«همسرم نسبت به من سرد شده!»؛ این عبارت را بارها و بارها از زبان زوج‌هایی می‌شویم که روزی باحرارت‌ترین همسران دنیا بودند! اما حالا بعد از گذشت چندین سال از ازدواج‌شان احساس می‌کنند همسرشان دیگر آن شور و شوق قبلی را در روابط زناشویی ندارد

اختصاصی نت شهر:«همسرم نسبت به من سرد شده!»؛ این عبارت را بارها و بارها از زبان زوجهایی میشویم که روزی خوشبختترین و باحرارتترین همسران دنیا بودند! اما حالا بعد از گذشت چندین سال از ازدواجشان به جز ناامیدی موضوع دیگری از ذهنشان نمیگذرد چرا که احساس میکنند همسرشان دیگر آن شور و شوق قبلی را در روابط زناشویی ندارد. اما دلیل این سردمزاجی چیست و چرا آمار رسمی درباره آن وجود ندارد. سیدعلیدربانی، روانشناس به شما درمورد دلایل و راههای درمان این اختلال توضیح میدهد.

شاید مشکل از دیابت و فشار خون باشد!

طبق تحقیقات پزشکی، 70 درصد از ناتوانیهای جنسی از عواقب ابتلای افراد به دیابت، بیماریهای کلیه، تصلب شرائین، اختلالات غدد، فشار خون بالا و همچنین بیماریهای اعصاب به حساب میآید. تقریبا بین 50 تا 60 درصد از کلیه افراد مبتلا به دیابت دچار ناتوانی جنسی هستند. علاوه بر این ناتوانی جنسی ممکن است علامتی برای ابتلای شما به بیماری جدیتری باشد که از آن خبر ندارید، پس اگر دچار ناتوانی جنسی هستید، سریعا دنبال درمانهای تخصصی بروید.

اگر داروی خاصی میخورید ...

برخی داروها که برای درمان فشار خون، زخم معده، افسردگی، سرطان پروستات و همچنین داروهایی که برای جلوگیری از طاسی و کمک به رژیمهای غذایی استفاده میشوند، ممکن است عوارض جانبی مثل ناتوانی جنسی داشته باشد. در اینگونه موارد ناتوانی جنسی فقط تا زمانی که این داروها مصرف میشوند، طول میکشد. همچنین جراحیهای انجام شده روی نخاع، پروستات، مثانه و لگن خاصره ممکن است با قطع برخی عصبها، بافتها، ماهیچهها و شریانهای مورد نیاز به ناتوانی جنسی منجر شود.

اضطراب همه چیز را خراب میکند!

آمار نشان میدهد حدود 10 تا 20 درصد از ناتوانیهای جنسی نتیجه مستقیم برخی مشکلات روانی مثل کمبود اعتماد به نفس، افسردگی و به خصوص استرس و اضطراب است. در این موارد هیچ مشکل جسمی وجود ندارد و مرد کاملا سالم است اما باز هم قادر به برقراری ارتباط نیست. میزان آسایش مرد هم بسیار مهم است. خستگی و بی حوصلگی، مشکلات زناشویی یا تفکرات منفی نسبت به همسر همگی میتوانند به بروز ناتوانی بینجامند. ناتوانیهای جنسی که از مشکلات روانی ناشی میشوند معمولا موقتی هستند و فقط تا زمانی وجود دارند که آن مشکل روانی در فرد وجود داشته باشد.

سیگار باعث تحریک جنسی نمیشود!

امروزه ثابت شده سیگار یکی از دلایل ابتلا به ناتوانی جنسی است؛ هر چند که بعضیها به غلط تصور میکنند سیگار با تحریک جنسی همراه است اما این تصور کاملا بی پایه و اساس است. در مورد مشروبات الکلی و داروهای مخدر مثل هروئین و کوکائین نیز وضع به همین منوال است. تقریبا صد درصد از مردانی که از کوکائین استفاده میکنند، دچار ناتوانی جنسی هستند.

شاید کمبود هورمون دارید

از آنجایی که تستوسترون و سایر هورمونهای مردانه با ورود به میانسالی کاهش مییابند، عقیده بر این است که پایین بودن تستوسترون به خصوص در کهنسالان مهمترین دلیل ابتلا به ناتوانی جنسی است. علاوه ‌‌بر این تحقیقات نشان داده است کمبود تستوسترون به سایر مشکلات جنسی نیز میانجامد.

معاینه چگونه انجام میشود؟

در قدم اول پزشک نیاز دارد علت را جستوجو کند. در قدم دوم نیز به شما کمک میکند درمان مناسب را انتخاب کنید. پزشک پس از پرسیدن سؤالات کافی در مورد نحوه شروع و پیشرفت بیماری و حالت روحی فرد مبتلا، معاینات کامل را به عمل میآورد تا از میزان فشار خون، عملکرد اعصاب و ساختمان عضو تناسلی اطمینان حاصل کند. سپس ممکن است انجام آزمایش بررسی نعوظ شبانه در حالت خواب را توصیه کند که کمک زیادی به افتراق علت عضوی از روانی میکند. در کنار آن، بررسی وضعیت هورمونها و قند خون یا نحوه جریان خون به داخل آلت ممکن است درخواست شود.

برای هر مشکلی، درمانی وجود دارد

در صورتی که علت مشکل شما روحی و فکری تشخیص داده شود، پزشک معالج، شما را به روانشناس یا مشاور مجرب معرفی میکند. اگر علت عضوی باشد، روشهای درمانی متعددی به شما پیشنهاد میشود که شامل قرصهای مختلف، تزریق آمپول به داخل عضله و حتی داخل عضو، وسایل خاص برای ایجاد نعوظ مصنوعی و بالاخره عمل جراحی و گذاشتن پروتز میشود. مسلم است که هر یک از طرق فوق خصوصیات خاص خود را دارد که منطبق با تواناییهای شما میتواند مؤثر واقع شود بنابراین نگران مشکل خود نباشید. به امید خدا با مشاوره با پزشک اورولوژی این مشکل رفع خواهد شد.

با کمک همسرتان زودتر درمان میشوید!

متخصصان معمولا ناتوانی در نعوظ با دلایل روحی-روانی را با تکنیکهای کاهش اضطراب در رابطه جنسی درمان میکنند. همسر فرد نیز میتواند در این مسیر بسیار مفید باشد به این ترتیب که با افزایش تدریجی صمیمیت و تحریک به روند درمان کمک میکند. این تکنیک همچنین در از بین بردن اضطراب کمککننده است. علاوه بر این میتوان از روشهای زیر استفاده کرد اما شایان ذکر است که حتما باید در این موارد با پزشک مشورت کنید.

شاید به یک تغییر ساده نیاز داشته باشید

بیشتر پزشکان توصیه میکنند که درمان از کمشدتترین روش تا شدیدترین روش امتحان شود. برای برخی مردان ایجاد چند تغییر ساده در سبک زندگی میتواند مشکل را برطرف سازد. برای مثال ترک سیگار، کم کردن اضافه وزن و بالا بردن فعالیت جسمی میتواند برای بازگرداندن عملکرد جنسی بسیار مفید باشد. قطع مصرف داروهایی که عوارض جانبی دارند نیز قدم بعدی است. اگر تصور میکنید یک داروی خاص برای نعوظ شما مشکلساز شده است، از پزشک خود بخواهید در صورت امکان آن را با داروی دیگری جایگزین کند. رواندرمانی و تغییر رفتار در برخی بیماران قدم بعدی برای درمان این مشکل محسوب میشود که به دنبال آن از داروهای تزریقی یا خوراکی، خلأ و دستگاههایی که با جراحی کار گذاشته میشوند، استفاده میشود. در موارد نادر نیز جراحی سرخرگها و سیاهرگها انجام میشود.

دستگاه کمکی

این وسیله که متشکل از یک استوانه پلاستیکی، یک تلمبه و حلقهای فنری است میتواند به فعال کردن عضو جنسی مردان کمک کند. طریقه کار کردن با آن به این شکل است که استوانه روی عضوجنسی قرار میگیرد و تلمبه برای بیرون کشیدن هوا از استوانه به کار میرود. فرد باید حلقه را در پایه عضوجنسی قرار دهد تا از برگشتن خون به بدن جلوگیری کند. این حلقه تا پایان رابطه جنسی باید همانجا باقی بماند. اگرچه بسیاری از مردان از آن شکایت داشته و میگویند که اذیت میشوند اما این وسیله بسیار خوب عمل میکند.

داروهای گیاهی واقعا تاثیرگذارند؟!

اگرچه بسیاری معتقدند گیاهان دارویی برای این منظور کاربردی ندارند و مشکل را برطرف نمیکنند اما تحقیقات خلاف آن را ثابت کرده است. برخی گیاهان دارویی در این زمینه مانند خارخسک، زنجبیل، دارچین و هل برخلاف داروهای شیمیایی کاملا بیضرر و فاقد عوارض جانبی هستند اما مهم است بدانیم کیفیت کاربردی آنها متفاوت است. یکی از بهترین این داروها خارخسک است که روی کاربرد آن تحقیقات بسیاری انجام شده است. در واقع قبل از اینکه پیشرفتهای علمی، داروهای شیمیایی و علاجهای پزشکی برای ناتوانی جنسی حاصل شوند و ماده اصلی این گیاه (پروتودیوسین) کشف شود، از زمانهای قدیم در اروپا و آسیا برای درمان ناتوانیهای جنسی و ناباروری مورد استفاده قرار میگرفت.

تاثیر خارخسک را دست کم نگیرید!

6 دانشگاه و بیمارستان آکادمیک در سراسر جهان بیش از 9 تحقیق روی آثار پرمنفعت داروهای گیاهی انجام دادهاند. این تحقیقات نشان داده است خارخسک در مواقعی کاربرد دارد که هورمونهای جنسی فرد نامتوازن بوده یا تستوسترون کاهش یافته باشد. در این حالت ماده فعال موجود در خارخسک میتواند با استفاده از آنزیمهای طبیعی بدن فرد این کمبود را جبران کند. تحقیقات دیگری نیز نشان داده است خارخسک میتواند میزان DHEA در بدن را بالا ببرد. این ماده در برقراری یک رابطه جنسی سالم و کامل بسیار تاثیرگذار است و اگر به طور مرتب مورد استفاده قرار گیرد میتواند ناتوانیهای جنسی را برطرف کند و کیفیت عملکرد فرد را بالا ببرد. به یاد داشته باشید این دارو فوری عمل نمیکند و نیازمند زمان است. هیچ عوارض جانبی هم تا به حال از آن دیده نشده است.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
از مضرات خوردن گوجه و خیار با هم چیست؟
از مضرات خوردن گوجه و خیار با هم چیست؟
تلخی دهان، بررسی علل و روش های درمان
تلخی دهان، بررسی علل و روش های درمان
اهمیت تامین آب بدن در وعده سحری
اهمیت تامین آب بدن در وعده سحری
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )