهران می‌تواند پایدار شود گفت: به دلیل رشد جمعیت در تهران شاید رینگ تهران هم چندان نتواند کمکی به پایداری آب تهران کند.

وی ادامه داد: شرکت آبفا به عنوان یک ارگان خدمات‌رسانی نمی‌تواند در خصوص رشد جمعیت در تهران کاری بکند اما به هر حال باید آب شرب این جمعیت را در تهران تامین کند.

جداسازی آب شرب از بهداشتی به معنی دو شبکه آبرسانی جدا نیست

وی افزود: جمعیتی که در تهران ساکن می‌شوند مصرف آب آنها کنترل نمی‌شود و این باعث می‌شود که دنبال منابع دیگری برویم و مجبور هستیم برای شهر تهران از جای دیگری آب بیاوریم یا اینکه تغییری در سبک توزیع آب بدهیم و شبکه‌های آب شرب را از شبکه آب بهداشتی جدا کنیم.

وی تاکید کرد: این بدین معنا نیست که دو شبکه آبرسانی جدا داشته باشیم بلکه به این معنی است که توسط دو سامانه مجزا توزیع آب داشته باشیم چرا که در اکثر نقاط دنیا یک سامانه آب بهداشتی و یک سامانه آب شرب وجود دارد.

وی ادامه داد: اگر این موضوع رخ ندهد برای تامین آب باید حتما به سراغ تامین آب آشامیدنی در چند صد متر دورتر برویم که این اصلا وجود ندارد و یا اینکه از نقاط 500 کیلومتر دورتر آب را انتقال دهیم که این هم شدنی نیست.

جانباز گفت:به عنوان مثال با جداسازی آب شرب و آب بهداشتی مردم می توانند آب شرب را که 5 تا 10 لیتر است را از سامانه دیگری و آب بهداشتی را از سامانه دیگری بردارند تا به مشکل برنخوریم.

قیمت آب بعد از جداسازی آب شرب از آب بهداشتی

جانباز در پاسخ به این سوال که پس از جداسازی آب شرب از آب بهداشتی آیا قیمت آن آب شرب گران‌تر از آب بهداشتی خواهد بود گفت: قیمت آب شرب و آب بهداشتی قاعدتا متفاوت خواهد بود و موضوع فرعی این برنامه است و حتی شاید دولت به این نتیجه برسد که بابت آن یارانه پرداخت کند اما چون هنوز نهایی نشده و در حد مطالعه است فعلا هیچ چیزی مشخص نیست.

منبع: فارس

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )