نایب رییس مجلس با بیان اینکه 16 سال در مجلس شورای اسلامی با روحانی همکاری نزدیک داشته‌ام، گفت: با قاطعیت می گویم "اعتدال"،"خردگرایی"، "عقلانیت"و "عمل فراجناحی" که حسن روحانی به عنوان شعار انتخاباتی خود از آن‌ها سخن گفت نه فقط شعار بلکه در "جوهره و خمیر مایه" وجود او عینیت دارد.

نت شهر:به گزارش ایسنا، جلسه پرسش و پاسخ پیرامون موضوع تبیین نسبت اعتدال با اصولگرایی عصر روز گذشته (پنج شنبه) به همت جامعه مهندسین استان اصفهان، در محل سالن همایش‌های کتابخانه مرکزی اصفهان با حضور نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی و نایب رییس مجلس برگزار شد.

محمد رضا باهنر، سال 93 را سال پر فراز و نشیبی دانست و با اشاره به ماه خرداد و برگزاری انتخابات های ریاست جمهوری در این ماه گفت: آن چه بیش از نوع دولتها باید مورد توجه قرار گیرد، تحلیل دقیق واژگانی است که به عنوان "شعار" این دولتها انتخاب می شود.

باهنر گفت: بر اساس اطلاعات موثق به دست آمده از دولت یازدهم، این دولت پس از رسیدن به قدرت در یک حرکت مثبت و موثر اقدام به تشکیل کارگروهی تخصصی برای پژوهش و تحقیق پیرامون مفهوم اعتدال نموده است چرا که به نظر من دولت اعتدال برای گریختن از سرنوشت مبهم تحقق شعار "جامعه مدنی" در دوران اصلاحات باید به تبیین دقیق و منطقی واژه "اعتدال" بپردازد تا از تعبیرات متنوع و خودسرانه جناحها، افراد و گروههای سیاسی دوری کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: سرنوشت شعار "جامعه مدنی" در دولت اصلاحات مثال آن تعبیری است که در آن "هر کسی از ظن خود شد یار من" به طوری که تعبیرات متفاوت،متضاد، متناقض و فراخ شده افراد از تحقق بخشیدن به یک جامعه مدنی به حدی وسعت یافت که از یک "مدینه النبی" آغاز شد و به یک "جامعه لاییک" رسید و هر قبیله و گروهی به نفع منافع خود به تعریف دلخواهی از این مفهوم پرداخت.

باهنر در تبیین موضوع "اصلاح طلبی" خاطر نشان کرد: از دیدگاه اسلامی اصولگرای غیر اصلاح طلب و اصلاح طلب غیر اصولگرا وجود ندارد چرا که بر اساس مصالح دینی یک مسلمان واقعی "مصلحی" است که باید بر اعتقادات دینی نیز پایبند باشد.

وی با اشاره به اینکه در سالهای گذشته برخی سودجویان به پشتوانه مفهوم "اصلاح طلبی" به دنبال ساختار شکنی بودند" گفت: هر چند در مفهوم بنیادی، مسلمان واقعی باید اصولگرای اصلاح طلب باشد اما از دیدگاه فعالان سیاسی به صورت حقیقی چهار جریان فکری و به صورت کلی دو ایدئولوژی فکری در صحنه سیاست داخلی ایران وجود دارد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی افزود: جریانات سیاسی ایران به دو دسته اصلاح‌طلبی و اصولگرایی تقسیم می شوند این در حالی است که شاخه اصولگرا خود به دو دسته اصولگرای تندرو و اصولگرای معمولی و شاخه اصلاح طلب نیز به دو دسته اصلاح طلب تندرو رادیکال و اصلاح طلب معتدل تقسیم می شود.

باهنر تصریح کرد: در بیان علت چرایی انتخاب شدن حسن روحانی در انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری دلایل متنوعی را می توان نام برد اما بر اساس یک تحلیل کلی می توان گفت اذهان عمومی جامعه از حکمرانی دو جریان اصولگرایی تندروانه و اصلاح طلبی تندروانه پس از 16 سال به دامن اعتدال پناه بردند.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین در تشریح اتفاقات 16 سال گذشته گفت:در خلال سال های 84 – 76 وبه ویژه درحوادث سال 78 کوی دانشگاه که علاوه بر متهم شدن نهادهای قوام‌بخش جامعه مانندنهادهای امنیتی و اطلاعاتی،ارزشها و وآرمانهای انقلاب نیز زیرسوال رفتند مردم شاهد نوعی اصلاح‌طلبی رادیکالی و تندروانه بودند و پس ازآن درخلال سالهای 92-84 نیز مردم با یک نوع حرکت شتاب‌زده و فردگرایانه از نوع "اصلاح‌طلبی تندروایانه احمدی‌نژادی" مواجه شدند و تصمیم گرفتند در زاویه‌ای خارج از دو جریان اصلاح‌طلبی و اصولگرایی، تنها فرد اعتدالی در میان کاندیدای ریاست جمهوری یعنی حسن روحانی را انتخاب کنند.

وی افزود: بنده 16 سال در مجلس شورای اسلامی با روحانی همکاری نزدیک داشته ام و با قاطعیت می گویم "اعتدال"،"خردگرایی"، "عقلانیت"و "عمل فراجناحی" که حسن روحانی به عنوان شعار انتخاباتی خود از آن ها سخن گفت نه فقط شعار بلکه در "جوهره و خمیر مایه" وجود او عینیت دارد.

اعتراض مسوولان دولتی مبنی بر انحراف‌سازی هدفمند در «من روحانی هستم» وارد است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به فیلم مستند"من روحانی هستم"اظهار کرد: هر چند در این فیلم سعی شده تا بر اساس مستندات دقیق و معتبر، شخص روحانی بر اساس رفتار او به مخاطب شناسانده شود اما بنده اعتراض و ادعای مسئولان دولت مبنی بر انحراف سازی هدفمند و غرض ورزانه را به این مستند وارد می‌بینم چرا که بخش های این فیلم مانند تکه های پازلی است که نابجا و در ساختاری ناپسند در کنار هم قرار گرفته و قصد داشته‌اند تصویری را از رییس دولت یازدهم به نمایش بگذارند که مورد پذیرش دولت و دوست‌داران آن نیز نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در تعریف مفهوم" اعتدال" چندین سوال مطرح می شود به این ترتیب که آیا "اعتدال" به معنای بی‌غیرت شدن به ارزشهای انقلاب و اصل اصولگرایی است؟ آیا "اعتدال" به معنی دوستی و صلح با همه مردم است؟ و یا مفهوم این نوع "اعتدال" همان عدالت در جهان خلقت است؟ هر چند تا زمانی که مطرح کنندگان این شعار به تعریف درست و دقیقی از آن نپردازند نمی‌توان به درستی درباره آن نظر داد.

مصلحت کشور در دورنگه‌داشتن تندروها از میدان تصمیم‌گیری است
وی ادامه داد: به رغم آن که احترام به موجودیت گروه های افراطی از هر دو دسته اصلاح‌طلب و اصولگرا واجب و ضروری است اما آن چه همه گروه ها و جریانات سیاسی باید به آن توجه کنند این است که مصلحت کشور در دور نگه‌داشتن گروه‌های تندرو و رادیکال از میدان تلاش و کوشش و تصمیم‌گیری است؛ چرا که این افراد به اسم دفاع از اصل انقلاب اسلامی به دشمنی و پرخاشگری دست می زنند، در حالی که به فرموده مقام معظم رهبری "بصیرت شناخت دوست و دشمن " را ندارند و فارغ از یک زمان‌شناسی درست و منطقی به تخریب‌گری علیه دیگران اقدام می کنند.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین با انتقاد به مخالفان وقت اصولگرا و تاکید آن ها به برخورد علنی و آنی با "فتنه گران" سال 88 گفت: اگر حوادث پیش از تاریخ 9 دی و اتفاقات روز 13 آبان، هتاکی ها، تخریب اموال عمومی و حرمت شکنی "فتنه گران" در روز عاشورای حسینی اتفاق نمی افتاد، هرگز حماسه 9 دی شکل نمی گرفت و سیل خروشان ملت برای روشن کردن تکلیف خود با مخالفان به خیابان ها نمی‌آمدند چرا که حوادث روزگار "فلز" ،جوهره و چهره واقعی افراد را نمایان می کند.

وی در تفسیر مفهوم تاثیر زمان و موقعیت‌ها در تغییر عقاید افراد با اشاره به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری پس از اتفاقات سال 88 گفت: شمر ذی الجوشن از مقام جانبازی و وفاداری به حضرت علی(ع) در جنگ های نهروان و خوارج تبدیل به فردی شد که آب را بر شیعیان پیامبر بست و نفرین دنیا و آخرت را برای خود خرید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: موقعیت‌شناسی به این معناست که یک مسلمان با تکیه بر بصیرت و آگاهی به ژرف‌اندیشی بپردازد نه این که فرد دم‌دمی‌مزاج و پرحرارتی باشد که حتی نحوه "تخلیه انرژی"خود را نیز فرانگرفته است و تنها به این می‌اندیشد که تمرکز خود رامتوجه مسائل کاذب و بی‌فایده سازد و از این راه در به همریختگی آسایش جامعه و نظام تلاش کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عقیده من اعتدال به معنای مساوات،کندروی و یا تندروی نیست و تنها اعتدال جهان در قوانین خلقت وجود دارد چرا که اعتدال محور تمام سنتهای الهی است. همانگونه که شریعتی می‌گوید " خداوندا راه درست را به من نشان بده و پس از آن،درست راه رفتن در این راه درست را به من بیاموز".

دولت در مذاکرات هسته‌ای از اعتدال خارج شود، گرفتار خواهد شد
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دولت یازدهم در دو جبهه مهم در حال جنگ و امتیازگیری است، تصریح کرد: مذاکرات هسته‌ای ژنو و حل مشکلات اقتصادی کشور دو مساله مهمی است که دولت در تقابل با آن می ستیزد و در این مسیر هر کجا که از تفکر اعتدال خارج شود، دچار گرفتاری خواهد شد همان گونه که دولت نهم و دهم با عدول از اعتدال دچار نوعی تزلزل سیاسی شد.

وی خاطر نشان کرد: دولت احمدی نژاد زمانی قطعنامه های شورای امنیت را ورق پاره‌های سیاسی خواند و زمانی دیگر در این باور شخصی خویش بود که تحریمها کشور را در موقعیت "شعب ابیطالب" قرارداده است.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین کشور اظهار کرد: تیم دیپلماسی کشور که از دیدگاه رهبری "سرداران جبهه دیپلماتیک" کشور هستند با در پیش گرفتن بازی "برد-برد" و نرمش قهرمانانه در پی اعتماد سازی و بهبود روابط خود با غرب هستند و ملت و نظام اسلامی ایران نیز باید ضمن حمایت همه جانبه از اقدامات تیم مذاکره کننده هسته ای کشور برای جلوگیری از هر گونه تساهل و تسامح با غرب هوشیارانه عمل کرده و به نقد سازنده تیم هسته ای خود بپردازد نه مثل عده ای رفتار کند که حل همه مشکلات کشور را در گرو توافق با غرب بدانند و یا با تخریب اقدام دولت در برقراری رابطه با غرب توافق هسته ای ژنو را از بین برنده عزت و شرافت ملی کشور قلمداد کنیم.

وی با تشبیه پروسه مذاکرات ژنو با پل صراط گفت: هر چند متعهد بودن به خط اعتدال در توافقات ژنو مانند حرکت بر روی پل صراط باریک،مشکل، تاریک، کم عرض، برِان و غیر قابل بازگشت است، اما برخی افرادی که امروز ادعای دلواپسی می‌کنند و در مقاله‌های خود متوقف ماندن مذاکرات ژنو را به شکست سیاست های دولت تعبیر می‌کنند و به خاطر این شکست خدای متعال را شکر می‌گویند تندروان رادیکالی بیش نیستند.

اعتدال، نه وادادگی سیاسی است و نه دلواپسی در همه امور
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تعریف معنای دیگری از اعتدال اظهار کرد: اعتدال نه به معنای وادادگی سیاسی و نه به معنای دلواپسی در همه امور است و دولت نیز باید در حل مشکل هسته ای خود با 1+5 تمام تلاش و همت خود را به کار ببندد اما در صورت عدم موفقیت در رسیدن به یک توافق جامع در حوزه مسائل هسته ای با غرب نیز باید تمام تمرکز خود را متوجه عمل کردن به سیاست های اقتصاد مقاومتی، "تاب آوری" اقتصادی و افزایش توان اقتصادی کشور کند.

وی با تاکید بر اینکه "قصد نقد دولت یازدهم را ندارم" اظهار کرد: دو سیاست داخلی دولت اعتدال یعنی تخصیص سبد کالا به سرپرستان خانوار و هدفمند سازی یارانه ها بیهوده و بی نتیجه بود. هر چند دولت یازدهم از یک سو با بزرگنمایی رقم 1500 میلیارد دلار حاصل از انصراف کمتر از دو درصد سرپرستان خانوار، سعی در تعدیل افکار عمومی جامعه را دارد اما از سوی دیگر هزار میلیارد تومان کسری ماهیانه دولت از محل پرداخت ماهانه 4500 میلیارد تومان یارانه نقدی به سرپرستان خانوار را کتمان می‌نماید. هر چند به عقیده من اگر دولت اعتدال روند پرداخت یارانه به شیوه کنونی را ادامه دهد به زودی با "عدم طراز شدن" دخل و خرج حکومت مواجه می شود.

ادامه روند پرداخت یارانه به شیوه کنونی، منجر به عدم طراز شدن دخل و خرج حکومت می‌شود
باهنر افزود: دولت یازدهم باید در اجرای سیاست هدفمند سازی یارانه ها با تکیه بر اعتدال، محاسبه و خرد ورزی و به دور از شتاب زدگی و تسامح از منافع ملی کشور دفاع کند و با شجاعت تصمیمات کلان سیاسی متناسب با شرایط و مصالح جامعه را اتخاذ نماید.

در ادامه برنامه عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درپاسخ به این سوال که آیا همه آراء روحانی از طرف اصولگرایان بوده است، پاسخ داد: داشتن این ادعا که آراء اخذ شده حسن روحانی تنها از سوی اصلاح طلبان بوده است، ادعای غلطی است چراکه در انتخابات 24 خرداد سال 92 کم اصولگرایانی نبودند که به نفع روحانی رای خود را به صندوق انداختند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: روحانی طی 35 سال فعالیت سیاسی خود تاکنون در هیچ یک از سخنرانی های خود از اصلاح‌طلبان حمایت نکرده است در حالی که در بیش از 100 سخنرانی به وضوح آن ها را مورد نقد خود قرار داده است.

مجلس محل همه بحث‌های سیاسی از جمله دلواپسیم و دلاوریم است
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری درباره دلیل حضور نمایندگان در همایش های "دلواپسیم" تصریح کرد: مجلس محل همه بحث های سیاسی از جمله مساله آب، سیاست داخلی ، سیاست خارجی،دلواپسیم و دلاوریم است و این که نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای اظهار عقیده درباره موضوعات متنوع کشوری مورد انتقاد قرار بگیرند، موضوع درستی نیست؛ هر چند من این موضوع را نیز کتمان نمی کنم که برخی نمایندگان مجلس در آرزوی شکست کامل مذاکرات هسته ای ایران با 1+5هستند.

ناب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود مخالفت های شدید و بدبینی‌های برخی نمایندگان به ادامه مذاکرات هسته‌ای با گروه غربی غالب نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر اساس سیاست های راهبردی مقام معظم رهبری و نرمش قهرمانانه مد نظر ایشان بر این عقیده هستند که طبق قاعده "برد-برد" ایران به شرط عدم زیاده خواهی طرف های مذاکره کننده در مذاکرات موسوم به "ژنو" پیروز می شود این در حالی است که طرف غربی سعی دارد به افکار عمومی این گونه القا کند که ایران به دنبال متوقف سازی مذاکرات هسته ای است و ما باید با یک عمل هوشمندانه به جهان ثابت کنیم که زیاده خواهی طرفهای غربی مانع بزرگ رسیدن به یک توافق واحد و جامع است.

یکی از حاضران از باهنر پرسید" چراباوجودآنکه کشور توان حضور در بازی "برد-باخت"را دارد دولت به انجام بازی"برد-برد" اصرارمی‌ورزد؟"، باهنر پاسخ داد: بازی"برد–باخت"به معنای جنگیدن با سایر کشورهای دنیا است همانگونه که در دولت احمدی‌نژاد از تعابیر غیر واقع‌بینانه‌ای مانند جنگیدن با قدرت های دنیا و اهتزاز پرچم ایران و اسلام بر فراز جهان صحبت می شد.

وی با اشاره به چشم انداز 20 ساله کل کشور تصریح کرد: در این چشم انداز 5 هدف کلان برای کشور تنظیم گردیده است به طوری که ایران تا سال 1404 باید تبدیل به کشوری توسعه یافته شود که با اتکا به ارزشهای انقلابی خود علاوه بر ایستادن در رتبه اول منطقه در علم و اقتصاد باید الهام‌بخش سایر کشورهای جهان اسلام نیز باشد و همچنین به تعامل سازنده با همه کشورهای جهان نیز بپردازد.

تگ ها:
telegram netshahr
مطالب مرتبط
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
جزییات درگذشت بهنام صفوی | علت فوت بهنام صفوی | مرگ بهنام صفوی
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
کیهان: ترامپ تا ۲۰۲۰ منتظر تلفن ما بماند
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
ترامپ دست به دامن رونق تولید داخلی شد
تبلیغات
loading...
نظرات

برای کامنت گذاری، فرم زیر را پر کنید یا ثبت نام کنید ( جهت ورود به سیستم می توانید از استفاده کنید )