وزیر نیرو در دیدار با رئیس مجمع نمایندگان استان یزد با توجه به بحران جدی آب در این استان، 500 مترمکعب در ثانیه از آب خلیج فارس را به استان یزد تخصیص داد و در این زمینه دستور لازم را صادر کرد.

 

نت شهر:به گزارش خبرنگار مهر، حمید چیت چیان در دیدار با محمدصالح جوکار، پس از استماع سخنان جوکار در مورد بحران جدی آب در استان یزد اظهار داشت: استان یزد جزو استان ‌های بحرانی از لحاظ منابع آبی است و توجه به تامین آب در کوتاه مدت و درازمدت برای استان یزد به شدت ضروری است.

وی با صدور دستور تخصیص انتقال آب به میزان 500 مترمکعب در ثانیه از خلیج فارس به یزد، عنوان کرد: 12 حلقه چاه جدید نیز برای تامین آب یزد حفر شود و بودجه آن نیز از وزارت نیرو تامین می شود.

هزینه های خط دوم انتقال آب از چهارمحال و بختیاری بررسی شد/ بودجه های پیش بینی شده در قانون پاسخگو نیست

چیت چیان همچنین راهکارهای تامین بودجه برای خط دوم انتقال آب از استان چهارمحال و بختیاری را مورد بررسی قرار داد و گفت: با توجه به برآورد هزینه ‌ای بالغ بر دو هزار و 350 میلیارد تومان برای عملیات اجرایی خط دوم و اینکه بودجه‌ های پیش ‌بینی شده در قانون بودجه، پاسخگوی هزینه‌ ها نخواهد بود، ورق ‌های فولادی مورد نیاز برای ساخت لوله‌ های انتقال از طریق فاینانس تامین شود.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس نیز در این دیدار ضمن قدردانی از وزیر نیرو به خاطر توجه به تامین آب آستان یزد و دستورها و تصمیمات اتخاذ شده در این زمینه اظهار داشت: یزد 17 سال متوالی در خشکسالی به سر برده ضمن اینکه سطح آب‌های زیرزمینی یزد نیز به شدت کاهش یافته است.

محمدصالح جوکار بیان کرد: خشکیدن قنات ‌ها و آلودگی برخی از چاه‌های آب آشامیدنی و تخلیه برخی روستاها به دلیل بحران آب، وضعیت استان را بسیار بحرانی کرده است.

بحران آب در یزد جدی است/ بی برنامگی یزد را به چالش های اساسی می کشد

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد خاطرنشان کرد: امروز یزد با بحران جدی آب روبروست و در صورت عدم برنامه‌ ریزی اساسی، در آینده شاهد چالش‌ های اساسی برای استان و مردم خواهیم بود.

جوکار بیان کرد: با توجه به عدم تامین و تخصیص کامل آب انتقالی از اصفهان و پایین بودن کیفیت آب چاه‌های موجود همچنین فرسودگی بالای شبکه‌ های داخل شهری و پایین بودن ظرفیت مخزن ذخائر آب، آب شرب یزد در تابستان امسال وضعیتی بحرانی دارد.

وی عنوان کرد: در صورت عدم اقدام اساسی در تابستان امسال، با بحران جدی در زمینه آب روبه‌رو خواهیم شد زیرا هم‌اکنون نیز در برخی مناطق با قطعی آب روبرو هستیم.

روند سرمایه گذاری در برخی صنایع نزدیک به صفر است/ توسعه صنایع استان در بن بست

جوکار همچنین یادآور شد: با توجه به اینکه توسعه استان یزد در گرو تامین آب مورد نیاز است، به دلیل کمبود آب، سرمایه‌گذاری در برخی صنایع نزدیک به صفر است و این روند می ‌تواند توسعه استان را به طور کامل سد کند.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس عنوان کرد: بر همین اساس تامین و انتقال آب پایدار برابر نیازهای چشم‌انداز 20 ساله استان یزد از ضرورت‌های اساسی است.

وی، در این دیدار، پیشنهاد انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان را به ویژه برای استفاده در صنایع مطرح کرد که مورد موافقیت وزیر نیرو قرار گرفت.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
چرا شکر، ماکارونی و تن‌ماهی گران شد؟
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
هزینه انتقال سند انوع مدل‌ پژو 206 در دفاتر اسناد رسمی
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
سبد کالای رمضان به کارگران تعلق می‌گیرد؟ | سبد کالای رمضان چیست
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )