کارشناس مسئول ستاد مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت گفت: تمام خدمات ترک سیگار در کشور رایگان است اما از دو سال پیش به علت تحریم ها بر چسب نیکوتین وارد نشده است با این حال به تولید قرص ترک سیگار در کشور موفق شدیم.
 
نت شهر:به گزارش فارس،‌ خدیجه محصلی کارشناس مسئول ستاد مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته مبارزه با دخانیات در وزارت بهداشت برگزار شد،گفت: سن شروع مصرف دخانیات در تمام دنیا رو به کاهش بوده و در ایران هم این گونه بوده است طبق آخرین بررسی‌ها سن شروع مصرف در کشور 13 تا 15 سال است اما در برخی تحقیقات سن پایین‌تر هم نشان داده شده است.
 
وی گفت: ما این آمار را هنوز منتشر نکرده‌ایم اما سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده سن آغاز مصرف دخانیات به کمتر از 13 سال هم رسیده است.
 
وی در مورد هزینه‌های درمان و ترک سیگار گفت: تمام خدمات ترک سیگار در کشور رایگان انجام می‌شود این در حالی است که داروهای ترک سیگار و برچسب نیکوتین وارداتی هستند به همین دلیل یکی دو سال اخیر نتوانسته‌ایم ‌آنها را وارد کنیم.
 
وی گفت: آدامس نیکوتین هم وارداتی است و هم تولید داخلی است همچنین علف ترک دخانیات که در کشور به تازگی ساخته شده از مواردی است که در درمان ترک سیگار استفاده می‌شود.
 
محصلی گفت: برای پوشش بیمه در بخش خصوصی هماهنگی‌هایی انجام داده‌ایم تا داروهای این حوزه را پوشش دهند چرا که داروهای ترک سیگار اکنون جزء داروهای اساسی کشور شناخته شده‌اند اما بسیار گرانقیمت هستند.
 
ولی‌زاده، کارشناس ارشد مبارزه بادخانیات وزارت بهداشت نیز گفت: خدمات مشاوره ترک دخانیات در بسیاری از کشورها راه‌اندازی شده و نشان می‌دهد که مقرون به صرفه است و افراد می‌توانند از طریق خطوط تلفن اطلاعات را دریافت کنند.
 
وی افزود: از طریق این خدمات مشاوره مصرف‌کنندگان سنگین به مراکز مشاوره ترک دخانیات ارجاع داده می‌شوند این برنامه را در دستور کار خود قرار داده‌ایم تا بتوانیم در کنار شبکه‌های بهداشتی خدمات مشاوره تلفنی ارائه دهیم.
 
ولی‌زاده گفت: تا کنون نتوانسته‌ ایم زیرساخت‌های لازم آن را فراهم کنیم اما زمانی که این زیرساخت‌ها آماده شد و  110 کارشناس مربوطه مستقر شدند این کار را آغاز خواهیم کرد.
 
کارشناس ارشد ستاد کشور مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت در مورد تأثیراتی که الصاق تصاویر هشدار دهنده روی پاکت‌های سیگار در مصرف کننده داشته گفت: این تصاویر بر روی کاهش مصرف تأثیر داشته اما چون مدت زیادی است که تغییر داده نشده‌اند اثر لازم را برای کسانی که عادت به مصرف دارند دیگر ندارد و باید در دوره‌های شش ماهه تا یکساله تغییر کنند.
 
وی گفت: پیام‌های جدید را بر روی پاکت‌های سیگار و توتون قلیان خواهیم داشت و بررسی لازم را انجام می‌دهیم تا تصاویری با بیشترین اثرگذاری را درج کنیم.
 
ولی‌زاده گفت: به دلیل فشارهای صنعت دخانیات در ابتدای کار مجبور شدیم فضا را از پاکت‌ها بگیریم شاید تأثیر زیادی نداشته باشند اما این کار یک قدم به جلو بوده است و در فازهای بعدی تصاویر موثرتری را به کار می‌گیریم.
تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )